Франківський ринок тримають за горло

 

/data/blog/54992/be83bfdf76d5fcce2547fdcad0a4c7ce.jpg
 
 
У лютому цього року революційні події торкнулися й центрального ринку в Івано-Франківську. Тоді підприємці заручились підтримкою Самооборони та Правого сектору і намагалися змінити ринкове керівництво – мовляв, досить платити гроші бандитам. Ігоря Дутку, тодішнього директора ТзОВ «Торговий сервіс», орендаря ринку, навіть ставили на коліна й вимагали зізнатися, що брав хабарі.

 Чому ринок досі в руках місцевого «авторитета» Ігоря Халаменди? Чому підприємці бояться говорити?

Гроші, золото, наркотики

ТзОВ «Торговий сервіс» орендує критий ринок і прилеглу територію з 2003 року, за договором – до 2023-го. Засновником товариства є досі депутат Івано-Франківської міської ради від Партії регіонів Ігор Халаменда, якого у місті більше знають під прізвиськом Бура. Нагадувати його полум’яну біографію, напевно, не будемо. Достатньо сказати, що незважаючи на великі претензії з боку влади та правоохоронців, Халаменді й нині нічого не бракує – він на волі, депутат і підприємець, продовжує займатися ринковим бізнесом…

В офісі «Торгового сервісу» генерального директора немає. Але є виконуючий обов’язки Сергій Ковальчук, теж з «регіональним» минулим. За часів Ігоря Дутки він працював тут інженером.



У лютому за підтримки Самооборони та Правого сектору підприємці були дуже активними

На вході до офісу – двоє броньованих дверей. У кімнаті дим, за столиком двоє чоловіків та жіночка-білявка, усі палять. Просимо поспілкуватися з керівництвом. Білява пані люб’язно пропонує перейти до сусіднього кабінету, поговорити. До речі, виявилося, що це – Ельвіра Халаменда, дружина Бури, нині вона називає себе представником голови правління. Ситуацію знає добре.

«До цього часу тривав судовий процес і суд ми виграли, – говорить пані Ельвіра. – Було рішення сесії міськради щодо розірвання договору оренди на підставі заяви Ігоря Дутки, яку він написав у лютому. Ми оскаржили це рішення, суд задовольнив наш позов. За контрактом Дутка не мав права розривати угоди, тут він перевищив свої повноваження. Тому 25 лютого ми його звільнили, а 26-го за керівництво взявся Ковальчук».

 
Сергій Ковальчук 

«Коли Правий сектор увірвався в наш офіс, вони шукали мішки з грошима, золото, наркотики. Але не знайшли, – розповідає сам Сергій Ковальчук, який майже одразу доєднався до розмови. – Хотіли передати ринок громаді й самі ж вишукували тут місця, де крутяться найбільші гроші. Ці кошти Правий сектор мав передати Ярошу на вибори президента».

В.о. директора ринку переконаний, що то була спланована міліцією й депутатами акція. А ті підприємці, які вийшли в лютому на протест, тепер шкодують про це. «Коли маєш роботу – ти захищений, а люди створювали проблеми для організації, на яку самі й працювали», – каже він.

Зі слів Ковальчука, вже «в камері під дулом автомата» Ігоря Дутку змусили написати заяву про розірвання угоди з виконкомом. Потім було три судових рішення. Останнє – зовсім недавно, 24 червня. Суд задовольнив позов­ну заяву щодо неправомірних дій влади. А як же слова підприємців у лютому про бандитів і хабарницт­во? Тоді ж виступали не проти особисто Дутки, а проти корупційного керівництва ринку. Проте Ельвіра Халаменда каже, що у людей тоді були виключно виробничі й соціальні питання. Мовляв, накипіло, тому й вийшли. За її словами, згодом вона разом з Ковальчуком поспілкувалася з підприємцями за круглим столом і все нібито налагодилось. Каже, зараз оренда в капітальних спорудах на ринку на місяць коштує 42 грн / м2. Для інших рахують за погонний метр. Наприклад, бабусі за прилавками щомісяця платять від 3 до 10 грн. Торгове місце (точка) – 10-15 грн. Принаймні так стверджують Сергій Ковальчук таЕльвіра Халаменда.

