Ми, українці, як звір, що не йде з клітки

 

З великою увагою слідкую за усіма перипетіями прийняття закону"Про основні засади державної мовної політики". Гадаю, що досить прожити в Україні місяць, щоб зрозуміти – українці постколоніальна нація і держава, і з цього випливає багато неприємних для нас наслідків.

Чому в української мови на практиці такі вузькі сфери застосування? Таке враження, ніби у нас немає мовного законодавства. А скільки нас, етнічних українців, в Україні?

78% від усього населення – це ж абсолютна більшість! І ці 37,5 мільйонів терплять над собою наругу. Чому так відбувається?

Ми завжди порівнюємо себе з найрозвинутішими країнами Європи. У європейських країнах представники національних меншин мотивовані до вивчення державної мови, мови корінного населення, бо це неодмінна умова інтеграції у суспільство, умова психічного і матеріального благополуччя.

У нас навпаки – українську мову витіснено на другий план, вона не потрібна, без неї можна обійтись, але цього декому мало – половину України хочуть зробити зоною без української мови.

У "Другому періодичному звіті щодо виконання в Україні положень європейської хартії регіональних мов або мов меншин", Колєснічєнко пише: "Російськомовні громадяни України – корінний державотворчий етнос країни".

Що на це скажеш? Свідома підміна понять, бо належність до мовної групи і належність до етносу, певної національності – це зовсім різні речі.

Так, ми етнічно різні. Немає нині у світі країн на 100% моноетнічних. Так, ми не всі за походженням українці. Але якось дивно слухати, що Україна – це територія з багатонаціональним складом населення?

Які тоді у нас нації живуть, якщо їх багато? Українська, російська, угорська, румунська, тощо – всього 150 чи більше?

Ні. У нас в Україні є тільки одна нація – українці, а також представники інших націй.

Російська нація самовизначилася, утворивши свою країну – федеральну Росію, польська нація – унітарну Польщу і так далі.

А у нас деякі проросійські політики кажуть, що на українській території російська нація ще раз самовизначилися, відокремилася від своєї країни (Російської імперії - Радянського Союзу - Росії), і утворила на пару з українцями Україну.

Для чого? В Росії етнічні росіяни відчували національний гніт з боку панівної нації – етнічних росіян – і мали потребу у утворенні незалежної від Росії країни?

Гаразд, нація в Україні одна. Але далі нашу країну різні політикани продовжують називати поліетнічною. То що, 78% етнічних українців від усього населення країни – це поліетнічність? Що ж тоді вважати моноетнічністю?

Декларація ООН "Про надання незалежності колоніальним країнам і народам" проголосила необхідність покласти край колоніалізму, підтвердила повне право на повну незалежність і свободу народів колоніальних країн.

В Україні був класичний переселенський колоніалізм, що характеризувався масовим приїздом російських колоністів. Колоніалізм супроводжувався руйнуванням української культури, витісненням української мови, денаціоналізацією українського населення, нав'язуванням офіційної культури і мови метрополії, формуванням ідеології, що виправдує панування російської нації.

Тепер від нас вимагають представникам колишньої панівної нації надати статус "гноблених і переслідуваних", а мові колишньої метрополії надати статус "пригніченої і вимираючої". Кат волає про захист від жертви?

Насправді, у нас вимагають для російської мови статусу державної або регіональної щоб закріпити здобутки політики русифікації і мати можливість далі просуватися по шляху системного нищення всього українського.

Проводячи пропаганду двомовності, нам чомусь весь час приводять приклад Бельгії чи Швейцарії. Приводять приклад одних, а двомовність хочуть запровадити за зразком зовсім інших, постколоніальних країн.

Колоніалізм як в Україні, так і у світі, зруйнував культури багатьох поневолених народів, призвів до встановлення мов колонізаторів – англійської, французької, російської, іспанської у якості офіційних мов в новоутворених державах.

На щастя, нас у 1991 році минула доля Замбії і Нігерії (панівна мова– англійська), Гвіани і Габону (французька), Білорусі і Придністров’я (російська), Болівії і Гондурасу (іспанська).

