Європа, вічно крадена биком

 

 

Історія наших нещасть починається не з Януковича, Юлі і Межигір’я, а з Адама, Єви і яблучка. З них і треба було б заспівувати, але читач стрімко втрачає здатність читати довгі тексти. Тому наша оповідь не за втрачений рай, а ближче: за Європу, яку ми стрімко втрачаємо.

 

Мова навіть не за Євроінтеграцію, не за асоціацію, а за значно важливіше – за можливість повернення. Ми втратили Європу ще до нашого народження, коли перебували в утробі Візантійської матері. У неї було багато дітей. Одне з них – ми. З якихось, ще не з’ясованих причин, десь у восьмому столітті, Візантія культурологічно перестає бути Європою.

 

Що таке Європа культурологічно? Це революція. Якщо для інших «добре вже було», то для Європи минуле нудне. Європа не може носити те, що було модним в минулому сезоні. Будь-яка неєвропейська культура прагне повторювати, наслідувати, копіювати власний початок.

 

Європа прагне його подолати. Вона, на відміну від пацієнта доктора Фрейда, детермінована майбутнім.

 

У восьмому столітті Ромеї починають боятися змін, втрачають бажання і здатність продукувати нове. Цікаво, що в соціальному і політичному плані Візантія до своєї смерті залишалась бурхливим суспільством, яке боялося себе рефлексувати. Скажімо, в десятому столітті в ромейській армії вперше в світі вводяться окремі посади офіцера розвідки та офіцера з бойової підготовки.

 

Натомість стратегікони, теоретичні настанови командирам, воєнні посібники апелюють до досвіду Алківіада. Арміям кінних лучників викладають теорію гоплітів. Там, де франк чи скандинав розповідають сюжет з безліччю подробиць, ромей видає «Житіє» - збірку ритуальних формул. Там, де італієць малює живий образ, подію, ромей пише ікону в грецькому каноні – ієрогліф. Ромейське мистецтво – це не живопис, а каліграфія.

 

Коли Саркозі звертається до французів, він змушений їм розповідати, пояснювати і обіцяти, він висуває концепцію, він вказує на глобальну проблему і на шляхи подолання.

 

Промови наших урядовців – це набір ритуальних формул. Заперечення опозиціонерів – це псалом, плач, але жодним чином не полеміка в європейському смислі.

 

За останні 20 років в Україні не впровадилося жодної нової соціальної ідеї, не було висунуто жодного нового політичного гасла.

 

Публіці це не потрібно. Новизна відштовхує, не дає електоральних перспектив.

 

Велика Схизма означала лише теологічну маніфестацію втрати греками еллінського первня. Перетворення Візантії на Азію було назване православ’ям.

 

Україна перебуває на кордоні Європи і Азії, однак наслідує ромеїв, які поховали в собі Європу. І європейське, і азіатське завжди привносилося до нас ззовні.

 

Україна, подібно до Візантії, зберігає політичну бурхливість й навіть дозволяє собі на соціальне експериментаторство. Ви гадаєте, Янукович знущається на Юлею? Ні, він лише здійснює експеримент щодо заощадження державних коштів. Якщо судити й лікувати у в'язниці вдається не гірше, аніж у суді та лікарні, то можна не витрачатися на суди й лікарні, а лише на в'язниці. Суттєва оптимізація бюджету! В’язниці замість лікарень.

 

Проте, варто повертатися до першого Риму з обіймів Третього.

 

Європа, вічно крадена биком,
Ти – піфія дотепна і брехлива,
Прекрасна дама чи Пречиста Діва,
Актриса за кулісою і маркітантка за полком,

Курсистка в конспірації, сестра в шпиталі,
Вдовиця інсургентів та князів
Забутих в прагненні позбутись сліз і слів,
Могил минулого, надій надалі.

Як мати видивляється в печалі,
Змочивши ноги в океані снів,
На синім обрії загублених синів -
Європа марить нас в осінньому тумані.

І все ще як колись кудись пливуть
Барочні хмари повз готичні скелі.
Олія – для низин, для сутінок – пастелі,
Сонет – для суму, на ніч – казка, пісня – в путь.

А ти не алчеш в дикості-пітьмі
Її руїн, полотен і сюжетів?
Її фортець, соборів і портретів?
Її принижень, слави і краси?
Вкради, вкради, вкради, вкради її!

 

Дмитро Корчинський,

 

ТСН


Коментарі (3)

Кук 2011.12.12, 20:57
Усе так. Але чи можливе все ж повернення?
олег 2011.12.14, 18:54
він напевно щось курив.
Тьотя Фрося 2011.12.15, 08:52
Я завжди в кінці читання кожної статті Дмитра Корчинського переживаю шалений ОРГА-А-АЗМ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Пиши ще Діма!!!!!!!!!!!)))))))))))))))))))))))
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

769
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

594
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1664
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2979
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2445
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2427

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

474

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

589

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1447

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1518
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

550
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

410
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

786
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

176
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

279
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26916
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

744
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

306
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

304
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

629
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

992 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

830