Кандидатам не має сенсу грати у чесну гру, адже правила не змінилися

 

Голова Івано-Франківської обласної Спілки молодих політологів розповів ОПОРІ про можливі фальсифікації та виборчу специфіку різних регіонів України.



- Судячи з досить агресивної передвиборчої боротьби на округах, яку ми спостерігали до 30 липня, ця кампанія обіцяє бути жорсткою.



Так. В першу чергу, на це впливають ресурси, які виділяються кандидату. Мало хто з кандидатів має власні ресурси, яких би було достатньо для проведення виборчої кампанії. По мажоритарці це в середньому 1,5 мільйони доларів. Ці гроші вони отримують від бізнесу чи інших зацікавлених осіб. Але треба розуміти, що люди, які дають такі суми грошей, розраховують, що вони їх повернуть і ще й з торицею. До того ж, активність висока, бо є округи, де конкурують кілька потужних кандидатів, тому використовується все, щоб перемогти будь-якою ціною.



- Можливо, цьогоріч зявляться якісь нові прийоми боротьби за виборця?



На цих виборах будуть використовуватися ті самі методи, що й на минулих виборах за мажоритарною системою, вони вже є випробувані. Ніхто не шукає чогось нового, всі використовують старі схеми. В першу чергу -- благодійність з метою популяризації особи, збір паспортних даних, які потім будуть використовуватись для маніпуляції голосами виборців. З початком виборчої кампанії слід очікувати хвилі чорного піару, адже у кандидатів залишається лише три місяці для боротьби. Як і раніше, будуть з'являтися незрозумілі газети з публікаціями проти певних кандидатів, роздаватимуться листівки від імені кандидата з метою його дискредитації. Оскільки адмінресурс є досить ефективним засобом, тому він буде задіяний також. Адмінресурс будуть використовувати абсолютно всі, і опозиційні сили, і провладні. Нового нічого ми не побачимо, бо правила гри не змінилися і кандидати не бачать сенсу ставати чеснішими і грати і грати у чесну гру.

 

- Яких фальсифікацій слід очікувати у день виборів? Які з них будуть використовуватись на Прикарпатті?



Політтехнологи та консультанти, що працюють з кандидатами, не будуть використовувати якихось новітніх технологій, в тому числі для фальсифікацій, а будуть використовувати вже перевірені способи. Серед них і всім відомі «каруселі», прогнозую їхнє поширення на Сході та Півдні України, там де є великі підприємства — людьми, які там працюють легше маніпулювати. Буде вкидання бюлетенів за певного кандидата, і псування бюлетенів. Останній метод, буде активно використовуватись на Прикарпатті. Але якщо на виборчих дільницях працюватимуть освічені спостерігачі, то основна боротьба технологій залишиться на етапі передвиборчої кампанії.



- На Прикарпатті цьогоріч спостергіається небувалий сплеск благодійності від кандидатів-мажоритарників. Здається, що вони між собою змагаються у тому, хто ж найбільший благодійник в області.



Цей метод розкрутки бренду або особи прийшов з області піару і політ-технологій. Він себе показав як досить ефективний, адже благодійність зачіпає душу людину, мова йде про добрі справи. Це всім подобається, і люди, навіть розуміючи що це робиться з метою агітації, досить лояльно ставляться до таких речей. Насправді, дуже добре, що кандидати міняють вікна у школах, купують обладнання для лікарень і, незважаючи на те, чи вони виграють чи ні, це все залишиться людям. Якщо держава протягом 20 років не могла придбати обладнання, то неважливо, хто його купив і чи виграє цей кандидат, важливо, що це обладнання залишиться і буде служити людям.



- Чому на Сході та в центральній частині України популярні продуктові набори, а на Заході ці методи можна вважати виборчою екзотикою?



На Заході України інша ментальність. Тутешні люди частіше бувають у Європі і більше контактують з європейцями. Західна Україна завжди мала більший рівень політичної культури і політичної освіти. Вона була своєрідним Провансом для цілої України, звідси виходили ідеї, хоча втілювати ці ідеї доводилось донецьким, дніпропетровським. Чому на Сході є дієвою роздача продуктів? Там у людей ще радянський тип мислення, патерналістський — панує переконання, що хтось має прийти і щось дати. Це само собою зрозуміло. Навіть якщо хтось з кандидатів не дуже прихильно ставиться до ідеї продуктових наборів, то отримує зауваження від своїх політтехнологів, що це необхідно робити, бо інакше він буде виглядати білою вороною на тлі конкурентів.

Крім того, на Сході багато великих підприємств. Якщо людина втратить роботу на такому підприємстві, ій потім важко буде знайти якусь іншу роботу. Це використовують роботодавці. Кандидати ведуть розмову не з простими виборцями, а з керівниками цих підприємств. Ті включають адміністративні засоби впливу, щоб їхні працівники голосували потрібним чином і навіть контролюють їхнє волевиявлення.



- Чи можна вже сьогодні спрогнозувати явку на вибори?



Не думаю, що явка буде високою по території всієї держави, так як помітне розчарування у політиках та політиці. Але Галичина, для жителів якої вибори -- це не просто процедура, а свято, на яке приходять у вишиванках та цілими родинами покаже вищий результат голосування. Українці вкотре прийдуть на вибори ще й завдяки своїй психологічній рисі – наш народ вірить у чудо. Ця віра в чудо вселяє людям надію на зміни після виборчої кампанії та буде спонукати їх прийти на виборчу дільницю незважаючи на досвід попередніх виборів.


01.08.2012 Андрій Фармуга 851 3
Коментарі (3)

так 2012.08.01, 12:57
та не требба так обзиватиилюдей, може дійсно йшлося про Прованс
гість 2012.08.06, 09:56
Чергову передвиборчу гречконосну ходу підтримали священники ГКЦ у Надвірні яку почали агітувати за гречконоса якого вигнали з кааліції Християни, в знак протесту, де замість івангелія , було сказання про вибори, масово вийшли з церкви, На що служивй Ігор висловив ...
Знаючий 2012.08.09, 20:00
Насіяли Деревянко з Грабіком ....мабуть забагато сіяли. Вигнали іх з Партіі Фронт Змін,з Обєднаноі Опозиціі. Вчасно розібрались з цими прихвостнями Партіі Регіонів. Зрадникам і ТУШКАМ так і треба.
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10010 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1705
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1595
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2615
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4424
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3117

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

157

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

933

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1341

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1231
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1604
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1368
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1130
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

487
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

556
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1764
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1763 7
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20253
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

239
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

585 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

629
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

972