Місця для купання в Івано-Франківську: як відпочити без загрози життю

Літо — час відпочинку біля водойм, втім вкрай важливо пам'ятати про безпеку під час купання.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), утоплення є третьою поширеною причиною смерті від ненавмисних травм у світі — на нього припадає 7% усіх випадків смерті, пов’язаних із травмами.

Найбільш вразливими групами є діти, чоловіки та люди, які мають широкий доступ до води. Тому, аби насолода від води не обернулася трагедією, важливо дотримуватися основних правил безпеки. 

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.

Так, в Івано-Франківську є декілька місць, де можна насолодитися літніми днями та врятуватись від спеки. Попри те, що у місті немає офіційно визначених та обладнаних пляжів, безпечними для купання наразі є міське озеро, річки Бистриця Надвірнянська та Бистриця Солотвинська

Проте, як розповів начальник управління з питань надзвичайних ситуацій міської ради Ігор Влізло, ці місця — стихійні місця масового відпочинку людей. Тому за безпеку під час купання відповідають самі відпочивальники.

"Щорічно перед початком купального сезону комунальники чистять дно водойми від небезпечних предметів. Однак, офіційно у нас місць для відпочинку на воді немає, тому люди відповідають самі за себе", — сказав Влізло.

Очевидно, відсутність рятувальників у місцях для купання значно збільшує ризик утоплення, оскільки в критичних ситуаціях немає кому оперативно допомогти. Відповідно важливо дотримуватись правил безпеки, завдяки яким можна звести до мінімуму ризики для здоров'я.

Окрім того, раніше Держпродспоживслужба Івано-Франківщини інформувала, що в області функціонуватимуть чотири місця масового відпочинку. Серед них купатися можна буде тільки на території одного з туристичних комплексів.

Перелік місць для відпочинку в області:

  • міське озеро на вулиці Гетьмана Мазепи в Івано-Франківську;
  • туристичний комплекс "Буковель" у селі Поляниця;
  • міський пляж на лівому березі річки Дністер у Галичі;
  • озеро в міському парку культури й відпочинку імені Івана Франка в Калуші.

"На вказаних місцях масового відпочинку купання не здійснюватиметься, на водних об’єктах проводитиметься винятково прокат човнів, катамаранів та інше, за винятком озера в туристичному комплексі "Буковель", де планують купальний сезон", — йшлось у повідомленні Держпродспоживслужби.


Жертви води


На Івано-Франківщині з початку року на водних об’єктах загинули 32 людини, серед них — троє дітей. Про це журналістці Фіртки повідомила речниця Держслужби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Христина Перцович.

Лише з 10 по 13 серпня на Прикарпатті зареєстрували три нещасні випадки на водоймах. Зокрема, 13 серпня рятувальників витягували тіло чоловіка з річки Бистриця−Надвірнянська, що в селі Вовчинець. Прибувши до місця події, рятувальники дістали тіло чоловіка з річки та передали працівникам поліції. 

Днем раніше, 12 серпня в селі Старі Богородчан рятувальники дістали з річки Бистриця−Солотвинська тіло місцевого жителя, 1996 року народження. А 10 серпня рятувальники виїжджали для надання допомоги з підняття тіла чоловіка, 1973 року народження, з місцевого потічка в селі Оболоня. 

«Першопричиною виникнення випадків загибелі на воді є відсутність культури безпеки у населення і незнання та недотримання простих правил поведінки на річках чи на озерах.
Так, чимало трагедій трапляється через те, що люди входять у воду в стані алкогольного сп'яніння чи лізуть у воду в незнайомому місці зі швидкою течією. Потонути можна, як в гірській річці, так і у потічку.
Якщо ж ви під час купання відчуваєте, що втрачаєте сили, не соромтеся кликати на допомогу. Кричіть та махайте руками, щоб привернути увагу рятувальників або людей на березі.
Найважливіше — зберігайте спокій. Паніка лише виснажить вас і ускладнить ситуацію», — пояснюють рятувальники.

Так, правила поведінки на воді прості — не вживати алкоголь, завжди перевіряти дно перед тим, як зайти у воду, не купатися у спеку, бо через перепад температури можуть виникнути судоми.

Як наголосили рятувальники, основними умовами безпеки на воді є купання у спеціально обладнаних місцях, дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах та постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

"Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Заходити у воду потрібно повільно, дозволяючи тілу, адаптуватися до зміни температури повітря.

