Карпатський “Дніпрогес” спустошить природу й “поховає” водний туризм

 

Екологічною загрозою номер один в Україні називають природоохоронці наміри масового спорудження міні-ГЕС на карпатських річках. Про це зокрема написав в «Українській правді» заступник голови Національного екологічного центру Олексій Василюк.

 

Проблема набуває масштабного суспільного резонансу. Адже проект стосується не лише Верховинського району, про соціальну напругу в якому «Галичина» розповіла у вівторок, 6 березня. І не самої лишень Івано-Франківщини, де запланували спорудити, за різними джерелами, чи то 60, чи в перспективі й усі 150 таких об’єктів. «Дніпрогес» у Карпатах нашкодить довкіллю й інших гірських областей — Львівщини й Буковини, у кожній з яких має постати майже по два десятки міні-ГЕС, а надто ж Закарпаття з його нібито аж 330 станціями.



Всього ж заплановано спорудити в горах понад півтисячі ГЕС. Принаймні саме стільки їх перебуває нині на різних етапах проектування і погодження. Через те різні екологічні організації, які діють в Україні, оголосили про початок національної кампанії на захист карпатських річок під гаслами «Не допустімо шкоди природі Карпат будівництвом міні-ГЕС!», «Збережемо Карпати від міні-ГЕС, збережемо міні-ГЕС для зеленої енергетики!». Навіть створено ініціативну групу в мережі Facebook, до якої можна приєднатись (www.facebook.com/groups/318608194818363)…



Серед прогнозованих наслідків будівництва ГЕС, окрім спотворення гірського ландшафту й інших, про які «Галичина» вже писала в матеріалі «Напруга на Верховинщині», — в інтернеті обговорюють і ймовірну загибель риби, надто ж таких її видів, які занесено до Червоної книги й яких повно в гірських річках. Річ у тім, що майже всі заплановані ГЕС належать до так званих дериваційних. Технологія їхнього спорудження передбачає такий принцип роботи: воду з гірської річки направляють у трубопровід завдовжки (залежно від місцевості) від кількасот метрів й до кілометра-двох. Потім цей сконцентрований і цілеспрямований струмінь потрапляє на агрегат, крутить турбіну і нарешті виливається в русло позаду станції.



«Але ж ріка — це не лише вода, — журиться аспірант кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи Львівського національного університету ім. І. Франка, представник громадської організації «Екопоступ» Ярослав ІЛЬНИЦЬКИЙ, — а й безліч живих організмів. і коли вони потрапляють у турбіну, то їх буквально розмелює в ній!». Правда, свого часу чиновники й «гідропідприємці» заспокоювали екологів — мовляв, рибу від потрапляння в конструкції електростанцій убезпечать спеціальними заслінками. Проте всі заходи з рибоохорони, приміром, до яких вдалися на ГЕС на річці Пробійні в однойменному селі на Верховинщині, за твердженням очевидців, — це ґрати «на вході» до водогону такої величини, що можуть уберегти від потрапляння в трубу хіба що людину, а не рибу чи тим паче малька.



Та це лише одна загроза для водяної живності від ГЕС. Друга — та, що місцями річка чи потік, води яких спрямовують у «транспортну систему», по суті, пересихають-зникають, так би мовити, вилітають у трубу. Проте риба, яка не потрапляє у водогін, залишається…



— Цього літа бачив: головань кілограмів на шість лежав посеред каміння у сухому руслі, — написав у листі до нашої редакції активіст громадської ініціативи «Врятуймо Черемош!» з Верховини Іван МАКІВНИЧУК. — У Пробійні завжди повно риби було, а тепер місцеві хлопчаки вудочки на горище поховалиѕ У травні 2011-го перед обговоренням цього, сказати б, нового «проекту «ГОЕЛРО» в районній раді я звернувся до Федерації спортивного туризму України з проханням прокоментувати нашу ситуацію. Мені відповів її віце-президент Володимир СОКОЛОВ, який виклав у листі й думку провідного туриста України, майстра спорту СРСР, доктора технічних наук з питань очистки води Костянтина КАЗДОБІНА.



Гадаю, варто процитувати його слова: «Будова ГЕС на Черемоші змінить екосистему всієї річкової долини, знищить усі нерестовища в малих річках і потічках. Зрештою, й виробляти електроенергію можна буде лише протягом короткого періоду, оскільки Черемош багатий мінеральною суспензією. Така вода швидко замулить гідроагрегати, виведе їх з ладу. Що такі рішення — хибні, вже усвідомили на будові Катунської ГЕС у Росії. За помилки із замуленням б’єфів (фр. bief) — ділянка річки, каналу або водосховища, яка розташована безпосередньо біля шлюзу чи загати — вище й нижче їх. — Ред.). розплачуються й мільйони українців, котрі проживають у басейні Дніпра»…



Від тієї шкоди, якої може завдати міні-ГЕС живій природі, — всього крок до небезпеки для здоров’я людей. Бо ж чимало істот, які мешкають у річці — жаби, мікроорганізми, а також, зрештою, й водорості, — в процесі своєї життєдіяльності очищують воду. Тобто знищити все живе в річці означає й погіршити якість її води. Це, до речі, вже підтвердили наукові дослідження. Як повідомив в інтерв’ю телеканалу ZIK голова ГО «Бюро екологічних розслідувань» Дмитро СКРИЛЬНИКОВ, фахівці Львівського національного університету ім. І.Франка взяли проби води вище та нижче розташування міні-ГЕС на потоці Пробійному і, порівнявши їх результати, з’ясували, що нижче станції вода за якістю на два класи гірша. «У природі такого не буває, щоби за якихось 600 метрів вода так сильно сама собою змінилася!» — б’ють на сполох захисники довкілля.



