Молоко з асфальту

 

 

Купуючи продукцію на стихійних ринках, покупці самі беруть відповідальність за її безпечність

Яка в горах радіація?


Знайома картина: на всіх підступах до міського ринку йде жвава торгівля сільськогосподарською продукцією. Особливо активізується вона цієї літньої пори, коли дозріває садовина, продають дари лісів. Ось обабіч тротуару примістилася молода жінка з добірними грибами та чорницею. Афини продає недорого, по 20 гривень за літр. Запитую, чи, бува, не з радіацією. Молодичка всміхається й запитує, чи не здогадуюся за говіркою, що вона — дочка гір? Каже, що у них, у селі Річці Косівського району, ліси чисті, роками там збирають і гриби, й чорниці, то ще ніхто не нарікав. Дізнаюся, що моя нова знайома — Марія Кіщук. Це прізвище поширене в цьому косівському селі, навіть директор школи так пишеться. Розпитую про спільних знайомих і врешті таки довірливо купую ягоди.
Поруч привертає увагу молодий чоловік із боровиком-велетнем. Богдан Грималюк із косівського села Хімчина гордо розповідає, що найбільша його знахідка торік важила понад 700 грамів,  а цей білий гриб потягнув «лише» на півкілограма. Править за красеня 15 гривень, стільки ж коштує й купка «баранячих ріжок» (смакота, каже господар). Не доводиться сумніватися в ідентифікації цього любителя тихого полювання, адже стверджує, що торгує тут не перший рік. Так само продає різні гриби Мирослав Юрковський, гордо оповідаючи, що він тут стоїть уже 16-й рік, його знають усі місцеві журналісти, і навіть столичні якось приїздили, то зацікавилися розмаїттям лісових дарів.


На заслужений відпочинок ще треба заробити!


У переході між продуктовими рядами притулилася бабуся, прикрашена гарно оздобленими кептариками. Жителька села Підвисокого Снятинського району Анна Косменко розповідає, що виготовляє вона кептарі разом із дочкою Любою. А внучка Юля і правнучка Аліна допомагають їх продавати. Торгує й шестилітній Петрусик із села Видинова. Щоправда, його бабуся десь відійшла, й дитина сама несміливо припрошує придбати різноманітні трави й приправи. Сусіди-продавці жаліють дитину, що змушена, замість гратися вдома, допомагати дорослим торгувати. Займають робоче місце раненько, тож хлопчик ще подрімує за столом.

Окуповані тротуари


А ось Марія Верстюк із села Залуччя продає квасолю-лопатки. Править за величеньку торбинку десять гривень, на що одна із перехожих обурюється: докласти ще десятку, то можна й кілограм м’яса придбати. Ну за такі гроші хіба що курятину сумнівної якості купиш, але про смаки, звісно, не сперечаються. А ось за півторалітрову поліетиленову пляшку молока поруч просять усього шість гривень. Просто на тротуарі розкладено картон, а на ньому в торбинках — плесканки сиру. Продавчині обурюються, що поруч стільки місця, а посунутися далі не дозволяють (далі — то майже біля підніжжя пам’ятника в центрі міста, що поруч зі снятинським міським ринком). На запитання, чому не розташовують свій крам на спеціально відведених торгових рядах, жінки відповідають, що там треба заплатити за місце й аналізи, а це разом десять гривень. Якщо багато продукції, то не помітно й виправдано, а якщо якась пляшчина-дві, то намагаються економити. Та й до покупців на тротуарі ближче. А на запитання, чи не наганяють їх звідти представники контрольних органів, відповідають ствердно. Один із перехожих принагідно пошепки додає, що з тротуару можна придбати й недоброякісну продукцію: товаровиробники розводять молоко водою, буває, що й якимись домішками грішать, навіть рослинні жири додають. Тож він воліє купувати такий товар у крамниці або ж у перевірених селян. Особливо цієї спекотної пори.

Очевидно, саме з цих міркувань і окупують територію біля міського торгового комплексу «Явір». Подейкують, що його власники намагалися вже не раз позбутися небажаного сусідства, навіть обіцяли штрафувати. Але селяни на це не зважають і займають вигідні місця попри саму дорогу обабіч тротуару, аби швидше збути свій товар. Що ж, мабуть не зайве було б і в цьому жвавому місці в Снятині обладнати молочний павільйон. Щоб і покупцям було зручно й безпечно, і товаровиробники мали б зиск зі своєї праці.

 

Людмила СТРАЖНИК, Галичина


Коментарі (2)

Петро 2013.07.29, 15:31
А хіба молоко Фермерське, яке активно рекламує газета Галичина, не з землі продають? Прикриють кривою палаткою і вже ніби легально і правильно. Якісь подвійні стандарти у цієї газетки... чи хто платить то й правий?
Оля 2013.07.29, 17:51
Одного разу купила молоко Фермерське, залишила на столі, щоб скисло, то через добу ще не скисло воно. Так що думаю, що додають туди чогось.
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

4203
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1022
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

595
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5571
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1501
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1362

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

433

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1259

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1085

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

995
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

324
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

345
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1313
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

396
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

664
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5712
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

398
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

281
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

626 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1067
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

924