Головні зміни з 1 червня 2023 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 червня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць літа.


Зростання ціни на електрику


Кабінет Міністрів ухвалив рішення щодо підвищення з 1 червня тарифів на електроенергію для населення до 2,64 грн за кВт-год. Досі тариф для населення становив 1,44 грн/кВт-год за умови місячного споживання 250 кВт-год і 1,68 грн/кВт-год (з ПДВ), якщо обсяги споживання більші.

З початком повномасштабного російського вторгнення виторг «Укренерго» та обленерго впала приблизно на 30 відсотків, бо в умовах війни енергетичні компанії втратили частину генерації та споживачів. Це і стало причиною підняття тарифу на електрику, заявив в ефірі «Свобода. Ранок» голова правління Національної енергетичної компанії «Укренерго» Володимир Кудрицький.

«Ми втратили частину генерації та також частину споживачів. Наприклад, мережеві компанії, такі як «Укренерго» та обленерго, у них виторг впала просто автоматично на 30 відсотків просто через те, що споживання сильно скоротилося.

Генеруючі компанії не доотримують коштів через те, що побито багато генерації. Частина генеруючих потужностей в нас розташовані в тимчасовій окупації. Найяскравіший приклад — це Запорізька атомна електростанція. Але не тільки вона.

Ще є Каховська гідроелектростанція, ще є теплові електростанції в Донецькій, Запорізькій, Луганській області. Втрачено багато активів і звичайно, набагато важче стало зводити кінці з кінцями», — розповів Кудрицький.

Разом із тим він заявив, що дефіцит у фінансах в енергетичній системі був давно, але з початком повномасштабного вторгнення він суттєво посилився.

«Упродовж досить тривалого періоду енергетика була недофінансована. Це не почалося вчора чи позавчора. Це така системна проблема, яка тривала роками.

Зараз в умовах повномасштабного вторгнення, починаючи з лютого 2022 року, дефіцит фінансового ресурсу в системі посилився», — каже голова правління НЕК «Укренерго».


Ситуація з іншими тарифами

Тарифи на газ у червні не зміняться і становитимуть 7,96 гривні за кубометр із ПДВ. Таку ціну встановлено до 1 травня 2024 року згідно з тарифним планом Нафтогазу.

З 1 червня українцям підвищать тарифи на воду для населення. Водоканали різних областей вже опублікували нові ціни. Тариф КП "Іванофранківськводоекотехпрому" — 29,52 гривні (13,77 / 16,25);

Зауважимо, що війна не звільняє від оплати комунальних послуг, однак деякі послаблення таки є — за протермінування оплати платежів не нараховують пеню та штрафи.


Індексація пенсій для пенсіонерів, які працюють


З 1 червня близько 600 тисяч пенсіонерів отримають надбавку до пенсії. Перерахунок стосуватиметься пенсіонерів, що працюють, та, які після призначення пенсії або попереднього перерахунку відпрацювали 24 місяці, або тих, у кого від попереднього перерахунку або призначення пенсії минуло не менше двох років.

Розмір підвищення для кожної людини розраховується індивідуально та залежатиме від робочого стажу та зарплати.

При цьому пенсіонери отримають пенсії з доплатою одразу за три місяці: квітень, травень та червень. Річ у тому, що перерахунок призначили ще у квітні, але Пенсійний фонд отримав потрібні для призначення доплат дані лише протягом травня.


Нові рейси Укрзалізниці


Укрзалізниця запроваджує новий графік руху поїздів на літній сезон-2023 з 10 червня. Як повідомила пресслужба Укрзалізниці, у новому графіку залізничники передбачили два нових рейси:  

 • Поїзд №40/39 Запоріжжя — Солотвино, який зупинятиметься в 7 областях України та сполучить Запоріжжя та Дніпро з курортами Львівщини та Закарпаття — від Славського до Берегового;  
 • Поїзд №148/147 Київ — Одеса, який курсуватиме через Черкаси, що дозволить мешканцям Черкащини зручно планувати свій відпочинок у моря.

Ще два поїзди Укрзалізниці з нового графіка змінять свій маршрут прямування задля нових цікавих сполучень:  

 • №13/14 Київ — Солотвино в новому графіку курсуватиме через Вінницю та Хмельницький (замість станцій Шепетівка та Здолбунів-Півд.), що дасть мешканцям Поділля та Тернопільщини зручне сполучення з рекреаційними зонами Закарпаття;  
 • №234/233 Київ — Покровськ — Львів курсуватиме через Павлоград, даючи його мешканцям довгоочікуване сполучення з Києвом та Вінницею, Хмельницьким, Тернополем і Львовом.

Крім цього, в новому графіку чотирьом поїздам Укрзалізниці подовжено маршрут прямування:

 • №43/44 "Стефанія Експрес" Івано-Франківськ — Київ — Івано-Франківськ тепер під фірмову музику прямуватиме до Черкас, даючи мешканцям Черкащини нове зручне сполучення з Прикарпаттям;  
 • №105/106 Одеса — Київ — Одеса опціонально прямуватиме до та зі станції Суми, що дозволить сумчанам діставатись приморського міста прямим рейсом зі зручним часом прибуття до Одеси;
 • №63/64 Харків — Київ — Харків опціонально з нового графіка зможе курсувати до та зі Львова;
 • №53/54 Одеса — Дніпро — Одеса опціонально з нового графіка зможе курсувати до та із Запоріжжя.

Також, зменшить час на шляху прямування для понад 35 поїздів, зокрема, №3/4 Запоріжжя — Ужгород, №15/16 Харків — Ясіня, №17/18 Харків — Ужгород, №29/30 Київ — Ужгород, №749/750 Київ — Чоп, Ужгород, №779/780 Київ — Суми, №790/789-792/791 Київ — Кропивницький/Кременчук та іншим.


Національний мультитест


У червні українські випускники складатимуть Національний мультитест (НМТ), який цього року замінить ЗНО.

Основна сесія НМТ розпочнеться 5 червня та триватиме до 23 червня. Додаткова сесія відбудеться у липні.

На тесті будуть два обов'язкові предмети — українська мова та математика, та третій предмет на вибір учня.  Окрім в Україні, іспит також проводитимуть у 32 країнах світу, де найбільше переселенців з України.


Виплати ВПО з 1 червня


Протягом усього 2023 року будуть збережені виплати для ВПО (внутрішньо переміщених осіб).

Тож внутрішні переселенці з 1 червня продовжать щомісяця отримувати від держави допомогу на проживання в розмірі:

 • 3 тисячі гривень — для дітей та осіб з інвалідністю;
 • 2 тисячі гривень — для всіх інших осіб.

Кошти отримують ВПО, які виїхали з населених пунктів, включених до переліку як території: можливих бойових дій; де ведуться/велися активні бойові дії; тимчасово окуповані РФ.

Перелік затверджений наказом Мінреінтеграції та періодично оновлюється. До нього зараз входять населені пункти в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській і Луганській областях, а також в АР Крим.


Іспити для водіїв за новими правилами


З 1 червня Міністерство внутрішніх справ запустить пілотний проєкт, мета якого — зробити більш прозорим процес складання водійських іспитів у сервісних центрах МВС.

Проєкт поки що стартує в чотирьох областях: Львівській, Одеській, Вінницькій та Київській. А згодом може поширитися і на інші регіони.

Зміни торкнуться як теоретичної, так і практичної частини іспиту для водіїв:

 • Оновлено систему попереднього запису: наявність талонів можна буде перевірити онлайн. Отримати його можна офлайн або через е-запис.
 • Майбутні водії отримають більше інструментів для оскарження результатів іспитів.
 • У класах, де проходять теоретичні іспити, відбуватиметься фіксація на чотири відеокамери та мікрофон. “Сліпих зон” там більше не буде.
 • Відбуватиметься відеофіксація в салоні автомобілів “категорії В” під час складання практичної частини іспиту. У фокусі відеокамери будуть руки та ноги як кандидата, так і екзаменатора, відбуватиметься запис розмов у салоні.

Купальний сезон в Івано-Франківську: що відомо про безпечні місця відпочинку


З 1 червня в Івано-Франківську стартує купальний сезон. Попри те, що у місті немає офіційно визначених пляжів, безпечними для купання наразі є міське озеро, річки Бистриця Надвірнянська та Бистриця Солотвинська.
У цілому в Україні у мирний час у червні розпочинався пляжний сезон. Втім, цьогоріч через оголошений воєнний стан та ракетну небезпеку більшість пляжів країни будуть закриті.

Новації від Укрпошти


З 1 червня Укрпошта знизить тарифи на відправлення до США на 8% завдяки укладеній з американською поштою USPS угоді PRIME.

Оформити поштову послугу (Дрібний пакет PRIME) можна в усіх онлайн-сервісах Укрпошти, в особистому кабінеті та в мобільному застосунку.

Крім того, з 1 червня більше не потрібно йти до поштового відділення, щоб замовити марки чи конверти. Все це можна буде замовити онлайн, сплатити карткою або через безготівковий рахунок та забрати у найближчому відділенні після отримання смс-повідомлення.


Вихідних не буде


Традиційних додаткових вихідних, які мали українці у червні, не буде. Зокрема, додаткових вихідних у перший місяць літа не буде через повномасштабне російське вторгнення на територію України.

Так, законом «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року встановили додаткові правила на час війни, запровадивши обмеження конституційних прав і свобод людини та громадянина, передбачених Конституцією.

Законом скасовано усі святкові дні, а також перенесення вихідного дня наступного після святкового чи неробочого. Окрім того, не діятиме розпорядження Кабміну «Про перенесення робочих днів у 2023 році».


У червні традиційно 30 днів, з них — 22 дні будуть робочими, а 8 — офіційними вихідними (субота та неділя).

Тобто, українці працюватимуть 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29 і 30 червня. А відпочиватимуть 3 і 4, 10 і 11, 17 і 18, 24 і 25 червня.

На українців у перший місяць літа чекає декілька важливих подій. Зокрема, День захисту дітей (1 червня), Міжнародний день друзів (9 червня), День медичного працівника (18 червня), День скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні (22 червня) та День Конституції України (28 червня).

А віряни відзначатимуть одне з великих перехідних свят — Трійця (4 червня).


Календар свят


 • 1 червня – День захисту дітей;
 • 4 червня – Трійця, День працівників водного господарства, День працівників місцевої промисловості, Міжнародний день невинних дітей – жертв агресії, День господарських судів;
 • 5 червня – Всесвітній день навколишнього середовища;
 • 6 червня – День журналіста;
 • 8 червня – Всесвітній день океанів;
 • 9 червня – Міжнародний день друзів;
 • 11 червня – День працівників легкої промисловості;
 • 12 червня – День працівників фондового ринку;
 • 14 червня – Всесвітній день донора;
 • 17 червня – Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою;
 • 18 червня – День медичного працівника, День дільничного інспектора поліції;
 • 19 червня – День фермера;
 • 20 червня – Всесвітній день біженців;
 • 22 червня – День скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні;
 • 23 червня – День державної служби ООН, День державної служби України;
 • 25 червня – Міжнародний день моряка, День митника України;
 • 26 червня – Міжнародний день ООН на підтримку жертв тортур, Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу;
 • 28 червня – День Конституції України.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


01.06.2023 1778
Коментарі ()

30.09.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з демобілізованим тренером дитячо-юнацької спортивної школи Юрієм Фуриком про мобілізацію, бойові будні на фронті, поранення, реабілітацію та повернення до роботи з дітьми.  

617
28.09.2023
Вікторія Матіїв

Канада — країна, яка завойовує серця своєю величчю та різноманітністю, ділиться журналістка Фіртки, яка певний період проживала там.  

500
25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

1061
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

1136
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

9355 17
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2697

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

598

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

942

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

1046

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

713
27.09.2023

В області завершилося збирання ранніх зернових і зернобобових культур.  

606
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

416
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

597
27.09.2023

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

20133
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38206
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

581
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

711
25.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

407
30.09.2023

Президент Володимир Зеленський оголосив про створення Альянсу оборонних індустрій і заснування спеціального Оборонного фонду.  

247
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

535
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

445
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

1146