Купляти не треба ремонтувати. Яка доля чекає на часомір на франківській Ратуші

Як повідомлялось раніше, в Івано-Франківську на міській ратуші зупинився годинник. Годинник працював, але відставав та показував невірний час. Він виходить з ладу уже не вперше. В жовтні минулого року часомір також виходив з ладу та відставав. Влітку пристрою дошкуляє висока температура, а взимку – мороз.

 

Також на пристрій впливають грози, відтак його доводиться часто ремонтувати.

За словами керівника КП «Івано-Франківськміськсвітло» Віктора Синишина, проблема виникла у самому механізмі, тому часомір вирішили замінити. Виготовлятиме новий годинник «Київський годинниковий завод».  Роботи планують розпочати вже до кінця липня.

«Поки ми чекаємо на пропозиції від заводу. Відповідно будемо вивчати варіанти, цінову політику та дизайн. Поки конкретних пропозицій та рішення ще не прийняли. Єдине, що можу сказати, що вони будуть з металу», - пояснив Синишин.

Діючий годинник

Проект майбутнього часоміра

В  годиннику, що є в ратуші зараз, лише один механізм, який приводить в дію чотири годинники.

В новому будуть 4 незалежних механізми, які синхронізуватимуться через комп’ютер. Тобто, якщо з ладу вийде один механізм – інші працюватимуть. Окрім того, час на новому годиннику переводитиметься та коригуватиметься автоматично.

Проте, новий вигляд годинника припав до душі не всім.

Як повідомив в мережі Facebook місцевий активіст Юрій Козакевич, наразі вдалось відшукати майстра-годинникаря, який 11 років тому особисто виготовив годинник на нашій Ратуші і дав на всі механічні частини довічну гарантію.

Зараз майстер готовий відремонтувати і осучаснити механізм нашого годинника на Ратуші за один день.

Звати майстра Олексій Бурнаєв, він мешкає у Львові і вже багато років займається виготовленням і обслуговуванням вежових годинників, курантів і карильйонів. На рахунку майстра 70 робіт по всій Україні.

Існуючий годинник є точною копією автентичного годинника, який висів на Ратуші з дня її побудови і до 2007 року.

З 2005 року старий годинник ламався і часто не працював і тому станом на 2007 рік тодішньою мерією міста було прийняте рішення виготовити копію оригінального годинника, спроектованого ще архітектором 4-ї франківської Ратуші - Станіславом Треля. Саме це і зробив майстер годинникар.

Циферблат – зробили наближену копію, механізм - виготовили на той час сучасний. Вага кожного годинника становить 50кг. Для виготовлення годинника використовували шведську сталь, механічні елементи (шестерні, втулки) виключно металеві довговічні.

З моменту встановлення годинника у 2007 році ремонт і обслуговування не проводилось.

У 2016 році Міськсвітло запросило майстра для огляду годинника і складання кошторису на необхідні роботи. На 2017 рік в бюджеті відповідно вже було закладено 100 тис грн.

Ці гроші мали піти на наступні роботи:

1. Виготовити захисні жалюзі і за допомогою альпіністів встановити їх в куполі Ратуші.

2. Чистка механізму годинника від бруду і усунення наслідків втручання через неналежну експлуатацію.

3. Перенесення і оновлення звукових динаміків з балкону оглядового майданчика в люки куполу.

4. Оновлення і осучаснення механізму годинника.

Однак в 2017 році передбачені кошти до майстра так і не потрапили, а майстер одержав коментар від влади міста: «гроші пішли на інший проект».

В 2018 році Міськсвітлу не вдалось порозумітись із майстром. Міськсвітло заявляє, що майстер відмовився ремонтувати і подаватись на Прозоро. Майстер ж запевняє, що працює через Прозоро у інших містах України і з радістю б погодився відремонтувати свій годинник, однак йому ніхто не пропонував.

Натомість у влади міста виникла ініціатива закупити абсолютно новий годинник за 500 тисяч гривень з новим дизайном у КГЗ.

«Конструктивна, логічна, ощадливіша пропозиція: циферблат – залишити, механізм – відремонтувати», – наголошує активіст Юрій Козакевич.

підготував Ростислав Ковтун

Фотогалерея


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

9300 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1231
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

645
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5725
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1550
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1416

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

490

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1305

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1136

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1033
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

381
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

455
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1398
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

451
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

723
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5768
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

475
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

340
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

668 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1114
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

969