Як вижити в умовах кризи: франківський фінансист розповів, що чекає бізнес та банки

Коронавірус вніс свої корективи у світову економіку. Спочатку Китай, а згодом і весь світ відчув скорочення ВВП, зниження ділової активності, падіння туризму та проблеми з фінансами.

Ціни на нафту обвалилися, а разом з ними — і фондові ринки. Востаннє, як відзначають фахівці, індекси бірж були такими низькими у 2017 році, коли країни оговтувались після затяжної економічної кризи.

Вже зараз зрозуміло, що попереду — важкі часи.

Про те, чого підприємствам – малому та середньому бізнесу в Україні, фінансовим ринкам та банківській системі очікувати найближчим часом Фіртці розповів франківець Юрій Войчак  — фахівець у банківській сфері, міжнародний експерт з кредитування малого та середнього бізнесу, який працює на швейцарську консалтингову компанію.


Вплив на сектор мікро-, малих та середніх підприємств.

Ситуація в Україні, навряд чи  буде відрізнятися від решти світу. Зі зрозумілих причин сектор туризму і HoReCa, а також деякі додаткові послуги, будівельний бізнес, частково транспорт, будуть значно зачеплені в середньостроковій перспективі (1 рік +).

Однак, наприклад, виробництво фармацевтичних препаратів і роздрібна торгівля, ймовірно, залишаться в безпеці. Як і в разі уповільнення будівництва, загальний інвестиційний апетит, швидше за все, знизиться. Багато чого буде залежати від динаміки обмінного курсу USD / UAH та від того, наскільки ефективно уряд вживатиме заходів безпеки. Повне блокування і карантин - це розв'язання всіх проблем (навіть якщо термін 2-3 тижні), тому дуже важливо, щоб економіка працювала за підтримки уряду/ міжнародного співтовариства.

Однак через карантин у сусідніх країнах, досить ймовірно, що підприємства, які здійснюють експорт та імпорт, матимуть негативні наслідки, і торгівля між сусідніми країнами, швидше за все, буде частково припинена.

З огляду на те, що Україна значною мірою залежить від імпорту з Європи, Азії, Китаю, експортери та імпортери, ймовірно, зазнають труднощів під час карантину.

Іншим аспектом є грошові перекази, які становлять близько 15% ВВП. Через пандемію грошові перекази в якийсь момент зменшаться, що призведе до зниження внутрішньої купівельної спроможності та зниження споживання. Ці аспекти зменшать доходи більшості підприємств в Україні. 

Очікуваний вплив на банківський сектор

Ще до блокування деякі банки вже прийняли превентивні заходи в умовах пандемії. Ці заходи включали обмеження у проведенні будь-яких тренінгів та навчання персоналу (звичайно ж проведення вебінарів матиме важливе значення, але коучинг на місцях практично неможливий, що однозначно знижує якість навчання персоналу). Банки в Україні, схоже, частково мають чітку стратегію роботи з кредитним портфелем і управління ризиками (ми вже пережили кризу 2008 і 2014). 

Ми очікуємо, що весь сектор буде практично під тиском в найближчі 6-12 місяців і Банки мобілізують всі зусилля на роботу з позичальниками і зосередяться на застосуванні інструментів реструктуризації боргу у випадках, де це дійсно необхідно. Все-таки необхідно розуміти, що депозитні вклади позичальників і виплати по % є пріоритетом для підтримки балансу ліквідності.

З одного боку, портфелі забезпечені заставою, яка у багатьох випадках покриває непогашений борг з коефіцієнтом покриття справедливої ​​ринкової вартості 150% -200%. З іншого боку, ринок нерухомості також схильний до потенційного ризику обвалу, якщо криза буде тривати протягом більш тривалого періоду (3+ / 6+ місяців). Це означає, що відбудеться зниження коефіцієнта покриття заставою, що підштовхне банки до активної роботи по реструктуризації.

В цілому я очікую, що система буде строго регулюватися рішеннями НБУ. Банки в той самий час можуть і будуть розробляти свої власні антикризові стратегії (як це було раніше, у 2008).

Марія Лутчин


27.03.2020 Марія Лутчин 7078 3
Коментарі (3)

НИК 2020.03.27, 21:59

Віру. дєкую! небагатослівність =прикмета розумня предмету.

Ілонка 2020.05.03, 14:51

Ну  а интересно будет актуальным в этот период бизнес с Китаем. Стоит ли начинать, или лучше еще потерпеть, подождать до лучших времен?

Shtefan 2020.05.04, 21:21

Мое мнение такое, что с Китаем можно начинать строить бизнес, только спешить сильно не нужно, а действовать аккуратно. Еще по теме хочу добавить, что в этой сфере очень важна транспортировка грузов. По этой теме рекомендую познакомиться с компанией, если нужна срочная посылка из Китая в Украину https://meest.cn/ . Сам пользуюсь, и другим советую.

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

572
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

443
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

7740 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2525 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1893
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2374

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

535

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

533

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

611

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

1006
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

156
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

355
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

487
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

271
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

390
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

515 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

806
01.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5642
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

269
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

368
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

383
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

488