Фредрік Еріксон, European Voice (Європа): Україна – зірка лібералізації?

Європі не варто панікувати – Україна не повернеться до неї спиною, оскільки не планує перетворюватися на сателіт Росії. ЄС лишається найбільшим інвестором та ринком збуту для України. Просто слід підтримати амбітні економічні реформи, що в планах її уряду, – пише директор Європейського центру міжнародної політекономії Фредрік Еріксон у британському виданні European Voice.

Україна стає на більш прагматичну позицію до Європи – і планує реформи, яких уже давно вимагає Брюссель.

Якою має бути європейська політика стосовно України зараз, коли уряд держави бачить, що потужні країни – учасниці ЄС не розглядають перспективи її вступу?

Не без іронії сьогодні Брюссель стурбований тим, що Віктор Янукович, новий український президент, кидається в обійми Росії та повертає Україну спиною до Європи. Упродовж багатьох років було ясно, що холодна реакція Європи на прохання України про членство в ЄС на руку тим, хто бачить Україну в майбутньому сателітом імперського сусіда на сході. Нині ж Брюссель, зіткнувшись із очевидними наслідками – відкликанням заяви України на приєднання до НАТО, угодою з Росією про Чорноморський флот у Севастополі і загалом теплішими відносинами з Кремлем, – схвильований, що більше не може проектувати власне бачення на економічний та політичний розвиток в Україні.

 

Ніякої сателітної держави

Утім, теперішню паніку в Європі навколо України треба вгамувати. Навряд чи Україна перетвориться на російський сателіт. Насправді, новий український уряд запустив дуже амбітну програму економічних реформ, яка зробить країну зіркою економічної лібералізації у посткризовому світі, якщо Київ виконає свої обіцянки.

Це несподівано. Янукович не схожий на людину з ліберальними економічними поглядами, до того ж його підтримує бізнес, що уникає лібералізації та конкуренції. Проте урядова програма реформ має на меті повністю перелаштувати закостенілу українську економіку, і зараз уряд підписав нову програму Міжнародного валютного фонду (МВФ), згідно з якою реформи мають бути виконані в наступні два роки. Запровадження реформ буде складним, з огляду на теперішні парламентські сутички щодо прийняття нового податкового кодексу. Та все ж реформаторські амбіції уряду заслуговують на підтримку Європи. Україна хотіла належати до групи перехідних країн, які швидко реформували свої економіки та стали членами Європейського Союзу. Проте на практиці реформи запроваджувалися настільки повільно, що мали більше спільного з колишніми радянськими країнами Центральної Азії.

Брюсселеві не варто хвилюватися, що Україна повернеться спиною до Європи. Європа – це найширший експортний ринок України і ним залишатиметься надалі. Також Європа завжди буде її найбільшим інвестором. Україна є членом Світової організації торгівлі (СОТ) і, схоже, не збирається ігнорувати свої зобов’язання та підігрувати Росії в безглуздих зовнішньоторговельних вивертах, на кшталт митного союзу з Білоруссю та Казахстаном. На відміну від Росії, Україна належить до інституцій світової економіки й виконуватиме їхні інструкції.

 

Політика ЄС

Європа повинна притримуватися певних центральних ліній у політиці стосовно України. Це запропонована угода про асоціацію, яка сприятиме глибшій економічній інтеграції, у поєднанні з важливими вимогами, зокрема про реорганізацію «Нафтогазу» – відомого енергетичного підприємства, що долучилося до останніх газових криз. Вимоги щодо модернізації політики та просування демократії треба посилити, особливо зважаючи на те, що перед місцевими виборами в жовтні погіршилися умови для політичного плюралізму.

Проте Брюсселеві слід зрозуміти, що Україна тепер змушена буде жити в атмосфері проваленого вступу, а це неминуче означає покращення відносин з Росією і більш прагматичне (та менш ідеологічне) ставлення до Європи. Головне, щоб Брюссель підтримав своїм авторитетом програму економічних реформ, ініційовану в МВФ, і тиснув на Януковича її виконувати.

Нині Київ прийняв амбітне рішення запровадити економічні реформи, яких Брюссель вимагає впродовж останніх років. Якщо Європа буде неадекватною та провадитиме суперечливу й різку політику, найгіршим наслідком стане втрата українських реформаторських амбіцій.

Фредрік Еріксон – директор Європейського центру міжнародної політекономії, брюссельського мозкового центру в галузі світової економіки, експерт із перехідних економік, автор нещодавнього дослідження про українські економічні реформи.

 

Фредрік Еріксон, European Voice (Європа)

ІноЗМІ


26.11.2010 1151 1
Коментарі (1)

Роман 2010.12.02, 12:50
Нещодавно придбав книгу "Гітлер засновник Ізраілю",видану в Швейцарії,аналогічна стуація тепер в Україні.Історія знищення українців самими українцями не повториться.Ні СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ ЄВРОПИ,ні Росія нам не дпоможуть,швидше навпаки.Єднаймося тоді переможем.
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2431
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1137
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1077
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2258
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3696
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2676 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

938

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

804

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

753

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

716
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10428
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1280
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5416
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1132
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2927
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1277
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

522
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

377 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

817
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

704
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

753