Головні зміни з 1 вересня 2023 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 вересня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць осені.


Новий церковний календар


Щорічно 1 вересня у православ'ї розпочинається церковний рік.

У травні 2023 року на архієрейській нараді ПЦУ ухвалила календарну реформу, згідно з якою церква переходить із застарілого юліанського календаря на сучасний новоюліанський.

Зміни набули чинності 1 вересня, в перший день церковного року. При цьому кожна парафія самостійно вирішуватиме, переходити на новий православний календар зараз, чи відкласти перехід.

Раніше на новоюліанський календар вже перейшла УГКЦ. 


Як зміняться дати свят 


Дати нерухомих свят, постів, загальниць, дні вшанування пам'яті святих змістяться на 13 днів назад (відзначатимуться на 13 днів раніше). Наприклад: 8 (а не 21) вересня відзначатимемо свято Різдва Пресвятої Богородиці, 14 (а не 27) вересня — Воздвиження Хреста Господнього, 1 (а не 14) жовтня відзначатимемо Покрова Пресвятої Богородиці.

З 15 листопада по 24 грудня триватиме Різдвяний піст, а Різдво Христове святкуватимемо 25 грудня.

В наступному році Петрів піст не буде загальним, бо Свята П’ятдесятниця буде святкуватися 23 червня, а день святих первоверховних апостолів Петра і Павла — вже 29 червня. Отже, не існуватиме визначеного періоду посту, який мав би розпочатися за тиждень після дня Святої Трійці.

Втім, для тих, хто бажає поститися за прикладом розвʼязання цього питання в інших Помісних Церквах може бути взятим для посту період після свята святих апостолів Петра і Павла — з 1 по 5 липня.

Великий піст триватиме з 18 березня по 4 травня. Пасха у 2024 році припадає на 5 травня. Ця дата є спільною і для тих, хто дотримується юліанського, і для тих, хто живе за новоюліанським календарем. Адже календарна традиція щодо обчислення Пасхалії є загальною для всіх Помісних Православних Церков.


Початок навчального року 2023-2024


Освітній процес в Україні починається 1 вересня 2023 року і триватиме до 28 червня 2024 року.

З 1 вересня 2023 року ліцеї Івано-Франківська повертаються до звичного формату навчання, який був до повномасштабного російського вторгнення.

Лише у восьми школах буде двозмінне навчання. Втім, наголошує очільник міста, причина не в тому, що недостатньо укриттів.

"З 1 вересня школярі Івано-Франківська навчатимуться в офлайн форматі. Нам вдалось збільшити кількість місць в укриттях.

Майже у всіх закладах освіти школярі навчатимуться в одну зміну. Двозмінне навчання буде лише в тих школах, де воно було й до довоєнного часу, й до COVID-19", — уточнив очільник міста Руслан Марцінків.

Марцінків пояснив, там, де не було можливості збільшити укриття, використовували наявні території. Зокрема, це стосується першого поверху закладу, де встановлювали залізні віконниці.

Загалом у 2023-2024 році навчальні заклади можуть обрати одну з трьох форм навчання:

  • очна — допускається в закладах, які мають поблизу бомбосховище, куди педагоги та учні будуть спускатися після оголошення повітряної тривоги;
  • змішана — практичні, лабораторні та контрольні роботи проводяться в закладі, а навчальний процес - онлайн;
  • дистанційна — навчання онлайн.

Зміни для школярів за кордоном


МОН запровадило нову форму навчання для українських дітей, які виїхали з батьками за кордон через повномасштабне російське вторгнення.

У кожній області у вибраних дистанційних школах такі школярі протягом 6-8 годин на тиждень вивчатимуть "український компонент шкільної програми". А решту предметів вони зможуть опанувати в школах країн, де зараз перебувають.  


Тарифи на комунальні послуги


У вересні не планують підвищувати ціни на "комуналку".

Тарифи на електропостачання востаннє підвищували влітку до 2,64 грн/кВт-год. Ціну на світло підняли через дороге відновлення зруйнованої обстрілами інфраструктури. У вересні ціна залишиться такою ж.

Тарифи на газ залишаться незмінними до 30 квітня 2024 року. Сьогодні ціна для побутових споживачів складає 7,96 грн/куб м.

Тарифи на воду у вересні також не підвищуватимуть.

Зауважимо, що війна не звільняє від оплати комунальних послуг, однак деякі послаблення таки є — за протермінування оплати платежів не нараховують пеню та штрафи.



З 1 вересня деяким категоріям внутрішньо переміщених осіб припинять виплачувати допомогу від держави.

В урядових органах пояснюють такі зміни тим, що тепер гроші надаватимуться тільки тим, хто найбільше потребуватиме цього.

Йдеться про:

  • осіб, які перебували за кордоном понад 30 календарних днів без обґрунтованих причин;
  • особи, які засуджені та відбувають термін покарання у місцях позбавлення волі;
  • тих, хто повернувся до свого місця проживання;
  • тих, хто придбав земельну ділянку, будинок або квартиру на суму більш ніж 100 тисяч гривень;
  • особи, що купили транспортний засіб, з випуску якого минуло менше ніж п'ять років;
  • тих, що мають депозит на суму у понад 100 тисяч гривень.
  • особи, що купили іноземну валюту або дорогоцінні метали на понад 100 тисяч гривень.

У Міністерстві соціальної політики наголосили, що в разі не погодження людина може оскаржити рішення про припинення виплат.

Виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам проводять 15 та 28 числа кожного місяця.


Завершення обміну монет


У вересні закінчується термін дії, за який українці можуть обміняти монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок, що вже перестали бути платіжними засобами.

Обміняти монети можна безплатно й без обмежень на монети та банкноти всіх номіналів, що перебувають в обігу. 

Зробити це можна у підрозділах Національного банку та у відділеннях уповноважених банків: 

  • Ощадбанк;

  • ПриватБанк;

  • Райффайзен Банк;

  • ПУМБ.

Сума грошей для обміну має бути кратна 10 копійкам. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.09.2023 1794
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15702
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1531
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1106
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2134
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3674
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1389

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1799

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

571

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1194

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1359
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

661
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24305
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

551
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

520
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

666
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1557
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

721
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7416
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

670
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1732 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

656
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

563