Місця для купання в Івано-Франківську: як відпочити без загрози життю

Літо — час відпочинку біля водойм, втім вкрай важливо пам'ятати про безпеку під час купання.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), утоплення є третьою поширеною причиною смерті від ненавмисних травм у світі — на нього припадає 7% усіх випадків смерті, пов’язаних із травмами.

Найбільш вразливими групами є діти, чоловіки та люди, які мають широкий доступ до води. Тому, аби насолода від води не обернулася трагедією, важливо дотримуватися основних правил безпеки. 

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.

Так, в Івано-Франківську є декілька місць, де можна насолодитися літніми днями та врятуватись від спеки. Попри те, що у місті немає офіційно визначених та обладнаних пляжів, безпечними для купання наразі є міське озеро, річки Бистриця Надвірнянська та Бистриця Солотвинська

Проте, як розповів начальник управління з питань надзвичайних ситуацій міської ради Ігор Влізло, ці місця — стихійні місця масового відпочинку людей. Тому за безпеку під час купання відповідають самі відпочивальники.

"Щорічно перед початком купального сезону комунальники чистять дно водойми від небезпечних предметів. Однак, офіційно у нас місць для відпочинку на воді немає, тому люди відповідають самі за себе", — сказав Влізло.

Очевидно, відсутність рятувальників у місцях для купання значно збільшує ризик утоплення, оскільки в критичних ситуаціях немає кому оперативно допомогти. Відповідно важливо дотримуватись правил безпеки, завдяки яким можна звести до мінімуму ризики для здоров'я.

Окрім того, раніше Держпродспоживслужба Івано-Франківщини інформувала, що в області функціонуватимуть чотири місця масового відпочинку. Серед них купатися можна буде тільки на території одного з туристичних комплексів.

Перелік місць для відпочинку в області:

  • міське озеро на вулиці Гетьмана Мазепи в Івано-Франківську;
  • туристичний комплекс "Буковель" у селі Поляниця;
  • міський пляж на лівому березі річки Дністер у Галичі;
  • озеро в міському парку культури й відпочинку імені Івана Франка в Калуші.

"На вказаних місцях масового відпочинку купання не здійснюватиметься, на водних об’єктах проводитиметься винятково прокат човнів, катамаранів та інше, за винятком озера в туристичному комплексі "Буковель", де планують купальний сезон", — йшлось у повідомленні Держпродспоживслужби.


Жертви води


На Івано-Франківщині з початку року на водних об’єктах загинули 32 людини, серед них — троє дітей. Про це журналістці Фіртки повідомила речниця Держслужби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Христина Перцович.

Лише з 10 по 13 серпня на Прикарпатті зареєстрували три нещасні випадки на водоймах. Зокрема, 13 серпня рятувальників витягували тіло чоловіка з річки Бистриця−Надвірнянська, що в селі Вовчинець. Прибувши до місця події, рятувальники дістали тіло чоловіка з річки та передали працівникам поліції. 

Днем раніше, 12 серпня в селі Старі Богородчан рятувальники дістали з річки Бистриця−Солотвинська тіло місцевого жителя, 1996 року народження. А 10 серпня рятувальники виїжджали для надання допомоги з підняття тіла чоловіка, 1973 року народження, з місцевого потічка в селі Оболоня. 

«Першопричиною виникнення випадків загибелі на воді є відсутність культури безпеки у населення і незнання та недотримання простих правил поведінки на річках чи на озерах.
Так, чимало трагедій трапляється через те, що люди входять у воду в стані алкогольного сп'яніння чи лізуть у воду в незнайомому місці зі швидкою течією. Потонути можна, як в гірській річці, так і у потічку.
Якщо ж ви під час купання відчуваєте, що втрачаєте сили, не соромтеся кликати на допомогу. Кричіть та махайте руками, щоб привернути увагу рятувальників або людей на березі.
Найважливіше — зберігайте спокій. Паніка лише виснажить вас і ускладнить ситуацію», — пояснюють рятувальники.

Так, правила поведінки на воді прості — не вживати алкоголь, завжди перевіряти дно перед тим, як зайти у воду, не купатися у спеку, бо через перепад температури можуть виникнути судоми.

Як наголосили рятувальники, основними умовами безпеки на воді є купання у спеціально обладнаних місцях, дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах та постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

"Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Заходити у воду потрібно повільно, дозволяючи тілу, адаптуватися до зміни температури повітря.