Нині у нас державна мова одна, але знання однієї тільки державної мови не досить, треба вчити ще й російську. І навпаки, в Україні не обов’язково знати українську, досить знання російської.

Наприклад, що буде, якщо хтось в Україні скаже, що не розуміє російську мову?

Назвуть українським націоналістом, скажуть, що бреше, не може такого бути. Зрештою, скажуть, що вчи, дурню, російську…

Що буде, якщо хтось скаже, що не розуміє українську? Буде шум. Скажуть, що хто до такого допустив, чому не забезпечили перекладу російською, де російськомовний варіант і так далі?

А скільки відсотків населення України вважає українську рідною?

67% від усього населення України. У це мало віриться, але то правда. І знову більшість – дві третини. І права цих людей щоденно утискаються. Та двома третинами Конституцію України можна міняти…

А українці сидять в глухій обороні. Парадокс у тому, що на побутовому рівні люди обурюються, а далі гору бере страх. Враження таке, що люди залякані, соромляться своєї національної належності, бояться самих словосполучень "рідна мова" і "моя національність".

Ось вам ще одна ознака постколоніального синдрому. Це дає підстави різним колєснічєнкам казати, що українцям незалежність впала з неба: "…мы коренной, государствообразующий этнос украинского государства. Украину мы создавали 20 лет назад. Украина – это не результат национально-освободительной борьбы… Мы не диаспора, не эмигранты".

Мало хто знає, що тільки в Україні етнічних українців, які з тих чи інших причин зреклися рідної мови, налічується близько 5,5 мільйонів. Це ракова пухлина на тілі української нації, це аномалія!

У нас є державна програма деколонізації країни, дерусифікації етнічних українців?

Звичайно, ні.

Ми живемо нібито в своїй незалежній країні, а враження таке, що наша країна окупована. Я розумію, наш народ звик жити під час століть окупації, пристосовуватися. Ми, українці, хвора нація, у нас низька якість "особового складу" нації. Ми як звір, якому відкрили двері з клітки, а він чомусь не поспішає виходити на волю...

У багатьох етнічних українців є відчуття, що вони живуть в чужій країні. У багатьох є ностальгія за Україною. Одні люблять читати про минуле, інші чекають щасливої долі в неосяжному майбутньому…

Багато кому сниться Україна, багато хто мріє виїхати з цієї країни і попасти в… Україну. Це прикро, що такі мрії є у багатьох, прикро, що ці сни ніколи не збудуться... Іншої України немає і не буде.

Наша мова занепадає, наша нація на краю прірви, країна на межі розпаду… Нас, українців, заганяють у резервацію... Функціонування нашої мови зводять до мінімуму, вона поступово, але дуже швидко перетворюється на українсько-російську мішанину, суржик.

А інтелігенція, церковні лідери, еліта нації у відповідь на наступ україножерів сидять склавши руки, роблять безглузді заяви, філософствують, граються у демократію, з розумним виглядом слухають про невідворотність конкуренції мов і культур у ринкових умовах…

"Ми за мовну толерантність, – кажуть вони, – подивимося, а яка мова переможе…".

Не говоріть, а щось робіть. Перед тим як закликати на допомогу, виголошувати заклинальні промови з надією, що вас почують і будуть поважати інші нації, – спочатку навчіться поважати себе самі. А найголовніше, перше ніж щось говорити чи кричати, подивіться на себе, витріть з-під носа шмарки і встаньте з колін.

 

 

 

Сергій Стефанко, лікар, Івано-Франківськ, для УП

 



15.06.2012 Сергій Стефанко 1077 6
Коментарі (6)

