Історія з голосу: в Івано-Франківську представили оцифровані спогади жінок про Другу Світову (ВІДЕО)

В Івано-Франківську презентували результати проєкту "Жіночі голоси Другої Світової війни".

Про це повідомили в сюжеті ОТБ "Галичина", пише Фіртка.

Таку ініціативу вдалося реалізувати за підтримки Європейського Союзу, основною метою якої є зберегти пам'ять про пережите. Оцифрувати свідчення людей, які розповідають про власний досвід минулої війни, стратегії виживання, втрати та надії.

Проєкт «Локальна історія» розпочали збирати розповіді очевидців минулих війн ще понад 10 років. За цей час вони вислухали тисячі голосів — чоловічих і жіночих.

Як зазначив учасник дослідницької групи Павло Артимишин, записували старожилів — в основному з Галичини: Львівщини, Івано-Франківщини, Тернопільщини, а також частково з Волинської, Рівненської та Закарпатської областей — на предмет історії нашого краю.

"Це були події Першої світової війни, міжвоєнного періоду, перших совітів, нацистської окупації, других совітів і відродження української незалежності на початку 1990-х років. Назбиралося близько 5000 усноісторичних свідчень і понад 30 000 світлин — здебільшого з особистих архівів наших респондентів. Тож постало питання: що з усім цим робити далі".

 Тому у 2022 ініціатори проєкту вирішили створити інтернет-портал "Жива історія".

"Зараз на сайті викладено близько 200 респондентів із загальної кількості 5000. Впродовж останніх кількох місяців, за підтримки гранту від House of Europe, нам вдалося оприлюднити ще й 30 жіночих голосів Другої світової війни.

Це — жінки, які пережили різні досвіди того часу: були військовими УПА, стали свідками подій у рідному селі або ж були заслані після війни", — додає Павло Артимишин.

Учасниця дослідницької групи Юлія Шелеп додала, що це дуже різні жіночі долі: від переселенок до жінок, які допомагали УПА, тобто співпрацювали з українським визвольним рухом. Це також розповіді про тих, хто рятував євреїв під час війни. Ці жінки дуже різні — і за соціальним походженням, і за рівнем освіти.

"Власне, в цьому й полягала наша мета: показати різних жінок із різними розповідями, життєвими історіями, досвідом, соціальним бекграундом".

 Серед зібраних історій — розповідь Ірини Б'янько-Шуль, уродженки Перемишля, що на Львівщині.

"Вона, значить, приїхала з Перемишля до Львова на навчання, а згодом її направили на подальше навчання до Києва. Саме в Києві почалася німецько-радянська війна, і вона стала очевидицею обстрілів.

Вона поділилася своїми спогадами — розповіла, як усе відбувалося, що відчувала в ті моменти. Це дуже цінно й важливо, адже дає змогу побачити історичні події через особистий досвід", — розповідає Юлія Шелеп.

До обробки спогадів долучились сучасні технології. Історії аналізували за допомогою штучного інтелекту.

Архівіст проєкту, історик Павло Кравець розповів, що середня тривалість одного інтерв’ю — приблизно година. Тобто є інтерв’ю і по дві години, а є й по 10–15 хвилин, але класична тривалість — саме година. Щоб усе це переслухати, розшифрувати, записати й систематизувати, потрібно було витратити тисячі годин. Це завдання, напевно, на десятиліття. Але завдяки штучному інтелекту цей процес відбувається значно швидше.

"Моє завдання полягало у верифікації даних — перевірці, чи штучний інтелект коректно виконав свою роботу. Скажімо так, здебільшого він справляється, але не настільки якісно, як хотілося б", — додає Павло Кравець.

Результати проєкту вже презентували у Львові, а тепер — і в Івано-Франківську. Далі — інші міста України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Кожне покоління повинне мати свою версію": в Івано-Франківському драмтеатрі покажуть рок-мюзикл "Наталка Полтавка"

"Деколонізуємо пам'ять — утверджуємо ідентичність": в Івано-Франківському драмтеатрі проведуть відкриту панельну дискусію


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

357
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1726
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3214
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1159
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1188
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1241 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

268

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1132

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

963

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

418
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

342
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2503
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1252
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1333
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

565
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15194
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7495
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

354
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

717 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

480
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

399
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

489