Місто не моїх мрій

 

Я знаю, що моє ставлення до розвитку мого міста не є ні правильним, ні надто поширеним.

 

Все сказане далі буде виявом найщирішої ксенофобії, патологічного українського пролетарського націоналізму, радикального консерватизму, зоологічного локального патріотизму і наївного утопічного сепаратизму, що загрожує територіальній цілості та нинішньому панівному ладові нинішнього ж державного устрою цілої держави, розпалюванням внутрішньої національної ворожнечі та нетерпимості до меншин. 

 

Йдеться про дуже невеликі ділянки землі. У кроках – десь п’ятдесят на п’ятдесят (шість секунд бігу на четвірку за нормативами для сьомого класу середньої школи на початку вісімдесятих). Йдеться про кілька акацій, горіхів, ясенів, старих яблунь, якихось сливок, горобин. Йдеться про пару кущів бузку, про заражений каштановою міллю каштан, про майже здичавілу грушку, про шатра винограду на деяких із цих дерев, про джунглі полину і божого деревця, про газони з травою й аличу.

 

Дуже скоро цієї останньої зеленої цитаделі у міста вже не буде. Замість колишніх садів, проґавлених давнішими будівничими, постануть нудні багатоповерхові споруди, які  заступатимуть гори, місяць і ще якісь уцілілі сади.

 

Наші міста, орієнтуючись на людські потреби, стають щораз менше людськими. Потреби витісняють людей. Тут дедалі прикріше стає просто жити. Тут треба ходити у чимраз новіші торгові центри і купувати або хоча би мріяти купити, намагатися купити щось із однакового непотребу, якими ці центри заповнені. Перед цим або після цього, або у міжчассі треба щось пити або їсти. Робити це потрібно у новітніх кафе і у шатрах з пивом, настільки схожих, що проблеми вибору нема взагалі. Зрозуміло, що при цьому треба зважати на безліч малих і великих паркінгів, які так зручно охоплюють своєю мережею усе місто. На ровері краще їхати тротуарами, бо їзда дорогами досить перешкоджає водіям, а псів треба вигулювати у офіційно заборонених для цього місцях.

 

Пити куплене вино і цілуватися найбажаніше вдома, бо всі зелені подвір’я з лавочками віддані під забудову. Намагатися розглядати деталі старих фасадів теж нема чого. Краще милуватися вигадливими вивісками, якими ці сумні фасади вкриті дуже щільно. Щодо того, по чому ходити, то підошви можуть забувати про нерівність і слизькість бруківки, бо дуже скоро її вдасться позбутися остаточно.

 

Чомусь весь цей наш економічний бум виглядає страшенно нудно і тоскно. Так само, як і численні групи приїжджих туристів, мандрівників зі Сходу.

 

Зрештою, самим туристам, схоже, не так зле. Погляд, вирощений на проспектах-шосе, оточених захаращеними спальними районами довкола хаотичних заводів, сприймає наше недоруйноване місто як європейську екзотику. Виснаженим отруйними димами легеням навіть не треба їхати до гір – трохи менше загазоване автомобілями повітря  вже цілюще. Вимученим сурогатами печінкам і шлункам місцева горілка – як ліки. До того ж приємна впізнавана музичка, прийнятні ціни і послужливий народ.

 

Правдоподібно, що і туристами вони себе не почувають. Держава ж одна, і вона дедалі більше їхня. Пора подумати про квартири у центрі цього приємного міста, про якусь приватну територію у Карпатах… Проїздом тут можна і відпочивати, і рішати діла… І про які такі сади може йтися?...

 

Тарас Прохасько

"ГК"


11.07.2012 Тарас Прохасько 1143 6
Коментарі (6)

Щукар 2012.07.11, 15:15
Добре написано
42 2012.07.11, 15:26
Супер!
Джоні 2012.07.11, 18:12
і про що оце пан Тарас написав??? ніпрощо !!!вода водою
БотакЄ 2012.07.11, 18:25
Тема не розкрита. Маленька купка рефлексій. З цього можна було б зробити кілька оповідань
дзюньо 2012.07.11, 19:49
хочете конкретики - слухайте наших депутатів. Вони пацани конкретні. Конкретні статті пишуть, конкретні бабки гребуть, конкретні діла рішають і конкретно розводять усіх. А Тарас пише щиро.
гавриїл 2012.07.13, 11:49
добре написано- Рагульград
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

519
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

789
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

558
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5480
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1458
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1339

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

395

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1218

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1056

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

972
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

286
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10662
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

366
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

635
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5679
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1450
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

344
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

246
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

597 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1035
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

901