Органічні матеріали у вивісках: шлях до гармонії у місті

 

 

Органічні матеріали стають дедалі популярнішими в оформленні вивісок: містян уже не здивувати дерев’яним написом або кам’яною табличкою на фасаді закладу. Органічні матеріали, що перебувають у гармонії з архітектурним середовищем і тішать око,  мають довгу історію використання й технічної еволюції у візуальній комунікації.

 

Не таємниця, що органічні матеріали у вивісках в міському середовищі використовували з давніх-давен і не припиняли їх застосовувати, однак з появою альтернатив попит на них зменшився. У другій половині ХХ сторіччя - зі стрімким розвитком хімічної промисловості та освітлювальних технологій - їх витіснили пластик, полімерні плівки, композитні матеріали.

 

Поняття вивіски з’явилось одразу після того, як торговці та крамарі перестали рекламувати продукцію, виставляючи її замість вивісок (хоча така комунікація в подальшому призвела до розвитку вітрин).

 

З античних часів вивіски створювали у вигляді кам’яних та дерев’яних табличок, рідше - кованих металевих конструкцій, а пізніше розповсюдженим засобом візуальної комунікації стали написи по тиньку - це могли бути як унікальні написи або зображення, так і виконані під трафарет (що, звісно ж, здешевлювало роботу).

 

Порівняно з кам’яними, дерев’яні таблички були дешевші та безпечніші, адже кріплення не були ідеальними, тож траплялися випадки, коли стихія пошкоджувала або нищила вивіски, внаслідок чого вони або їхні частини могли травмувати містян. Згодом у вивісках почали застосовувати скляні елементи, фарфор, різноманітні техніки на кшталт пап’є-маше чи живописні техніки.

 

Вивіска «À la perruque à marteaux» («Перука з буклями»). ​​© Carnavalet Histoire de Paris

 

Розглядаючи архівні світлини, можна відслідкувати, наскільки розповсюдженими були написи по тиньку наприкінці ХІХ сторіччя: буквально жодна стіна торговельного району не залишалась без комерційних написів. Вивіска була єдиним засобом ідентифікації закладу, тож в багатьох випадках ставала витвором мистецтва.

 

Варто лише загадати живописи, мальовані видатними майстрами саме як вивіски, - заради них люди приходили в крамницю чи майстерню. Втім, із прогресом та еволюцією органічні були витіснені дешевшими і практичнішими штучними матеріалами (про стереотипи у вивісковій справі трохи нижче), які не завжди є в гармонії з фасадами будівель та історичним середовищем міста.

 

Домінантними стали пластик і акрил, а кольорові рішення залежали швидше від смаку підприємців, ніж від архітектурного середовища, ідентичності міст та аргументованої думки фахівців.

 

Вулиця Станіславова, початок ХХ сторіччя (джерело: zbruc.eu​)​

 

Отже, трохи про стереотипи:

1. Вивіска з органічного матеріалу недовговічна. 
Кожна вивіска буде довговічною, якщо за нею уважно доглядати та не залишати напризволяще, адже вивіска - це ідентифікатор та обличчя закладу, і не тільки її дизайн, а й стан, в якому вона перебуває, багато про що говорять споживачу.

 

Наприклад, метал є найвитривалішим матеріалом: саме з нього роблять дорожні знаки, які мають служити якомога довше, знаходячись при цьому у різноманітних погодних умовах. Крім того, сучасні технології дозволяють підтримувати вивіску з будь-якого природного матеріалу у належному стані завдяки захисним покриттям.

 

​Вивіска з окремих дерев'яних літер. Івано-Франківськ

 

2. Вивіска з органічного матеріалу дорога.

Аж ніяк, ціна багато в чому залежить від розміру вивіски та матеріалів. У сучасному світі вибір матеріалів у секторі органічних є дуже великим, від металевих літер закріплених на фасаді до напису фарбою на стіні.

 

Важливий момент у створенні вивіски, як і будь-якого об’єкта дизайну чи творчості, - це ідея, а от для її реалізації можна знайти різноманітні варіанти. В міському середовищі вивіска має відповідати ширині вулиці, пропорціям будівлі та входу у заклад. Тож у більшості випадків немає потреби у великих вивісках: в сучасному середовищі, перевантаженому візуальному образами, світловими ефектами, рухами та звуками, увагу привертає не значний розмір вивіски, а - передовсім ідея.

 

Вивіска з окремих металевих літер на фасаді. Будапешт

 

3. Вивіска з органічного матеріалу непомітна.

Навпаки, якраз завдяки органічному матеріалу (який за другу половину ХХ століття став непересічним) споживач звертає увагу на вивіску.

 

У будь-якому випадку оригінальне естетичне рішення у зручному для сприйняття місцерозташуванні не лишиться без уваги.

 

Крім того, помітність вивіски, знака чи вказівника залежить від того, що саме знаходиться навколо елемента, тобто середовище, в якому хаотично розміщені різні елементи, не залишає шансів на те, аби помітили навіть яскраву та велику вивіску.

 

Вивіска з окремих металевих літер на фасаді. Івано-Франківськ

 

В Івано-Франківську, і в Україні загалом, останнім часом з’являється все більша кількість вивісок з органічних матеріалів. Вони мають естетичний вигляд і підкреслюють ставлення підприємця до споживача та міського середовища, а сучасні технології дозволяють реалізувати найрізноманітніші ідеї. Тож чому б не поєднати довговічність і гармонію?

 

Тепле Місто


21.07.2017 2860 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1157
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2854
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1008
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1066
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1073 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3162 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

930

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

800

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1103
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

172
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2367
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1163
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

466
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15086
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7397
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

829
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

394
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

304
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

389
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

675
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1124