українець 2012.06.16, 20:17
Так що ви пропонуєте робити? Загальні фрази і більше нічого?
Тарас12 2012.06.17, 09:45
Гарно написано та зрозуміло що робити-не лежати
Ярослав 2012.06.18, 14:25
Доволі дивно, у відповідь на організований наступ на все українське - фактично, ПРодовження окупації, читати оці зойки з перерахунком, що конкретно гине. Хочеться нагадати автору його ж слова:Не говоріть, а щось робіть. Навіть якщо вам не подобається нинішня опозиція - іншої поки нема. А вони вже вам пояснять, що робити конкретно. Все інше - допомога Пахану Рекетирів. Ви - з ким???
Ярославу 2012.06.18, 19:21
Всім притомним читачам Фіртки добре відомо, з ким Сергій Стефанко, і що робить, і не Вам говорити йому про зойки чи пафосно пояснювати, що слід робити. Так, пацавата у нас опозиція, так, бігає наввипередки домовлятись з пердунами. Але пердуни перейшли Рубікон, і кожен українець повинен поставити собі за перше завдання їх скинути з шиї нації. Тож не треба тут один на одного "батон кришити" на втіху ворогам.
НИК 2012.06.18, 19:43
ПОЗВОЛЮ СОБІ ПІДКАЗАТИ МОЛОДИМ, І НАГАДАТИ СЛОВА ІСУСА: СПОЧАТКУ БУВ ЛОГОС, І ЛОГОС БУВ У БОГА... І ЩО СЛОВО - ТОЖЕ ЗБРОЯ. КУДА БИТИ - ПО ПО РУС.ЯЗ-ЕЛІТІ, ТУТ ВОНИ ОКОПАЛИСІ! БО ЯК У МАСІ ВОНИ МАЮТ 17%, ТО СЕРЕД ПРОФЕСІЙ, ЩО ВПЛИВАЮТ НА РОЗУМИ, ЇХ ДО 70%, ТИРАЖ ЇХ ЗМІ=90%, У ВРУ І НА ДСЛУЖБІ ЇХ 60%, У БІЗНЕСІ РОЗМОВА ВЕДЕСІ ПО МОСКОВСЬКИЙ -У 99% ВИПАДКІВ! ОКУПАЦІЯ ВСЕ ЙДЕ ЗГОРИ І Ч-З МІСТА! НЕ ЧІПАЙТЕ ПРОСТИХ МАСКАЛІВ І СПІВШИХСЯ, НАЙ ГОВОРІТ ЯК ХОТЄ, ВОНИ ВЖЕ НІЧО НЕ ВИРІШУЮТ, ВИЖИВАТИ ТРЕБА ТИХ, ЩО ВПЕРТО ҐАВАРЯТ, КЕРУЮЧИ НАМИ.
Західна сила 2012.06.19, 11:03
Про що тут дискутувати, я взагалі не бачу. Коли ми купляємо китайський одяг, вмикаємо російський канал чи радіостанцію і т.п- то, як ми підтримуємо своє чи гордимося своїм? Тут не треба ні салатової ні фіолетової влади, все залежить від людей, ми занадто переймаємося справами політиків не бачачи свого під носом. Молю Бога, щоб та радянська частина населення або десь виїхала, або швидше повиздихувала, бо ще Мойсей 40 років водив по пустелі щоб привести в Нову землю інформаційно новий народ. Якщо кожен з нас прибере біля власного будинку, купить дитині українську книжку, портфель і т.п, та вбере її у власноруч вишиту сорочку, і в неділю поведе до церкви (не важливо чи це ортодоксальна чи євангельська) навчити Слова Божого, сяде до маршрутки і не заплює підлоги насінням, побажає всім гарного дня і т.п., тоді буде творитися Україна кожним з нас. Чомусь ми вважаємо що 450 депутатів і мала купка державних посіпак можуть претендувати на МОЮ ЗЕМЛЮ на МІЙ ЧАС, люди- отямтеся, ми хоч і сіра маса, і заробляємо мізерно, але нас є набагато більше,і ми - сила, в не вони. Коли ми їдемо за кордон за примарними євро, замість того щоб на щедрій землі зробити сімейний бізнес, то як до нас має ставитись світова спільнота? Виключіть радіо і телевізор, нащо вам знати скільки мільярдів у Ахметова? Беріться до роботи, облаштовуйте все навколо себе, бо Україна- це ТИ!
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

8420 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1609
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1488
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2520
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4248
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3036

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

839

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1261

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1162

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

2182
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1519
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1279
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1053
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

385
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

483
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1691
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1565 5
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20177
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

145
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

511 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

562
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

908