У воді варто знаходитися не більше п'ятнадцяти хвилин, не рекомендується купатися наодинці, а також купатися біля крутих, стрімких та зарослих густою рослинністю берегів.

Перед тим, як стрибати у воду, обов'язково потрібно переконатися в безпеці дна та достатній глибині водоймища. Завжди враховуйте, що рельєф дна часто змінюється. Тому місце, яке було безпечним минулого року, цього року може стати небезпечним, шляхом, новоутворених ям.

Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, вода прозора та рівне дно. Під час купання не потрібно робити зайвих рухів, не потрібно тримати свої м'язи у постійному напруженні та не порушувати ритму дихання.

Ніколи й не за яких умов не заходьте у воду у стані алкогольного сп'яніння. Адже найчастіше через цю причину гинуть на водоймі дорослі.

Оцінюйте свої фізичні можливості, не запливайте надто далеко, особливо в незнайомих водоймах. Обов'язково пильнуйте за дітьми", — наголосила Христина Перцович.

Водночас, якщо хтось тоне, не намагайтеся врятувати людину самостійно, якщо ви не підготовлені. Натомість спробуйте кинути їй рятувальний засіб (мотузку, плавзасіб) та повідомте рятувальників.

Аби мінімізувати кількість летальних випадків, працівники ДСНС проводять рейди водоймами області. Такі рейди, а їх з початку року провели близько 200, відбуваються щоденно у всіх районах Івано-Франківщини.

Нерідко на берегах водойм перебувають діти та підлітки без нагляду дорослих. Це вкрай небезпечно. Адже діти можуть потонути буквально за декілька хвилин, особливо, якщо вони залишені без нагляду біля води.

Яких правил необхідно дотримуватися при виборі місця масового відпочинку:

  • глибина водойми у місцях купання повинна становити 0,7-1,3 метра. Дно має бути піщаним, вільним від мулу, водоростей, гострих каменів;
  • пляж і берег у місці купання повинні бути пологими й мати рівний рельєф, захищені від вітру майданчики, обладнані навісами від сонця, і пофарбовані тапчани та лави;
  • якість питної води повинна відповідати санітарним вимогам;
  • власники чи балансоутримувачі пляжів у процесі їхньої експлуатації повинні забезпечити прибирання берега, роздягалень, зеленої зони, миття тари й дезінфекцію вбиралень, а також перевезення зібраних відходів щоденно до 8:00;
  • контейнери для зберігання побутових відходів слід встановлювати поза межами прибережної захисної смуги річок, водойм та пляжної зони;
  • на територіях пляжів необхідно ставити громадські вбиральні за 50-200 метрів до місця купання;
  • на території пляжу необхідно встановлювати фонтанчики з підведенням питної води, призначеної для споживання людиною відповідно до вимог санітарного законодавства;
  • щорічно на пляж необхідно підсипати чистий пісок або гальку;
  • у місцях, призначених для купання, категорично забороняється прати білизну і купати тварин;
  • на пляжах повинні бути організовані медичні пункти та рятувальні станції.

Правила особистої гігієни під час відпочинку:

  • обов’язково мийте руки з милом перед вживанням їжі, після відвідування туалету;
  • заходьте та виходьте з води у пляжному взутті;
  • після відвідування водойми обов’язково мийте ноги;
  • не варто купатися у водоймах, біля яких стоїть табличка "Купання заборонене". Це свідчить про те, що вода з водойми не відповідає санітарним вимогам.

Всесвітня організація охорони здоров'я називає утоплення "тихою епідемією смертей, яким можна запобігти" через високу частоту випадків утоплення по всьому світу та той факт, що більшість із них можна було б уникнути за допомогою простих заходів профілактики.

У ВООЗ додають, один зі способів знизити смертності від утоплення — це навчання дітей основ плавання, безпеки на воді та навичок порятунку. Такі знання можуть врятувати життя, зазначили в організації.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Прикарпатті з річки дістали тіло жінки (ФОТОФАКТ)


Коментарі ()

04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

1055
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1291
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1412
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2538
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2274
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2209

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

163

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1417

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2161

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2915
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

415
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

555
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

598
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

447
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15889
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2800
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1074
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26550 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

924
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

778 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

598
21.09.2024

"За" звернення проголосували 56 депутатів, один — утримався, семеро — не голосували.  

1100