Хто розпочав Процес: Кафка би плакав

 

 

«І це не значить, що ти до всього звик,

не можна так отупіти, аби до всього звикнути»

Ф. Кафка «Замок»

 

Останнім часом мені все частіше згадується Франц Кафка., особливо його  романи «Процес» та «Замок» . Скоро можна буде читати окремі рядки з творів ніби стрічку новин: «Напали на людину в ліжку і ще й дивуються, чому він не у фраці». Людська психологія працює як раз так, як описав у «Процесі» великий і такий незрозумілий Кафка—спочатку абсолютно невинна людина стає частиною цілковито фарсового, вигаданого судового процесу, який відбувається просто в неї вдома, а згодом вона починає вірити у те, що винна і мозок  шукає шляхи доведення власної невинуватості.

 

 

16 січня для України стало продовженням такого ПРОЦЕСУ. Ситуація як раз перейшла на стадію втовкмачення в наші голови, що ми насправді винні.  Зводиш наклеп в ЗМІ та Інтернеті—покарання;  орієнтований на «екстремістську діяльність» (це ще велике питання що ж таке загадкове мається на увазі під цим формулюванням)—покарання; судді тепер мають право носити зброю і взагалі отримують фактичну недоторканість (це ж головні герої нашого роману), Нацкомісія, яка здійснює регулювання у сфері зв’яку та інформатизації (це ж навіть вимовити складно) набуває повноважень блокувати доступ до сайтів, «через які здійснюється розповсюдження інформації, поширення якої суперечить закону, чи через які здійснюється діяльність інформаційного агентства без передбаченого законом свідоцтва про державну реєстрацію інформаційного агентства», за порушення , звісно—покарання. Що це? Хіба не фарс?

За останні півтора місяці, що вже могло здивувати? Здавалося відчуття сюрреалізму і так не покидало. Але ні, це ще не межа. Я сьогодні сиділа перед своїм комп’ютером і усвідомила, що перестаю розуміти, а де вона реальність?  Стан, коли ти сідаєш і сказати хочеться так багато, що не пишеться ані рядка—все якось вузько, кожна фраза стискає горло і не дає пальцям набирати текст.

Зігмунд Бауман у своїй останній книжці «Плинні часи» дуже цікаво описував  прірву між суспільством і владою. «Відхід еліти( оселеної локально, але зорієнтованої глобально й лише слабо прив’язаної до свого місця замешкання) від колишніх зв’язків із місцевим населенням, і, як наслідок духовна і комунікаційна прірва між життєвим/ переживаним простором тих, хто відійшов, і тих, кого залишили позаду,є можливо, найпродуктивнішою з усіх соціальних, культурних і політичних змін, пов’язаних із переходом від «твердої» до «плинної»  стадії новочасности»,--ця фраза як ніколи характеризує ситуацію і в нашій країні зокрема. Президент  має приклад такого закритого простору—Межигір’я. Він ще більше збільшує прірву між громадянами України і ним. Він не знає, чим вони переймаються, чим дихають, про що думають, куди прагнуть. І ця ізольованість не лише фізична, але й духовна, психологічна.

Ми зараз стаємо свідками того, як не вистачає владі повітря, як вона задихаючись, намагається хапатися за кожну можливість вижити, навіть, якщо ця можливість -- люди. Це для того, хто вмирає не має значення.

За останні місяці про еміграцію я чую стільки, ніби це якесь золоте руно.  Мене все схиляють до думки про чорне і біле, від якої я все життя відхрещуюсь, «влада виграє, бо..»,-- говорить соціолог  на громадському телебаченні, а я вірю у відтінки.  Так, кожен день стає боротьбою. Так є очевидні вчинки , які ми не можемо пропустити. Але розібратися у тому. Що ми хочемо і для чого теж треба собі дати.

Ситуація критична, як ніколи. Українці мають зробити вибір і зрозуміти чи настільки вони хочуть змін, чи у власному болоті все ж краще?  Влада діє, немов у конвульсіях, вкладає максимум сили, максимум злості. Але це не ознака полярності, а ознака того, що ми багато чого запустили в нашій країні, полінувалися, в моменти,коли ще можна було говорити гучно мовчали, а тепер питання стоїть про те, чи говорити взагалі. Це принцип карми—шукай причину в собі.

Навіщо приділяти таку велику увагу тому, хто сам вигадав Процес і намагається нас переконати, що ми його учасники? Навіщо давати можливість нашим головам думати, як довести власну невинуватість? Ми створили наш простір, ми любимо читати, ми любимо красу і хочемо жити у нормальному місті. І що нам заважає об’єднатися не у бою, а у дії ефективнішій, ніж натовкти комусь пику. Давайте просто не бути учасниками Процесу, до якого ми не маємо жодного стосунку. Давайте не бути пішаками і не думати, що хтось там прийде і порядок наведе. Так не буде!

І як казав такий актуальний нині Франц Кафка: «Істина—це те, що необхідно людині для життя, але тим не менш людина не може її отримати від когось чи придбати. Кожна людина має народжувати істину з самого себе, інакше не вижити. Життя без істини неможливе. Можливо істина—це і є життя».

Яка вона наша істина?


31.01.2014 Катя Гладка 2206 0
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1045
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

546
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

910
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1956
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3473
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2373 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

736

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

638

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

617

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10272
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1118
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5174
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

923
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2728
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1125
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

316
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

641
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

550
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

609
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

958 2