Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців.
Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.
Такими є дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), пише Фіртка.
Соціологи поставили респондентам запитання, як за п'ять років президентства Володимира Зеленського змінилася ситуація з демократією в країні.
"Водночас, враховуючи повномасштабне вторгнення, якщо респонденти бачили погіршення ситуації, то ми уточнювали, з чим вони скоріше пов’язують погіршення — з об'єктивними наслідками воєнного часу чи з діями влади, які нібито згортають права і свободи громадян", — уточнили у КМІС.
Так, 19% українців вважають, що ситуація з демократією покращилася, а 29% — що не змінилася.
Бачать певні погіршення — 43%, проте серед них 11% насамперед пов’язують це з об’єктивними обставинами воєнного часу, а 28% — зі спробами влади згортати права і свободи громадян. Ще 3% назвали обидві причини.
На заході країни 43% опитаних зазначили, що бачать певні погіршення з ситуацією із демократією.
Довідково: опитування провели з 16 по 22 травня методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів.
Опитали 1 002 респонденти у віці 18 років і старше, які мешкають у всіх регіонах України.
До вибірки не включали жителів територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас з 1 002 респондентів 26 до 24 лютого 2022 року проживали на території, які зараз окупована), а також опитування не проводили з громадянами, які виїхали за кордон після початку повномасштабної війни.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3% для показників, близьких до 25%, 2,1% — для показників, близьких до 10% та 1,5% — для показників, близьких до 5%.
КМІС зазначає, що за умов війни, крім зазначеної формальної похибки, додається певне систематичне відхилення, втім соціологи вважають, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: