Як попередити гіпертонічний криз у період воєнного стану

В умовах воєнного стану кожен із нас переживає тривогу та стрес. Наскільки ми пригадуємо, таке явище як стрес можна знайти серед причин ледь не всіх соматичних захворювань, особливо захворювань серцево-судинної системи. 

Як стрес впливає на людей із гіпертонічною хворобою? Як запобігти розвитку гіпертонічного кризу? Коли необхідна невідкладна допомога лікаря?

Про це ми поспілкуємося із лікарем кардіологом медичного центру Оксфорд Медікал, кандидатом медичних наук – Готюр Оксаною Іванівною!

Гіпертонічний криз – це різке підвищення артеріального тиску від індивідуальної норми на не менш 20-100 одиниць систолічного та 10-50 одиниць діастолічного показника. У такому випадку пацієнт скаржиться на сильне нездужання, нестерпний головний біль, затуманення зору, різке зниження працездатності, закладеність вух.

Поради щодо профілактики гіпертонічного кризу

В першу чергу, мушу наполягти на тому, як НЕ можна лікувати та попереджувати криз. Мова йде про алкоголь та сигарети, адже люди помилково вважають це методом тимчасового усунення стресу та тривоги. Якщо на психологічному рівні це якимсь міфічним чином покращить ситуацію, то у випадку гіпертонії цей метод в рази погіршує стан!

Тепер зверніть увагу, що робити, щоб не допустити розвиток гіпертонічного кризу!

Завжди слідкуйте за своїм станом та контролюйте артеріальний тиск!

Старанне дотримання призначень вашого лікаря. Антигіпертензивні препарати вимагають ПОСТІЙНОГО прийому.

Обмежте вживання солі до 5г/добу (це включно із продуктами, що містять сіль), бажано не підсолювати страви.

Алкоголь, сигарети та гіпертонія – речі несумісні. Повністю виключіть ці шкідливі звички!

Обмежте вживання насичених жирів та переробленого м’яса.

Не забувайте про врегулювання ваги.

Дозовані фізичні навантаження, наскільки це можливо в умовах воєнного стану (зарядка, лікувальна гімнастика).

Обмежте висококалорійні продукти, більше уваги приділяйте свіжим овочам, зелені.

Борімося із стресом, тому обмежуємо тиск інформаційних каналів, стараємося більше читати художньої літератури, спілкуватися з рідними, граємо із близькими у настільні ігри.

Як діяти при появі гіпертонічного кризу?

Неможливо помістити себе у інформаційний вакуум, адже щоденні новини та фото постраждалих щодня з’являються у стрічці новин. Тому підказую алгоритм дій, якщо у вас або у близької людини з’явилися ознаки гіпертонічного кризу.

  • у першу чергу – спокій, зручне положення тіла (найкраще напівсидяче), доступ до свіжого повітря;
  • виміряйте артеріальний тиск на обох руках і зафіксуйте показник, щоб надалі повідомити його вашому лікарю, повторюйте вимірювання кожні 15 хвилин;
  • прийміть гіпотензивний засіб, призначений вашим лікарем (під язик, поки ліки не розчиняться повністю);
  • дихайте ритмічно, глибоко;
  • якщо турбує прискорене серцебиття – можна прийняти заспокійливе;
  • гарячий компрес на гомілки та потилицю;
  • можна знижувати артеріальний тиск зі швидкістю не більше 20 одиниць за 1 годину!!!;
  • якщо через півгодини ефекту не було, можна прийняти засіб ще раз (не більше 2 раз загалом!).

Коли необхідно викликати швидку? Професійна допомога лікаря необхідна у наступних випадках:

  • вищеперераховані заходи не принесли ефекту, стан пацієнта погіршується;
  • рівень систолічного тиску понад 180 мм рт.ст.;
  • пацієнта турбують нестерпні болі в серці;
  • головні болі, що призводять до нудоти та блювання;
  • виникають розлади мови, втрата свідомості.

Любі друзі! Бережіть себе і не соромтесь звернутися за допомогою до лікаря! Хворобі легше запобігти, аніж лікувати!

Партнерський матеріал


21.06.2022 10097
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1350
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1033
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2050
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3537
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1329
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1314

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1644

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

479

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1122

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1284
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

321
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24242
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

491
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

371
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

601
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1488
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

664
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2088
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

573
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1447 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

601
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

517