Музей отримав міну

 

Одразу зауважимо – не варто плутати господарський термін «міна» із сумнозвісною «бімбою». Усе прозаїчніше, принаймні поки що. Музей мистецтв Прикарпаття міняється приміщенням із підприємцем.

 

А от чи не стане ця операція справжньою міною під пам’ятку архітектури, чи на її місці не виросте, наприклад, черговий торговий центр – питання серйозне. Приміщення на Низовій, 2 мають пристосувати під фондосховище Уже півроку музей живе в очікуванні великих змін. Незабаром тут відбудеться переїзд адміністрації та фондів. Натомість до нинішньої будівлі фондосховища, пам’ятки архітектури місцевого значення на Галицькій, 41, «заїде» приватна структура.

 

/data/blog/45828/611e996853df242fa035213bc6cedb42.JPG

 

Рішення «Про укладення договору міни» Івано-Франківська обласна рада ухвалила ще 18 квітня цього року. У ньому йдеться, що рада віддає будинок фондо­сховища (загальна площа 501 м2) приватному підприємцю Рудей Галині Миколаївні взамін на нежитлові приміщення на Новгородській, 49 (599,4 м2).

 

Крім того, підприємець зобов’язується зробити реконструкцію приміщень у будинку на Низовій, 2, де нині перебуває адміністрація музею. Перелік робіт з реконструкції додали до рішення, він зайняв чотири сторінки. Згодом, 25 червня, ще одним рішенням депутати зобов’язали підприємця пристосувати Новгородську, 49 відповідно до потреб музею. Нові приміщення знаходяться у недавно відбудованій кам’яниці колишньої Станиславівської броварні.

 

Це одна кімната на третьому поверсі та весь четвертий поверх. За словами заступника директора Музею мистецтв Прикарпаття з обліку і збереження музейних цінностей Віктора Доскалюка, для фондів ці приміщення непристосовані, бо є мансардними. Тому він запропонував перемістити туди з Низової, 2 музейну адміністрацію, а на її місце перевезти фонди. Разом із тим музейники поставили умову повної реконструкції приміщень на Низовій – пристосувати їх під фондосховище.

 

Сьогодні у кам’яниці на Галицькій, 41 зберігається приблизно 13 тисяч експонатів Музею мистецтв Прикарпаття. Віктор Дос­калюк про цей будинок розповідає на прикладі свого кабінету. За сусідніми столами ще дві працівниці музею, кімната опалюється, та незважаючи на це на стінах є характерні плями від цвілі.

 

«Тут погані умови для зберігання експонатів, особливо на першому поверсі, з підвалу йде сирість, – говорить Доскалюк. – Навіть на другому поверсі, де ми зберігаємо твори живопису, стіна теж замокає. Років п’ять тому була проблема з дахом, він затікав. Ми зверталися до відповідних інстанцій. На щастя, відреагували швидко, накрили будинок металочерепицею, але через брак кош­тів зробили лише три сторони».

 

Кілька тижнів тому виникла проблема із карнизом на фасаді. Попід будівлю фондів стоять торговці картинами, і одного разу на їхній стелаж упав шматок ліпнини. Над тротуаром навис ще більший шмат карнизу. Музейники обгородили тротуар, з вікна другого поверху порухали те, що нависло, палицею і воно впало… Будинок на Галицькій, 41 має всі шанси потрапити у приватні руки, хоча доречніше було б внести його до комплексу пам’ятки архітектури національного значення – Парафіяльного костелу (Музею мистецтв Прикарпаття).

 

«Ми сім-вісім років поспіль звертаємося до вищих органів влади стосовно виділення кош­тів на ремонт фондосховища, – говорить Володимир Федорак, начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА. – У цих приміщеннях уже є грибок, у санітарному плані вони не витримують критики. З’явилася приватна структура, яку зацікавила ця будівля. Я запитав думки керівництва музею, там відповіли, що у цій ситуації вони лише «за».

 

За словами Федорака, нині на Новгородській, 49 уже завершують облаштування кімнат і після свят адміністрація зможе туди переїхати. Тоді почнеться реконструкція Низової, 2.

 

«Приміщення на Низовій сухіше, ніж на Галицькій, 41 – говорить Віктор Доскалюк. – В одному його крилі вже знаходяться фонди Краєзнавчого музею. За умови, якщо там ще встановлять автономне опалення, воно буде пристойним і для фондів нашого музею.

 

Місця там – практично «один в один» із нашими нинішніми приміщеннями». Як бачимо, всіх усе влаштовує: музейники просили, влада шукала варіанти, знайшли, погодились. Але чому приватники зацікавилися Галицькою, 41 і як вони планують використовувати пам’ятку архітектури? Єдине, в чому переконує влада – будівля буде недоторканою.

 

«Ні юридичних, ні технічних загроз для нас не має виникати, – переконує Володимир Федорак. – Якщо виникають якісь форс-мажорні обставини, припустімо, приватний підприємець не дотримується умов угоди, ми тоді її призупиняємо. Охоронний договір на будинок по Галицькій, 41 є. Перед тим, як виносити це питання на сесію, ми поставили умову, що цей договір мають переукласти, і приватний підприємець дотримуватиметься чинного законодавства, зокрема закону про охорону культурної спадщини. Це питання піднімалось і на депутатських комісіях, і на сесії обласної ради».

 

Зі слів усе виглядає ніби добре. Але коли «Репортер» спробував знайти того самого підприємця Галину Рудей, аби почути її коментар, то виявилося, що це непрос­то. Не повірите – ані начальник управління культури Володимир Федорак, ані директор музею Михайло Дейнега не знають номера її телефону. Кілька годин ми шукали підприємця на Новгородській, 49 – марно. (До речі, тут на першому поверсі вже облаштовують кафе швидкого харчування). Розпитували тутешніх працівників, заходили до сусідніх торгових комплексів – ніхто про цю жіночку не чув. Врешті зателефонували до Костянтина Бородайка, співвласника фірми «Гаразд Україна», яка й побудувала броварню. За словами Бородайка, він пам’ятає такого підприємця, вона дійсно викупила площі в цьому будинку, але далі нічим допомоги не може, адже до Галини Рудей не має стосунку. Погодьтеся, дивно. Підприємець фігурує в рішенні облради, міняється нерухомістю з музеєм, а як із нею зв’язатися – ніхто не знає. Невже це якийсь фантом? Ні, не привид.

 

«Репортер» знайшов пані Галину Рудей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Там зазначені види її діяльності – право (основний), бухгалтерський облік, аудит, консультації з оподаткування. По телефону вона коментарі не дає, а зустрітися в підприємця усе ніяк не виходить. Єдине, що вдалося «витиснути» – охоронний договір таки переукладуть. Навіщо юристу-бухгалтеру-консультанту така ґрунтовна операція з нерухомістю – наразі сказати важко. Але працівники музею сподіваються на краще.

 

«Коли я віддавав наші експонати до Лувру, теж хвилювався, бо є матеріально відповідальною людиною, і якби щось пішло не так, крайнім був би я, – каже Віктор Доскалюк. – Сподіваюсь, у цій ситуації все буде так, як я собі уявляю. Життя покаже».

 

Історію будинку на Галицькій, 41 «Репортеру» розповів івано-франківський краєзнавець Михайло Головатий. Кам’яницю побудували у середині XVIII століття, нині це унікальний зразок житлового будівництва тієї епохи. На карті міста 1792 року будинок нанесли окремо під назвою «помешкання ксьондзів».

 

До 1939-го тут жили католицькі священики парафіяльного костьолу. У радянський час це був гуртожиток технікуму фізичної культури. Від 1990 року – службове приміщення Музею мистецтв Прикарпаття.


Микола Волков, «Репортер»


11.01.2014 Микола Волков 1013 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1507
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3023
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1061
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1106
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1130 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3335 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

125

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1032

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

852

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

388
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

239
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2420
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1195
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1209
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

500
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7428
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

241
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

300
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

334
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

421
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

712