Про що ж це свідчить? У горах же не так багато криниць. Але і в тих, що є, вода не завше добра. Тож місцеві жителі здебільшого використовують для пиття і приготування страв воду з річок, потічків та інших природних водойм. Отже, екологічна шкода може призвести й до соціальних наслідків — до дефіциту питної води в регіоні.



Інша загроза — екологи кажуть, що всі запевнення, нібито міні-ГЕС попри основне призначення ще й захищатимуть горян від повеней, — цілковитий блеф. За їхніми словами, неправда, що труби і греблі захищатимуть від паводків. Максимум, на що вони здатні, — це витримати натиск повеневої стихії в горах лише декілька хвилин. Оскільки ж греблі міні-ГЕС, по суті, височітимуть понад людськими домівками й сінокосами, то уявімо собі, що діятиметься, коли внаслідок сильних чи затяжних дощів потоки в горах почнуть наливатися. Поки греблі стримуватимуть водяні вали, що летітимуть з гір, річки й потічки у тих місцях розливатимуться довкіл.



Далі ж може бути ще гірше. Якщо на Чорному Черемоші збудують, як запланували, не одну-дві станції, а каскад греблевих ГЕС, то екологи бачать і додаткові ризики для горян. імовірно, що коли така велика вода, яка була 2008-го, прорве греблю верхньої станції, то за ефектом доміно заваляться й усі нижні. Масштаби такої катастрофи, руйнування та людські жертви, до яких це призведе, годі й уявити. В реальності таких катаклізмів переконались у світі. Зокрема австрійці демонтують раніше збудовані в Альпах міні-ГЕС. Що такі станції неспроможні запобігати повеням у гірських районах, свідчить і досвід Швейцарії, запевняє еколог тамтешнього відділення Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) Дані ГОЙСЕРА…



Уже й не кажу, що коли гірські річки перекриють ГЕС, то вони стануть непридатними для екстремальних сплавів. Бо то настільки очевидно, що дивуєшся, як цього не взяли до уваги «нагорі», коли планували «Дніпрогес» у Карпатах. Як кажуть найбільш радикальні екологи, «закований» у труби півтораметрового діаметру Білий Черемош для туристів уже втрачено. Тож ідеться про порятунок хоча б його побратима, котрий, як згадував, може опинитись у трубі аж у кількох місцях. До речі, Чорний Черемош, ця найскладніша ріка України для любителів сплавів, — заказник місцевого значення. Будь-які роботи, що можуть призвести до порушення його гідроекологічного режиму, заборонено. Але на це, мабуть, ніхто з забудовників не збирався зважати. Тим часом голова Тернопільської федерації водного туризму Олександр РИБАКОВ, до якого теж звертався за консультацією вже згадуваний І. Маківник, висловився з того приводу однозначно категорично: «Побудова «трубних» ГЕС на проміжку «Шибене—Верховина—Устеріки» унеможливить розвиток водного туризму в регіоні».



Однак заступник голови ОДА Руслан ГУСАК каже, що коли проектували малі ГЕС, то майже все прорахували: вони не лише забезпечать електрикою села, а й підтримуватимуть стабільний рівень води у річках і потічках та захищатимуть горян од повеней. Але, за його словами, якщо екологи кажуть, що в майбутньому довкіллю буде завдано шкоди, то «це неприпустимо». і «якщо громади тих чи інших сіл виступають категорично проти будівництва ГЕС, то позиція людей для нас — понад усе. Не потрібно, щоби був громадський конфлікт. Тому шукатимемо інші місця для зведення гідростанцій, які й пропонуватимемо інвесторам під забудову. Маємо і їм іти назустріч, оскільки в багатьох випадках вони вже вклали кошти, час, зусилля у втілення в життя ГЕС-проектів», — демонструє позицію влади Р.Гусак.



Отже, як мовиться, далі буде. Проте ширше про проблему карпатського «Дніпрогесу» і справжні її корені, про міжнародний досвід експлуатації ГЕС та альтернативні шляхи виробництва електроенергії, до яких у світі вдаються задля збереження живої природи й довкілля взагалі, читайте принагідно в репортажі з сільського сходу в с.Зеленій на Верховинщині, на якому вирішуватимуть долю запроектованої тут чергової міні-ГЕС.


Василь МОРОЗ,

Галичина

 

Читайте також:

Врятувати Черемош


15.03.2012 Василь МОРОЗ 1292 3
Коментарі (3)

перець 2012.03.15, 21:06
Страшне перо не в гусака, а в Р. Гусака!
Вуйка 2012.03.19, 10:28
совсем рядом время когда энерго ресурсы будут в руках Расеи и тогда все смогут вставить себе трубы ......... ни чему время дэбилов не учит голодомор Колыма и т д. ну уж если вы сами не хотите быть независимыми то милости просим в Расею, дурнюку
Горец 2012.03.20, 14:40
засуньте себе в ............ ваш водный туризм вы ваще уже свихнуль с туризмом и этими дятлами на лодках, которые своим мега количеством будут вытягивать экономику сел из жопы вековой, вы уже совсем больны вашими комунистическими и западными мозгами.
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1473
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2724
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2229
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2306
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6897 61
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2589 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

473

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1308

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1396

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1586
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

424
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

287
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

686
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

177
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26649
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

652
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10583 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

187
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

209
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

518
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

667
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

726