Люди та події: чим жило Прикарпаття у 2019 році

Добігає кінця 2019 рік. Він був багатим на події, прізвища та обличчя.

Вже традиційно наприкінці року заведено підбивати підсумки та окреслювати плани на майбутнє. Ми спробуємо згадати події, завдяки яким про Прикарпаття говорили за його межами, а також взяли на себе сміливість відзначити тих людей, котрі останні дванадцять місяців задавали ритм місцевого життя.


Люди року:

Ростислав Держипільський. Директор Івано-Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський у 2019 році отримав Шевченківську премію. Національну премію отримують видатні українські митці, які зробили значний внесок в українське національне відродження, здобули не одну блискучу перемогу на культурному фронті.

Франківець відзначений за вистави «Енеїда» І. Котляревського, «Вона – Земля» В. Стефаника, «НАМLЕТ» В. Шекспіра, «Оскар і Рожева Пані» Е.-Е. Шмітта Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

Денис Шмигаль. Чи не найбільшою інтригою року стало те, хто ж очолить Івано-Франківську ОДА після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського. Варіантів та здогадок було безліч. Посаду отримав на той час директор Бурштинської ТЕС Денис Шмигаль, який має репутацію хорошого менеджера та досвіченого управлінця.

Оксана Савчук. Жінка може бути сильним політиком. І це демонструє Оксана Савчук. Свободівка Оксана Савчук на цьогорічних парламентських виборах втерла носа іменитим суперникам – чинному на той час нардепу від Івано-Франківська Олександру Шевченку та пропрезидентському кандидату Олексію Петечелу.

Не зміг позмагатися з секретарем міської ради й представник Зеленського від Івано-Франківська. І нехай успіх свободівки міцно підкріплений досягненнями команди міського голови Руслана Марцінківа, до честі Савчук, вона не пасе задніх у стінах ВРУ.

Депутатка від Івано-Франківська не тільки демонструє активність у парламенті, але й встигає засвітитися на центральних каналах та активно працювати на місці.

Олег Бахматюк. Наприкінці 2019 року згадали і про прикарпатського мільярдера. Начебто власник аграрного холдингу "Укрлендфармінг" планує повернутися в Україну і поетапно погасити 8 мільярдів гривень боргів належним йому і виведених з ринку банків VAB Банк і "Фінансова ініціатива" і внести 500 мільйонів гривень гарантійного внеску.

А згодом було оголошення бізнесмена та його сестри у розшук. Поки що справа затихла, але з нового року вочевидь нас очікують не менш цікаві новини.


Події

Івано-Франківський обласний музичний драматичний театр ім. Івана Франка. Сьогодні чи не один із найпрогресивніших театрів України. Молодий колектив на чолі із творчим «мотором» Ростиславом Держипільським впевнено диктують моду у сучасному театральному середовищі.

Тому закономірним стало присвоєння колективу у 2019 році статусу національного. Це ще одна галочка до визнання вкладу у розвиток сучасного культурного простору на рівні держави.

Фестиваль UnderHill. Руйнувати кордони між різними напрямками та стилями мистецтва цьогоріч вирішили організатори першого на Прикарпатті фестивалю UnderHill European Music Festival.

На два дні, 15-16 червня, невелике село Підгір'я у Богородчанському районі  перетворилося на локацію нон-стоп музики від найкращих українських та закордонних виконавців: MOZGI, Оля Полякова, Dzidzio, Бумбокс, Друга Ріка, Ferry Corsten, Artbat, James Zabiela, Aphrodite, DJ Lutique і це не увесь перелік. А ще було мегакруте авіашоу.

UnderHill гучно заявив про те, що на Прикарпатті вміють організовувати заходи міжнародного рівня. Цьогоріч шанувальникам обіцяють, що буде не менш захоплююче шоу. Час купувати квитки!

Парк льодовикового періоду у Старуні. У прикарпатському селі Старуня створили Парк льодовикового періоду і вже восени 2019 року тут провели фестиваль «ТаПіаріАрт-раут». Подібного в Україні та світі немає. Адже саме тут у 1907 році із шахти витягли велетенського волохатого носорога. Він затонув у давньому озокеритовому озері 24 тисячі років тому, коли територією нинішнього Прикарпаття проходив край материкового льодовика, і забальзамувався у просочених нафтою породах. Ще одна туристична принада на карті області.

Центральний продуктовий ринок. Наприкінці 2019 року Івано-Франківськ сколихнула доволі неоднозначна подія – в Центрального ринку помінялися власники. Начеб то відомий у народі «Бура» - Ігор Халаменда продав свою фірму.

У свою чергу Халаменда стверджував і продовжує стверджувати, що нікому не продавав ТОВ “Торговий сервіс”, а “нових власників” центрального продуктового ринку називає рейдерами. Спроба повернутися на своє робоче місце закінчилася провалом. Справа пішла у суди. Далі, вочевидь, буде продовження.

Смерть Романа Вірастюка. Були у 2019 і події, згадувати які важко і в які досі не віриться. У липні на 51-му році життя після важкої операції перестало битися серце відомого прикарпатського спортсмена та громадського діяча Романа Вірастюка.

Роман Вірастюк – 17-кратний чемпіон і восьмикратний володар Кубку України, бронзовий призер чемпіонату Європи у 1994 році, чотирикратний призер Кубку Європи, чемпіон Європи серед клубів у 2002 році, двічі срібний призер Світових ігор серед військових. Десять років – з 1995 по 2005 – він був капітаном Олімпійської збірної України. І це не увесь список чого досяг відомий франківець. Пам’ятаємо, сумуємо…


Можливо, ми не згадали усіх та все, з чим цьогоріч асоціювалися Івано-Франківськ та Прикарпаття. Проте, маємо чим і ким пишатися, але і разом з цим маємо багато до чого прагнути у новому році.


17.12.2019 Марія Лутчин 6536 1
Коментарі (1)

25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

690
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

949
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

7503 14
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2418
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2324
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2553

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

405

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

754

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

848

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

550
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

253
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

430
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

531
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38026
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

408
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

545
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

702
21.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

250
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

364
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

291
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

984
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

629 1