Про що мовчать люди

Якщо підійти на ринку до продавців і запитати про ситуацію, переважно відповідають різко: я не можу говорити з журналістами, не відповім на такі запитання, або – нічого не змінилося, тому нема що казати. Покращення ніби й були, тарифи зменшили. Але у липні, кажуть на ринку, їх знову мають підняти. Окрім оренди, тут платять збір – за торгове місце. Як розповідає підприємець Василь (прізвища просив не називати, втім, як і решта торговців, зрозуміло чому), щодня він платить по 70 грн. за свій автобус з овочами. З легковиків беруть 50 грн., хто хоче місце біля входу – 100 грн. У того ж Василя на місяць виходить понад 2000 грн. «А ще 600 грн. заплатив у податкову, – каже він. – А продаємо тут, бо не маємо вибору. На дорозі ж не станемо, тому мусимо платити їм».

Активіст лютневих подій Юрій (теж без прізвища) зустрітися з «Репортером» відмовився. Говорити боїться, по телефону лише додав: «Відкрито вам ніхто не розкаже про те, що відбувається у нас на ринку. Це ще не така держава, де можна говорити. Не скажу більше нічого, бо підставлю себе. Розказати все вам – означає вирити собі яму. А в мене є сім’я».

З великими зусиллями ми таки знайшли чоловіка з ринку, який погодився розповісти більше. Правда, знову анонімно. За його словами, наприкінці року всі на ринку платять хабарі керівництву, інакше угоду про оренду не укладуть.

«Щороку ми сплачуємо приб­лизно 2000 доларів, окрім самої плати за оренду й за точку, – розповідає співрозмовник. – Ми маємо докази, як директор бере хабар, є навіть аудіозаписи. Результату нема виключно через бездіяльність міліції».

Як каже чоловік, контро­лери на ринку, крім власне збору грошей, виконують ще й таку роботу: погрожують людям і б’ють тих, хто забагато говорить.

«Якщо в кінці року знову доведеться давати хабарі, то вдруге підприємці вже не піднімуться на протест, – переконаний він. – Ще в лютому всі забрали свої заяви про корупцію на ринку, бо тоді їх залякали. Після рішення депутатів віддати ринок громаді до нас приходили хлопці спортивної статури. Комусь погрожували, когось побили – прямо на робочому місці. Були синці, розсічення. Заяви в міліцію нічого не дають – їх не розслідують, нікого нікуди не викликають. Виходить, міліція покриває бандитів».

Чоловік каже, що тому ж Ковальчуку в лютому пропонували бути директором, але від громади. Він відмовився. А Правий сектор обіцяв зробити ще одну революцію на ринку, якщо не припиниться корупція. І що?

 

У болоті тихо й тепло

Активіст Михайло Бойчук (він же Хімік) був одним із лідерів ринкових пікетів у лютому. Каже, лише в дечому підтримував Правий сектор, але членом його не був.

«Я нічого не вимагав, вимагали люди, – пояснює Бойчук. – Вони мали претензії до Дутки й поспілкувалися з ним». Хімік каже, що вдруге підприємців уже не підтримає: «Хіба морально, але не фізично. Вже обпікся, коли допоміг їм. Люди написали 70 заяв, потім забрали їх. Мене звинуватили у всьому, наче це я хотів відібрати ринок». Відтак він пропонує підприємцям звертатися до органів влади, створювати ініціативні групи…

  Нагадаємо, Ельвіра Халаменда казала про те, що «Торговий сервіс» уже виграв суд. А от міський голова Віктор Анушкевичус каже трохи інше.

«Наразі місто судиться з орендарем центрального ринку і до завершення судового спору орендар продовжує здійснювати оперативне керівництво ринком, – коментує мер Івано-Франківська. – Щодо ситуації на самому ринку, то останнім часом підприємці до мене офіційно не звертались. А говорити щось, поки я не маю фактів чи хоча б звернення, не можу, тим більше – коментувати чиїсь відчуття чи страхи».

Висновок сумний. Хотіли змін – піднялись. Налякали – змовкли. Чи зміниться щось кардинально, якщо не йти до кінця? Принаймні в темряві франківського центрального ринку немає натяків на світло. Напевно, якщо підприємці звикли – нехай терплять. Тільки шкода, що люди вмирали та вмирають за нову державу, а поруч продов­жується життя в болоті.

P. S.

1 липня підприємці центрального ринку повідомили «Репортеру», що до них приходило начальст­во. Сказали, що поки ціни не підійматимуть. Диво! Усі на ринку в один голос казали, що в липні платитимуть більше. А тут керівництво подобрішало. Чому б це раптом?

 

Репортер


04.07.2014 1093 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7040
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1096
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

613
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5625
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1517
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1380

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

456

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1275

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1099

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1005
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

341
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

392
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1339
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

419
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

687
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5725
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

433
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

299
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

640 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1085
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

941