"Не карати": івано-франківська психологиня пояснила, чому діти обманюють та що в такому випадку робити батькам

Батькам радять зрозуміти, чому дитина обманює, а після цього запропонувати їй інший спосіб розв'язання проблеми.

Чому діти вдаються до цього та як з цим боротися, дитяча психологиня Ірина Волощук розповіла журналістці Фіртки про різницю між обманом і фантазуванням у дітей та пояснила, чому вони можуть вдаватися до неправди.

За словами фахівчині, обман —  це спосіб змінити реальність з певною метою, наприклад, для захисту, уникнення покарання або задоволення своїх потреб. 

"Фантазування також є зміною реальності, однак воно виконує захисну функцію або допомагає адаптуватися до складних обставин.

Наприклад, дитина може уявляти себе в хатинці, коли їй страшно, або спілкуватися з уявним другом через почуття самотності. Однак головна відмінність між цими поняттями в тому, що обман є способом впливу, а фантазія — інструментом адаптації або творчості".

Ірина Волощук посилається на теорію американської психоаналітикині Карен Хорні, яка визначала дві основні потреби дитини: потребу у задоволенні та потребу у безпеці.

"Часто діти використовують обман, як єдиний доступний спосіб задовольнити ці потреби. Наприклад, дитина може сказати, що її ображають у садочку, щоб залишитися вдома з мамою, якщо вона не почувається там у безпеці.

Також брехня може бути способом маніпуляції чи отримання бажаного".

Психологиня каже, іноді самі дорослі провокують дитячий обман. Наприклад, якщо дитина прогуляла школу і її допитують у суворій обстановці, вона може збрехати через страх покарання. Така реакція є природним механізмом самозахисту.

"Розмежування фантазії та обману пов’язане з віковими особливостями. У віці 3+ формується власне "Я", а у 4 роки починається активна фаза образного мислення.

У цей період діти можуть як фантазувати, так і обманювати через страх або бажання отримати бажане", — зазначає Ірина Волощук.

Фахівчиня радить не сприймати обман дошкільнят як щось надзвичайно погане, оскільки в цьому віці у дітей переважає емоційна сфера, а критичне мислення ще недостатньо розвинене.

Спеціалістка рекомендує спочатку зрозуміти, чому дитина обрала неправду, а потім запропонувати їй інший спосіб розв'язання проблеми. Наприклад, якщо дитина збрехала про використання телефону, краще встановити часові обмеження або заблокувати пристрій, щоб зменшити спокусу.

Щоб допомогти дитині задовольняти свої потреби без обману, психологиня радить:

  1. Говорити про почуття: "Тобі було страшно, що я тебе насварю, тому ти сказала неправду?".

  2. Домовлятися: "Домовмось, що ми не сваритимемося за помилки".

  3. Тренувати чесність через гру із запитаннями, де потрібно відповідати правду навіть у непростих ситуаціях.

"Щодо підлітків, причини обману у них схожі з молодшими дітьми, але для них важливішими є контакт з друзями, збереження позитивного іміджу та уникнення конфліктів.

Батькам варто запитати себе, чому підліток сказав неправду, як вони самі вчинили б у такій ситуації, а також як можна покращити стосунки в родині. Важливо встановити чіткі межі, правила та сприяти відповідальності за свої слова".

Ірина Волощук також зазначає, що діти можуть обманювати через страх перед труднощами або небажання докладати зусилля. Наприклад, дитина може сказати, що в неї болить голова, щоб уникнути контрольної роботи або прибирання.

"Головне — не карати дитину за брехню, а допомогти їй навчитися задовольняти свої потреби чесним шляхом", — підкреслює психологиня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17914
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1589
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1132
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2174
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3720
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1419

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1839

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

601

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1222

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1379
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

738
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24324
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

580
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

542
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

684
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1581
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

743
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7817
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

708
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1851 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

679
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

583