Як створити сім'ю комфорту: чек-лист

Як адвокат і науковець, зробив для вас цікавий гайд, щоб ваше життя було кайфовим. Я максимально забрав різні антропологічні, соціологічні, юридичні штуки та залишив тільки важливе. 

Так от, ночівля в певному приміщенні людей це не сім'я. Сім'я - це спільність культури. Створення культури в сім'ї вимагає особливого підходу і уваги до внутрішніх взаємин і цінностей.

Ось кроки, які можна виконати для формування культури у вашій сім'ї:

Крок 1. Визначте візію:

- проведіть розмову з усіма членами сім'ї про те, як вони бачать ідеальну культуру в сім'ї. Дайте кожному, в тому дітям, можливість висловити свої амбіції та надії.

- обговоріть спільні цілі та очікування щодо сімейного життя. Спробуйте сформулювати загальне бачення того, якими хочете бути як сім'я. Придумайте майбутні цілі, які будуть у вашій сім'ї за межами вашого життя навіть.

Крок 2. Створення і посилення основних цінностей:

- визначте цінності, які є важливими для вашої сім'ї. Наприклад, це можуть бути довіра, повага, взаєморозуміння, справедливість, толерантність, чесність чи часткова правда, прерогатива старших чи і старі та малі мають однакову силу голосу в сімейній нараді, жити всім разом чи розселитися по світу тощо.

- поставте цінності в центр ваших сімейних взаємин і приймайте рішення, що відповідають цим цінностям.

Крок 3. Створіть артефакти, що відображатимуть візію та цінності:

- створіть родинний герб, девіз або символ, який буде представляти вашу сім'ю і відображатиме ваші цінності.

- створіть сімейні традиції, обряди або ритуали, які будуть підтримувати та посилювати вашу культуру (обов'язково збиратися усім разом садити картоплю, навіть, якщо її можна купити; збиратися на день певні свята усім разом тощо).

Крок 4. Залучіть усіх членів сім'ї:

- залучайте всіх членів сім'ї до процесу формування культури. Важливо, щоб кожен відчував свою відповідальність та активно приймав участь у створенні культури.

- визначте ролі та обов'язки кожного члена сім'ї в підтримці цінностей та візії сім'ї.

Крок 5. Запроваджуйте навчання та адаптацію:

- підтримуйте постійне навчання і розвиток кожного члена сім'ї. Спільно вивчайте нові речі, читайте книги, діліться знаннями.

- будьте відкриті до змін і нових ідей. Активно адаптуйтеся до змін у сімейному житті та світогляді.

Крок 6. Забезпечуйте зворотний зв'язок:

- регулярно спілкуйтеся з усіма членами сім'ї, слухайте їхні думки, побажання та погляди на культуру сім'ї.

- розмірковуйте над тим, як ваша культура впливає на всіх членів сім'ї і як можна покращити цей вплив.

 Запам'ятайте, що створення культури в сім'ї - це процес, який вимагає постійної уваги та зусиль. Заохочуйте взаємодію та співпрацю всіх членів сім'ї для підтримки культури, що сприяє розвитку та добробуту вашої родини.


А що ж припинити робити для формування культури сім'ї?


При формуванні культури в сім'ї та зміні її, іноді потрібно припинити певні практики або звички, які можуть перешкоджати комфортному процесу. Ось кілька прикладів:

Негативне спілкування. Припиніть негативне спілкування, включаючи грубість, зневагу, критику без конструктивних пропозицій. Замість цього, спонукайте до поважного та емпатичного спілкування.

Недостатній час розмов. Припиніть відкладати розмови та обговорення важливих питань. Встановіть час для систематичних сімейних зустрічей або бесід (можна розклад, графік), щоб забезпечити відкриту комунікацію та взаєморозуміння.

Дефіцит визнання та похвали. Припиніть ігнорувати досягнення та зусилля своїх рідних. Замість цього, активно визнавайте та нахвалюйте їх, щоб стимулювати позитивне ставлення та мотивацію.

Неслухання та недорозуміння. Припиніть перебивати та неуважно слухати.  Слухайте інших уважно та сприймати їхні потреби та думки.

Відсутність взаємодії та спільних занять. Припиніть ізольоване життя та відсутність спільних занять. Втикання в інтернеті сюди ж. Запровадьте регулярні сімейні активності, спільні вечері, прогулянки, виїзди або ігри, зум включення, щоб підтримувати зв'язок та спільність.

Недостатнє встановлення особистих кордонів. Припиніть жертвувати чіткими правилами та кордонами в сім'ї. Встановіть чіткі сімейні правила та очікування для всіх членів родини, щоб забезпечити взаємну повагу та відповідальність. Встановіть право власності всередині сім'ї на особисту чашку, стілець, час, тобто, щоб кожен знав які речі, який простір і час є спільним, а яким його особистим.

Інвентаризуйте старі артефакти, цінності та цілі сім'ї. З'ясуйте, що зі старого життя вам не потрібно і позбавтеся цього як старих черевиків. Також позбудетеся шкідливих внутрішньосімейних метафор, приказок, історій, мемів. Наприклад, "в болоті не без чорта, в сім'ї не без п'яниці", в сім'ї не без урода", "гроші приходять кроком, а тікають галопом", "бідна душа без гроша"...

Ці кроки допоможуть створити комфортне середовище для формування культури в сім'ї та сприятимуть позитивним змінам у взаєминах та цінностях.

P.S. Аналогічну структуру можна використовувати для створення культури в бізнесі, соцмережах, спільноти ваших підписників тощо.


27.06.2023 Василь Масюк 2495
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

2914 28
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

10137 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

11276 24
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

5196
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2985
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2433

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

95

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

115

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

501

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною.

566
01.03.2024

Минулий 2023 рік став стартом аграрного розвитку в Івано-Франківській громаді. Відтак, зараз спостерігають позитивну динаміку.  

444
26.02.2024

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

500
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

1453
01.03.2024

"Чернецтво завжди є віддзеркаленням суспільства. Люди хочуть, щоб були добрі монахи, гарно поводилися. Але середовище теж формує людину", - ділиться монах. 

614
26.02.2024

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3274
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

1913
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

882
01.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

17496
04.03.2024

Серед тих, хто довіряє президенту Володимиру Зеленському, підтримують зовнішню політику влади 82%, тоді як серед тих, хто не довіряє — 41%.

318
29.02.2024

Вибори в Україні мають бути справді вільним вибором українців.

247
25.02.2024

Водночас президент упевнений, що союзники із Заходу не підтримують цей фейк.

567
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

1006 2