Франківська гордість Роман Букатюк: В Бразилії тепер знають про Івано-Франківськ

 

/data/blog/87945/32deedc33f4549166bd57b3d0407f93c.jpg

 

Учень 11 класу, загальної освітньої школи І-ІІІ ступенів №25 Івано-Франківської міської ради Роман Букатюк представив Україну на міжнародній олімпіаді з географії у Бразилії та повернувся із бронзовою нагородою та першим місцем у конкурсі дослідницьких проектів.

 

Олімпіада проходила у місті Посус-ді-Калдас, штат Мінас Жерайс, Бразилія. У ній взяли участь делегації з 23 країн світу.

 

 

Чотири кола олімпіад

Може здатись, що потрапити на олімпіаду не так і складно — але мені довелось пройти 4 етапи олімпіади з географії в Україні: шкільна, міська, обласна, Всеукраїнська. Далі були ще 2 відбіркові тури: один з англійської мови та останній, вирішальний тур, де з 8 учасників вибрали 4. Тільки за результатами цих змагань я отримав можливість представляти Україну.

Я міг і не потрапити до Бразилії, адже думав і про Всеукраїнську олімпіаду з хімії в 9 та 10 класах. Але добре обдумавши все і зваживши всі «за» і «проти» —обрав саме географію, тому що вона для мене трохи рідніша (можна брати участь лише в одній Всеукраїнській олімпіаді). Та й цікавлюсь географією ще змалку — в молодших класах брав участь в різноманітних олімпіадах.

Готувався так: вивчав окремо геологічні науки (геологія, геоморфологія, геотектоніка, сейсмологія, вулканологія, петрологія, мінералогія і т.д.), гідрологію, кліматологію та метеорологію, палеогеографічні науки а також астрономію. Окремо готував ще й англійську та російську мови.

 

 

 

Знайти кошти за лічені години

За два дні до поїздки на олімпіаду нам повідомили просто шокуючу для мене і моєї сім’ї новину — потрібно було терміново знайти гроші на переліт. А сума була зовсім непідйомна для моєї родини. Я до цього й не вникав в ці справи — всі сили йшли на підготовку, а от саме фінансуванням поїздки займались мої батьки та школа. Добре, що знайшлись добрі люди, які допомогли мені з коштами на переліт у дві сторони. Знаю, що меценатом став Олександр Шевченко, який часто допомагає молоді Франківщини.

 

 

 

7 важких днів

У понеділок — відкриття; у вівторок — теоретичні тести; у середу нас розділили на команди, щоб у кожній з них були учасники лише з різних країн світу. Команди повезли у три різні місця, потрібно було провести дослідження і на його основі зробити презентацію.

У четвер у нас був практичний тур. У п’ятницю нас розділили на нові інтернаціональні команди, й нам треба було намалювати плакат про природний феномен Ель-Ніньйо та його вплив на територію Бразилії.

В суботу ми захищали наші презентації та плакати. У неділю було урочисте нагородження, і ми дізналися про наші результати.

Особливістю олімпіади було, мабуть, те, що був лише один теоретичний тур зі змішаними завданнями — досить багато астрономії, хімії та фізики, окрім власне географії. Але було аж 3 практичних, на яких були завдання з 5 дисциплін — геології, метеорології, гідрології, астрономії та палеогеографії.

Найважчими були деякі окремі питання: зокрема практичний тест з астрономії, яку ми ще не вивчали в школі, а повинні були вчити влітку самостійно. Також деякі тести з теоретичного туру.

 

 

Мавпочки,байкери, екскурсії та сульфатна вода…

Налітався вдосталь — адже прямого рейсу до Бразилії в Україні немає. Спочатку летіли до Мюнхена, потім — в Сан-Пауло. Назад із Сан-Пауло у Франкфурт-на-Майні і в Київ.

У Бразилії були в місті Посус-ді-Калдас. Там проживає лише 160 тис. людей. Бразильці дуже привітні й добрі люди — це приємний сюрприз. Здивувало, що у місті було багато лоурайдерів (автомобілів, що мають низьку посадку — прим.ред.), а також те, що там дуже багато байкерів.

У супермаркетах є спецпрацівник, який запаковує всі куплені вами продукти та речі в пакет.

Побували на всім відомій копії статуї Ісуса Христа, на водоспаді, у тропічному лісі, на скелях «Ballstones», на термальних водах, в музеї.

Побачив Бразильське плоскогір’я — дуже приваблива місцевість зі складним рельєфом, траповим вулканізмом, тропічною рослинністю.

Найбільше запам’ятались місця, де в нас були екскурсії, а також місто й готель, де ми жили. Звичайно пригадуються й діти та бразильці, які за нами наглядали.
Ми приїздили до бразильської школи, але так і не вдалось поспілкуватись з дітьми — вони не знають англійської. Запам’яталась їхня масна сульфідно-сульфатна вода, яка тече прямо з крана (чи змив мило, чи ні — не зрозуміло). Також басейн, в якому можна плавати не більше 20 хвилин через цю ж воду.

Вивчив деякі слова на інших мовах. Звичаї інших народів, їх національну символіку, звуки та абетки.

З учасниками частенько траплялись смішні та цікаві випадки. Навіть зі мною. Одного разу ми поїхали на екскурсію в тропічний ліс, і там були мавпочки. Лише в мене була їжа — крекер: мавпочки спускалися з дерев і брали наш український крекер своїми лапками з моїх рук і їли. Це було дуже зворушливо.

Друзів знайшов надзвичайно багато. Фейсбук та електронна скринька «кишать», у хорошому сенсі цього слова, заявками. На олімпіаді наша команда найбільше здружилася із командами Казахстану, Індонезії, Португалії та Тайланду. Також знайшов друзів серед бразильців, які слідкували за нами всі ці дні. Вони всі дуже класні.

З поїздки привіз небагато маленьких сувенірів, тому що місто не туристичне (там відпочивають та лікуються здебільшого бразильці) і в нас не було достатньо часу. Вдалось обмінятись сувенірами, монетами та купюрами з учасниками, які представляли інші країни.

 

 

 

 

 

Повернення додому та плани на майбутнє

По прильоті до Києва, в аеропорту, мене зустріла моя вчителька, з якою ми й поїхали до Івано-Франківська. Там мене вже чекала моя родина, яка весь цей час мене підтримувала та переживала за результат та й сам переліт — Бразилія не так близько, та й менталітет там зовсім інший.

Трішки відпочивши вдома — я пішов до школи, щоб зустрітись з учнями, шкільними товаришами, вчителями та дирекцією. Там вже чекали й журналісти.

До того ж там отримав приємний сюрприз — Олександр Шевченко подарував мені, як меценат поїздки, ноутбук, а класу географії у моїй школі — проектор.

Минулого року, якщо не помиляюсь, учасники Міжнародної олімпіади з наук про Землю були першими у списку серед тих, хто вступав до вузів на географічні спеціальності.

Зараз готуюсь із командою м. Івано-Франківська до Всеукраїнського турніру юних географів, і паралельно починаю готуватись до ЗНО і до олімпіад.

Багато людей почали до мене краще ставитись, вітають. Мама розповідає, що її впізнають на вулиці та вітають з моєю перемогою.

 

Versal

фото: Фіртка


29.09.2015 3310 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1473
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3013
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1056
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1101
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1119 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3314 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

112

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1021

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

850

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

385
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

235
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2416
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1192
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1197
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

498
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7426
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

228
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

282
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

333
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

419
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

705