У воді варто знаходитися не більше п'ятнадцяти хвилин, не рекомендується купатися наодинці, а також купатися біля крутих, стрімких та зарослих густою рослинністю берегів.

Перед тим, як стрибати у воду, обов'язково потрібно переконатися в безпеці дна та достатній глибині водоймища. Завжди враховуйте, що рельєф дна часто змінюється. Тому місце, яке було безпечним минулого року, цього року може стати небезпечним, шляхом, новоутворених ям.

Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, вода прозора та рівне дно. Під час купання не потрібно робити зайвих рухів, не потрібно тримати свої м'язи у постійному напруженні та не порушувати ритму дихання.

Ніколи й не за яких умов не заходьте у воду у стані алкогольного сп'яніння. Адже найчастіше через цю причину гинуть на водоймі дорослі.

Оцінюйте свої фізичні можливості, не запливайте надто далеко, особливо в незнайомих водоймах. Обов'язково пильнуйте за дітьми", — наголосила Христина Перцович.

Водночас, якщо хтось тоне, не намагайтеся врятувати людину самостійно, якщо ви не підготовлені. Натомість спробуйте кинути їй рятувальний засіб (мотузку, плавзасіб) та повідомте рятувальників.

Аби мінімізувати кількість летальних випадків, працівники ДСНС проводять рейди водоймами області. Такі рейди, а їх з початку року провели близько 200, відбуваються щоденно у всіх районах Івано-Франківщини.

Нерідко на берегах водойм перебувають діти та підлітки без нагляду дорослих. Це вкрай небезпечно. Адже діти можуть потонути буквально за декілька хвилин, особливо, якщо вони залишені без нагляду біля води.

Яких правил необхідно дотримуватися при виборі місця масового відпочинку:

  • глибина водойми у місцях купання повинна становити 0,7-1,3 метра. Дно має бути піщаним, вільним від мулу, водоростей, гострих каменів;
  • пляж і берег у місці купання повинні бути пологими й мати рівний рельєф, захищені від вітру майданчики, обладнані навісами від сонця, і пофарбовані тапчани та лави;
  • якість питної води повинна відповідати санітарним вимогам;
  • власники чи балансоутримувачі пляжів у процесі їхньої експлуатації повинні забезпечити прибирання берега, роздягалень, зеленої зони, миття тари й дезінфекцію вбиралень, а також перевезення зібраних відходів щоденно до 8:00;
  • контейнери для зберігання побутових відходів слід встановлювати поза межами прибережної захисної смуги річок, водойм та пляжної зони;
  • на територіях пляжів необхідно ставити громадські вбиральні за 50-200 метрів до місця купання;
  • на території пляжу необхідно встановлювати фонтанчики з підведенням питної води, призначеної для споживання людиною відповідно до вимог санітарного законодавства;
  • щорічно на пляж необхідно підсипати чистий пісок або гальку;
  • у місцях, призначених для купання, категорично забороняється прати білизну і купати тварин;
  • на пляжах повинні бути організовані медичні пункти та рятувальні станції.

Правила особистої гігієни під час відпочинку:

  • обов’язково мийте руки з милом перед вживанням їжі, після відвідування туалету;
  • заходьте та виходьте з води у пляжному взутті;
  • після відвідування водойми обов’язково мийте ноги;
  • не варто купатися у водоймах, біля яких стоїть табличка "Купання заборонене". Це свідчить про те, що вода з водойми не відповідає санітарним вимогам.

Всесвітня організація охорони здоров'я називає утоплення "тихою епідемією смертей, яким можна запобігти" через високу частоту випадків утоплення по всьому світу та той факт, що більшість із них можна було б уникнути за допомогою простих заходів профілактики.

У ВООЗ додають, один зі способів знизити смертності від утоплення — це навчання дітей основ плавання, безпеки на воді та навичок порятунку. Такі знання можуть врятувати життя, зазначили в організації.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Прикарпатті з річки дістали тіло жінки (ФОТОФАКТ)


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

325
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1712
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3167
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1149
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1175
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1212 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

253

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1124

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

950

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

417
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

334
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2496
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1245
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1324
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

556
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15187
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7488
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

343
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

669 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

475
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

392
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

482