Геть демократію! Хай живе свобода!

 

Аналогію до турецьких подій слід шукати не в "арабській весні" (турки зневажають арабів), але в паризьких бунтах 1968 року (хоча, турки сердяться на французів за визнання геноциду вірмен). Ердоган – це де Голль.

 

Як і кожна аналогія, ця трохи кульгає. Адже де Голль здавав арабські володіння, а Ердоган намагається такі набути. За де Голля Франція вчилася бути другорядною державою (доля помстилася французам за їхні кпини щодо Бельгійців – Франція сама перетворилася на майже Бельгію). Натомість Туреччина Ердогана повертається до пантюркізму. Де Голль був сам собі Ататюрком й боровся з "османістами" в армії. Ердоган в армії поборює кемалістів.

 

Зрештою, у 1968 році де Голль вже був пам'ятником самому собі. Ердоган у 2013 доріс хіба що до меморіальної дошки.

 

Турецьке суспільство, як і французьке за де Голля, стрімко багатшає, але все ще дуже архаїчне. Ось типовий сучасний турок, інженер, вчився у Москві та США, більшу частину року працює за кордоном. Телефонують батьки: приїдь, у нас свято. Приїздить.

- Що святкуємо?

- Весілля.

- Хто одружується?

- Ти.

В інженера – ні здивування, ні заперечення. Це цілком нормально, знайомитися з дружиною в день весілля.

 

У Туреччині все ще існують справжні масові політичні партії, такі були у Європі до Другої Світової. Скажімо, Турецька Робітнича Партія, колишня маоїстська, нині кемалістська. Не була й ніколи не буде у парламенті. Тим не менше має 300 тис. членів, які платять внески й виходять на демонстрації, партійні видання, телебачення й п’ятиповерховий штаб на Галаті.

 

Завдяки архаїчному устрою суспільства, турки легко збираються до бунту проти суспільної архаїки.

 

Ердоган тягне Туреччину до Євросоюзу, мириться з греками, бере участь у натівських операціях, сповідує принципи ринкової економіки, його софт-ісламізм значно більше подібний на лібералізм, ніж той генеральський кемалізм, який він придушив. Проте, виявляється, можливий конфлікт не лише між європейськими вартостями й азіатськими корупційними принадами, як у пострадянських країнах, але й ворожнеча між різновидами європейських вартостей. Війна між добрим і ще кращим, яка точиться в Туреччині, може бути запеклішою, ніж боротьба між поганим і ще гіршим, яку ми довгі роки споглядаємо в Україні.

 

Проти Ердогана бунтують ті, хто за головну європейську вартість мають свободу. Це бунт також проти батьків, порядку, сексуальних обмежень, традицій, проти Азії, проти сили особистості. Вони кажуть: ми за політику Ердогана, але без Ердогана. Вони також проти логіки, тому вони переможуть, навіть, якщо Ердоган ще деякий час утримається. Це бунт глобалістів проти антиглобаліста.

 

Основним рушієм демократії є невдячність. Скільки б добра не робив державний діяч, він набридає. Українська влада повинна усвідомити, що немає жодної потреби враховувати інтереси виборця. За кілька років він все одно буде незадоволений. Гадаю, вони все ще платять пенсії та зарплатню бюджетникам з чистого альтруїзму, не зумовленого жодною політичною доцільністю. Я б на їхньому місці не платив.

 

Цікаво те, що турецьке збурення нас цікавить більше, ніж нещодавні заворушення греків, хоча ті були й крутіші, й філософськи більш значущі. Я багатьох співвітчизників питав: чому? Вони не знають.

 

Свого часу огузи розділилися на дві гілки – на сельджуків, які посунули в Анатолію, й на половців, які прийшли в Причорномор'я й на Наддніпрянщину. У нинішніх турків багато від сельджуків, в Українців дещо від половців. Ми багато воювали й взаємодіяли з турками, кордон імперії Османів колись проходив десь під Ржищівим. Нас не може не цікавити те, що відбувається у Царгороді, кому б він нині тимчасово не належав.

 

Проте, браття й сестри, робіть над собою зусилля й переймайтеся більше греками, ніж турками. Турецькі події – відголоски минулого, грецькі звістують зорю нового дня. Турецькім легше підібрати аналогію, грецькі відбуваються у значно цікавішому контексті. Зрештою, греки – єдині білі європейці, які спромоглися видресирувати поліцію не гірше, ніж чорні європейці. Афінська поліція так само чемна до грецьких фашистів, як паризька до французьких негрів. Туркам навряд чи таке колись вдасться в Туреччині, хіба що в Берліні.

 

На прапорах стамбульських бунтівників – Ататюрк. Це зрозуміло, адже пиво й сосиски Кемаль полюбляв більше, ніж Османів та іслам, й трохи дивно, адже подібні заворушення він придушив би за годину, а на наступний день стратив би всіх підбурювачів. На поліцейське свавілля ніхто б не скаржився, бо мертві не скаржаться.

 

Історія примхлива, хто знає, можливо, діти нинішніх бунтівників бунтуватимуть проти своїх батьків під гаслами Ердогана?

 

Дмитро Корчинський,

Братство


Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1575
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3033
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1068
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1109
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1135 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3356 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

140

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1037

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

856

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

393
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

244
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2430
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1230
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

503
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15129
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7436
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

258
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

316
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

425
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

715