Хто руйнує архітектурні пам’ятки Коломиї?

 

 

Згідно з державним  реєстром архітектурних пам’яток, в Коломиї  налічується 38 пам’ятки містобудування і архітектури місцевого значення. Більшість  із них  потребують часткового або капітального ремонту.

 

Зрозуміло, що на всі роботи грошей у міському бюджеті не вистачить,  тому  перш  за все влада вирішила привести  до  ладу будівлі, які є візиткою Коломиї, зокрема, ратушу та  Благовіщенську церкву. Сказано –  зроблено. Результатом такої «реконструкції» стало практично знищення автентичності  згаданої  церкви, яка, нагадаємо, була одним  з головних претендентів  внесення в  список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Дозвіл на проведення  робіт надали фірмі, яка, напевно,  не має ніякого уявлення про реконструкцію – церкву, яка датується 1587 роком, практично спотворили, замінивши класичну для Гуцульщини ґонту на шматки заокруглених планок світлого кольору. ЮНЕСКО наразі відмовилося від неї… Яка ж пам’ятка наступна?

 

 

Автентичні дерев’яні вікна у пам’ятці архітектури без жодних дозволів поміняли на пластикові

 

Як  зазначено в Законі України, охорона об'єктів  культурної спадщини є одним із пріоритетних  завдань   органів   державної   влади   та    органів    місцевого  самоврядування.

 

Здавалося б, кому, як  не  міській раді, яка розміщується в  пам’ятці архітектури – ратуші – дбати про це? Однак у кабінетах  мера, секретаря та окремих заступників «красуються» металопластикові вікна. Дерев’яні вікна, на які  зараз переходять всі  цивілізовані та  розвинені країни, пішли на сміттєзвалище.

 

І все б нічого, але згідно зі  статтею  26 Закону України «Про охорону культурної спадщини», консервація, реставрація, реабілітація, музеєфікація, ремонт, пристосування  пам'яток   місцевого   значення   здійснюються   за наявності  письмового  дозволу  органу охорони культурної спадщини Ради  міністрів  Автономної  Республіки  Крим,   органів   охорони культурної   спадщини   обласних,  Київської  та  Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої  компетенції, на підставі погодженої з ними науково-проектної документації».

 

Ми звичайно, звернулися до міського голови  Ігоря Слюзара з проханням надати копії письмового  дозволу, охоронного  договору та науково-проектної документацію, погоджені  з органом охорони культурної спадщини. Однак відповідь на наш інформаційний запит, відверто кажучи,  здивувала. У листі зазначено: «Заміна  автентичних вікон на  пластикові в пам’ятці архітектури місцевого значення (ратуші) з органом охорони культурної спадщини ОДА не погоджувалася, охоронний договір з  органами культурної спадщини не укладений, науково-проектна документація на ремонт Ратуші не розроблялася».

 

Тобто  міська рада самовільно, порушуючи законодавство, провела в  Ратуші ремонт. Зрозуміло, що пам’ятки архітектури його потребують, але нагадаємо, що у вищезгаданому  законі пояснюється: «ремонт -  сукупність  проектних,  вишукувальних  і виробничих  робіт, спрямованих на покращення технічного стану та підтримання в експлуатаційному  стані  об'єкта  культурної  спадщини  без  зміни  властивостей, які є предметом охорони об'єкта культурної спадщини».

 

 

Міська ратуша – одна з найдавніших споруд Коломиї

 

Так, міська ратуша разом з Музеєм писанки по праву  вважається символом міста Коломиї. В середні віки право встановлювати вежі з годинником мали лише міста з Магдебурським правом.

 

В 1880 році до коломийської ратуші був доставлений затриманий Іван Франко. Висока вежа ратуші використовувалась і як пожежна вежа розташованого на подвір"ї ратуші пожежного депо. Черговий пожежник оглядав місто з кругового балкончика, який і зараз є на вершині вежі вище годинника. Щоденно на балкон ратуші виходив трубач і в 6 годин ранку та о 21 годині виконував мелодію пісні "Коли ранні встають зорі". Через кілька років після 2 світової війни в приміщеннях ратуші розташовувалось медичне училище,яке знаходилось там тривалий час.

 

 

Після проголошення незалежності України медичне училище переселилося в інше приміщення. Однак теперішні пластикові вікна аж ніяк прикрашають міську ратушу. Жоден досвідчений архітектор не допустить, щоб при реставрації пам’яток архітектури були встановлені пластикові вікна, адже тільки дерев’яні вікна здатні забезпечити  приємний клімат і комфортну атмосферу всередині. За словами спеціалістів, вікна з пластику служать не довго, а дерев’яні стоять по 100-150 років. Крім того, будинок  134-літньої давності  з пластиковими вікнами – це як мінімум прояв абсолютного несмаку та зневаги до історії.

 

 

Хто платить, той і замовляє пісню?

 

Згідно з законодавством, органи місцевого самоврядування, на території яких не створено органів охорони культурної спадщини (а в Коломиї делегованого органу  немає, що підтвердила відповідь міського голови на наш інформаційний запит), зобов’язані заборонити будь-яку діяльність юридичних або фізичних осіб, що створюють загрозу пам’яткам. За  нищення пам’яток архітектури передбачена як адміністративна, так  і кримінальна відповідальність.

 

То невже міська влада замість  того, щоб слідкувати збереженням культурної спадщини, сама подає приклад мешканцям,  як робити навпаки? Надіємося, що закон для влади – не звичайний папірець чи красива книжечка, тому очікуємо найближчим часом заміну пластикових вікон на автентичні дерев’яні.


17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2433
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19545
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1223 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3876

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

141

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24405
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1644
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8055
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740