Іконо-дизайн Тетяни Єфтимовської

 

Коли приходять на відкриття виставки – вшановують митця.

Коли ходять на виставки – цікавляться мистецтвом самого автора.

Коли купують роботи художника – поділяють свої смаки з автором, або  підлягають його ідеям і таким чином долучають існування художника в часі (заробіток) і поза часом (збереження артефактів в колекції). Ці тонкі нюанси часто-густо не відрізняють/змішують, як самі художники так і їх поціновувачі, сприймаючи зауваження щодо робіт (пункт 3) за особисту образу (пункт 1). Коли глядачі відвідують виставки (пункт 2) вони поповнюють свій художній багаж знань і таким чином розширюють шкалу свого досвіду, як в «+»/подобається так  і  «-»/не подобається.  Проте є художники, які творять це поле з новими системами координат від яких і будуть в майбутньому відштовхуватись смаки глядачів.

Я з нетерпінням дочекалась закінчення виставки «Фото, графічний дизайн» Тетяни Єфтимовської в «АртБастіоні», щоб поговорити саме з художницею. Оскільки всі стадії, від знайомства з автором  до придбання її робіт, я давно пройшла, мені був цікавий «післясмак» виставки, що саме для себе зафіксувала/зфотографувала Тетяна. 

Отже дизайн, в якому реалізується Тетяна.

Тут я хочу вдатись до паралелей мовного і образного/художнього світу, які тісно переплітаються, послуговуючись одними і тими самими термінами/словами. Джамбаттиста Віко*  писав, що «у циклі історії існують три епохи: міфічна, тобто епоха богів; героїчна, тобто епоха аристократії;  і епоха народу, після якої настає поворот, що розпочинає весь процес з початку. Кожна епоха витворює власний тип сенсів, формуючи три типи словесного вираження, котрі Віко відповідно окреслює як поетичний, героїчний (або шляхетний) і просторічний, або як інакше їх називає Нортроп Фрай** ієрогліфічний, ієратичний і демотичний. Ці терміни співвідносяться насамперед із трьома видами письма, оскільки Віко був переконаний, що люди до того, як навчилися мови, спілкувалися за допомогою знаків. Ієрогліфічна фаза для Віко є «поетичним» уживанням мови; ієратична фаза – переважно алегорична; а демотична фаза є описовою… Описова фаза мови відповідає тій, котру Віко характеризує як «просторічну», чи то демотичну, маючи на увазі її близькість до того, що завжди було доступним і широко вживаним, однак тільки в розмовній мові, яка не досягла культурного статусу. Три терміни Віко, незалежно від їхньої сув’язі з письмом, допоможуть нам знайти точку відліку і для дизайну, як особливого прикладного виду мистецтва.

Теоретик сучасного мистецтва, філософ и культуролог Борис Гройс в своїй роботі «Політика. Дизайн. Мистецтво»  пише:  «Перше, що дитина отримує в своєму житті, коли включає телевізор – це загальний погляд на все. З цього випливає, що вона починає з того чим древні греки закінчили. Це овид всього разом узятого – божественна точка зору , з якої дуже важко потім вийти, і в цьому проблема. В цій точці зору опиняється кожна сучасна людина. Вона практично нічого не знає про себе, оточуючий світ… чим займається, як влаштований фотоапарат, яким фотографує,.. проте вона дуже добре знає, як виглядає світ в цілому. І цей «божественний» погляд, властивий сучасній людині, зіштовхує її з багатьма проблемами». І далі «Природа мистецтва в основному має міметичний  характер, тобто опирається на відтворення, запам’ятовування образів буття, що особливо було притаманне минулому. В сучасному світі домінує дизайн, на відміну від мистецтва. Значення слова «дизайн» в перекладі з англійської – «божественний план», який не може бути безпосередньо видимим, одначе має такі прояви, як ікона в християнстві, в якій заздалегідь передбачається умовність зображення».

Тут ми, на новому витку історії, повертаємося до ієрогліфічних сенсів (знакової форми, іконки) і, проминувши елітний прошарок стиснутого до 1-го відсотка населення, одразу потрапляємо в демотичний (народний) світ сенсів, які формує сучасна політика споживання. Цим світом править реклама. В досконалій візуальній (фото-, теле-) рекламі речі не тільки постають привабливішими, вони також перестають бути центром, перестають домінувати, втрачають самостійність і виступають вже складовими цілості рекламного твору, котрий набуває ознак самоцінності, виявляється об’єктом, що несе самостійний естетичний заряд і переходить в розряд суто художніх творів. Рекламний твір набуває всіх ознак художності. Навіть більше: реклама, сформувавшись на основі придатних для її функцій видів і жанрів мистецтва, утворила певну багатожанрову сукупність, течію, об’єднану добре впізнаваний стилем. Як зазначає Тетяна Єфтимовська вона «шиє дизайнерський одяг для речей». Від себе додам – для речей призначених багатьом. Дизайн/«реклама перебрала на себе функцію задоволення естетичних потреб багатьох людей. Це задоволення може бути задоволенням чистої потреби в прекрасному, так і виконувати супутні функції – повідомлення про продукт чи  статус власника цього продукту, але залишається головне: перегляд рекламних/дизайнерських робіт стало для багатьох єдиним вікном у світ прекрасного в його образотворчій формі, і з цим потрібно рахуватися», Жан-Марі Кюбільє, «Порногламур».

Щодо виставки робіт  художниці, то вона  вибудовує свою площину дизайну, не впадаючи у вульгарний глянц, чи кітч, і, не витискаючи з образів (тіл-речей) сухий осад,  створює  свій стиль -  іконо-дизайн Тетяни Єфтимовської, особливо добре впізнаваний на поштівках  Івано-Франківська. Залишається побажати Тетяні не втрачати чуття смаку і утримуватись в точці відліку, яка є важливою сама по собі, як точка опори для наступних дизайнерів.

 

* Джамбаттиста Віко  -  мислитель.

** Герман Нортроп Фрай (1912-1991) – канадський мислитель, історик ідей, соціальний критик, пастор, автор книги «Великий код: Біблія і література».

                                                                                                                 

 25.03.2013  Еріка Вітер     


28.03.2013 Еріка Вітер 1379 3
24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

281
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

934
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2324
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

855
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1067
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2081

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

820

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1357 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1596

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1717
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

237
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

444
07.09.2022

Від жовтня в Україні знизяться ціни на гречку. Наразі аграрії вже зібрали 20 тисяч тонн гречаної крупи.

761
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

478
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

420
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

630
02.09.2022

Кожного дня у соціальних мережах отець Іван Гнатюк проводить молитву онлайн, відповідає на запитання, дає поради.

1143
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

117
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

212
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

354
12.09.2022

Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

755
07.09.2022

Співрозмовники приділили увагу безпековим гарантіям та обговорили участь Великої Британії у відбудові України.

693