Іван Маруняк: Абітурієнти повинні відповідати за фінансові збитки

Загалом цьогорічне проведення ЗНО на Івано-Франківщині відбулось на значно вищому рівні порівняно з минулим роком.
Незважаючи на це, певні недоліки у проведенні ЗНО все ж таки були зафіксовані, хоча не з вини Івано-Франківського РЦОЯО.
"Недоліки були, але не з боку Регіонального центру оцінювання якості освіти, а більшу роль зіграв людський фактор і робота Укрпошти», - каже Іван Маруняк, координатор Івано-Франківського обласного представництва Громадянської мережі «ОПОРА», яка вже впродовж кількох років проводить моніторинг вступної кампанії – від складання ЗНО до зарахування студентів у виші.
«Не всі абітурієнти отримали сертифікати ЗНО через Укрпошту. Недоставлений сертифікат ставав перешкодою абітурієнтам у потраплянні на пункт тестування для проходження тестування. Але враховуючи дату останньої відправки сертифікатів абітурієнтам, можна говорити про те, що в майбутніх студентів було достатньо часу, щоб виправити становище. На щастя, таких було небагато, і хто довів, що Укрпошта не доставила сертифікат, тому надана можливість скласти тест на додатковій сесії», - зауважує Іван Маруняк кореспонденту "Фіртки".
Які проблеми зовнішнього оцінювання Ви б відзначили?
Суттєвою проблемою є неявка абітурієнтів на ЗНО. Явка, порівняно з минулим роком, знизилась на 1,1% (цьогорічна явка становить 87,1%). Хоч, на перший погляд, відсоток і незначний, але в межах чотирьох областей, що входять до компетенції Івано- Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти, абітурієнти завдали цим збитків на 1 мільйон 115 тисяч гривень. Я вважаю, що це значна сума навіть у межах цих чотирьох областей. До прикладу, торік неявкою на пункти тестування абітурієнти завдали збитків на суму 1 мільйон 17 тисяч гривень.
Як тоді боротися з таким ігноруванням?
Думаю, що варто було б запровадити схему, коли абітурієнт, який не з’являється на тестування, компенсує суму, витрачену державою на організацію ЗНО для нього. Коли людина реєструється на тестування, вона бере на себе певну відповідальність. Вона повинна розуміти, що на неї виділяють кошти з бюджету. Якщо абітурієнт не з’являється на тестування, значить йому байдуже до бюджетних втрат. Таким чином наші податки витрачаються нераціонально.
А всі абітурієнти були в рівних умовах?
Якщо перейти від теми ЗНО до теми вступу до вишів, то тут було б неправдою, якби я сказав що при вступі абітурієнти в рівних умовах. Зокрема про це свідчить те, що абітурієнтам, що закінчили школу до 2007 року, дозволено вступати до вишів без ЗНО. Торік була подібна норма, але вона стосувалася лише заочної форми навчання, а цього року вона поширилась і на денну форму. Про які рівні умови можна говорити, коли для різних категорій абітурієнтів різні правила гри?
Так само нікуди не зникла минулорічна норма умов прийому до вишів, де діяли сертифікати ЗНО попередніх років. Це теж створює нерівні умови. По-перше тому, що абітурієнт, який володіє  сертифікатами попередніх років, може вибирати найкращий результат з кожного сертифікату при вступі, а цьогорічний випускник школи не має такої можливості. По-друге, порівнювати між собою сертифікати різних років некоректно, бо бал ЗНО є рейтинговим і визначає місце абітурієнта у рейтингу найкращих певного року. Тому некоректно порівнювати результати ЗНО різних років. Це все одно, що порівнювати переможців різних спортивних змагань різних років. Так, кожний з них буде переможцем, але результати, з якими вони здобули перемогу, будуть же різними.
Як відслідковуватимете процес вступу абітурієнтів до вишів?
Протягом моніторингу вступної кампанії наші спостерігачі стежитимуть за роботою приймальних комісій вишів, чи не порушують вони права абітурієнта та умови вступу. Як приймальні комісії працюють із системою «Конкурс» та «Електронним вступом 2011». Найбільше уваги приділятиметься процесу зарахування, бо минулого року українські виші часто допускали порушення при зарахуванні, коли зараховували на навчання абітурієнтів лише за фактом подачі оригіналів документів, ігноруючи при цьому місце в рейтингу і не розміщуючи коригованих списків рекомендованих до зарахування. Крім того, для допомоги абітурієнтам у нас працює гаряча лінія за номером 044 225 32 81, куди абітурієнт може звернутися за фаховою консультацією від юристів.


05.07.2011 2198 0
Коментарі (0)

29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1344 3
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3486 2
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2705
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7177 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

19358 29
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

4897 1

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

374

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1337

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

1861

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1712
06.07.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1994
01.07.2024

Сонячна та суха погода дещо пришвидшила збирання зернових культур.

738
27.06.2024

Сухий корм для собак — це один із найпопулярніших видів харчування для домашніх улюбленців. Його головні переваги включають зручність у зберіганні, тривалий термін придатності та можливість легко контролювати раціон тварини.

736
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5681
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4311 1
03.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

951 3
28.06.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

820 1
11.07.2024

Арсен Мірзоян у суботу приїде в Івано-Франківськ із презентацією свого нового альбому «Сонце».  

337
09.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

496 1
04.07.2024

Наскільки ефективною є робота міської ради та які пріоритети у діяльності депутатів, розповів секретар Івано-Франківської міської ради.

788 4
29.06.2024

Після початку повномасштабної російської агресії проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі істотно зросла.  

779 1
26.06.2024

52% опитаних іванофранківців схвалюють діяльність міської ради, окремо роботу міського голови Руслана Марцінківа схвалюють 58%.   

918 1