Два світи…

 

В статуті будь якого приватного підприємства записано, що метою створення підприємства є отримання прибутку. Нічого дивного, адже який зміст робити інвестиції, якщо від них не буде прибутку?

На жаль, погляди бізнесу і суспільства в цілому (держави особливо) в цьому кардинально розходяться. Загальноприйнятою в Україні є думка, що головне завдання бізнесу платити податки. Суспільство в своїй більшості вважає, що приватна особа, інвестуючи в якийсь бізнес, від ранку до ночі тільки й думає якби нагодувати всіх решту громадян. Оскільки бізнес з цим категорично не згоден, війна проти бізнесу не стихає ні на хвилину. Хто бере верх в цій боротьбі і кому це вигідно, спробую вияснити на прикладах. 

Мені пощастило в рамках однієї "грантоїдної" програми провести кілька тижнів в українському селі на Заході Канади. Наскільки українському? Ну, коли в місцевій крамниці до мене підійшли четверо чоловіків, троє з них були українцями, а четвертий наполовину українець, наполовину поляк. Село немале за канадськими мірками – аж! дев’ять "соток" людей, як там кажуть. Оскільки програма мого перебування стосувалась малого бізнесу, то мене детально з ним ознайомили. Так ось, в цьому селі на дев’ять "соток" людей виявляється зареєстровано 600 (шістсот!) бізнесів (вибачте за канадську українську). Зокрема, є два! критих публічних плавальних басейни, критий майданчик для хокейної команди і поле для гольфу, щоправда не на всі вісімнадцять, а тільки на дев’ять лунок.

Я, звичайно, здивувався, як таке може бути. Мені пояснили, що все дуже просто. Виявляється, що там будь яка людина, яка навіть тільки пробує щось робити, щось, що хоч здалеку нагадує бізнес, відразу реєструється як підприємець. І не завдяки зусиллям податкової, а тому, що це вигідно! Найбільший стимул, звичайно, - відшкодування податку з продаж (північноамериканська версія ПДВ). Крім того бізнес платить дещо дешевше за електроенергію, газ, воду і т.д. (знову таки за рахунок того, що не нараховується податок з продаж). Навіть якщо бізнес зареєстрований в житловому будинку!  А також дешевші кредити та різноманітні державні програми підтримки малого бізнесу. Мені також пояснили, що в Канаді малий і середній бізнес зовсім не розглядається, як важливе джерело надходження коштів до бюджету. Його основне завдання давати роботу самому підприємцю, а якщо підприємець ще й наймає людей – ціни йому немає.

Не вірю - скаже податківець, а як же ж вони гроші в казну збирають при таких ліберальних підходах до бізнесу. Я теж задавав це питання канадцям. Та дуже просто – в першу чергу з податку з продаж в крамницях (в Канаді нема крамниць без касових апаратів), потім з різноманітних акцизів, аж потім з прибутку громадян та бізнесу (з великих корпорацій). Тобто головними джерелами надходжень до бюджету є споживання та прибуток.  Як же ж це просто – більше споживаєш – плати. Маєш прибуток – заплати. В результаті процвітають і бізнес і держава.

Що є очевидним – вся політика держави в підприємництві спрямована на те щоб бізнесом було вигідно займатись і він був прибутковий. Звичайно, не так просто в Канаді заробити гроші малому бізнесу, але перешкода цьому зовсім не є держава. Головний виклик – конкуренція, яка є просто величезною, що і рухає країну вперед.

Яке ж відношення до підприємців в нас? Якщо ваш бізнес знаходиться на земельній ділянці в місті, то податок на землю для бізнесу буде приблизно в 300 (триста!) разів більшим від податку на землю, на якій розміщений приватний палац на 500 квадратних метрів. Це при умові, що земля приватна, а якщо орендована в міста  - то десь в тисячу разів! За воду ви заплатите в декілька разів більше, за електрику теж. За газ в п’ять разів більше! А так , взагалі, податки на малий бізнес не дуже великі. Подумаєш, якихось 46% від фонду заробітної плати.

Противники бізнесу в Україні скажуть – як же ж тоді бізнес в Україні існує. А так – не завдяки сприянню суспільства і держави, а ховаючись від них. Не знаю як зараз, але за Януковича підприємствам неофіційно не дозволяли показувати в звітах збитки. В результаті практично всі "малювали" хоч і мізерний, але прибуток. Тобто офіційно практично увесь бізнес збитковий.

Добре, скажуть інші, - але ж частина підприємств якось працюють і якісь податки поступають. Який зміст бізнесу працювати, якщо нема прибутку?  Так, згоден – "якось" працюють і "якісь" податки поступають. Так, завдяки державному рекету через такі ПДВ, податок на землю, ЄСВ та інші податки, які абсолютно не залежать від того чи є в підприємства прибуток чи ні, щось та потрапляє в бюджет. А що лишається бізнесу, а нічого, – тільки сховане від держави. Тільки контрабанда або "лівак", які теж, до речі, "оподатковуються", але вже дуже неофіційно дуже офіційними людьми. Якщо не дай бог при діючій податковій системі комусь вдасться повністю закрити контрабанду, "лівак" та "конверти" , то майже ввесь бізнес за декілька місяців зупиниться, а до чого такий бізнес - мета ж бізнесу прибуток! Далеко заїдеш на коні, не даючи йому ні вівса ні навіть води? На кому будемо їхати? Наявні сподівання уряду, що лише спростивши реєстрацію бізнесу, провівши судову реформу і т.д. ми рушимо економіку  з дна є наївними – доки бізнес не буде бачити реальної можливості легально досягнути своєї єдиної цілі, прибутку, - економічного розвитку нам не бачити. В цьому, напевно, криється також те, чому наш бізнес в своїй масі мовчить. Пошумиш тут, якщо здебільшого твій прибуток залежить від контрабанди, "лівака" і "конверта".

Пам’ятаєте, в ЗМІ був шум, що соціаліст Франсуа Олланд запровадив у Франції величезний, 75%, податок на великі прибутки громадян. Але це ж на прибуток! Причому на великий! Це нічим не загрожує бізнесу Чому ж наші підприємці не обурюються, що в нас часто-густо податки в десятки разів перевищують прибуток підприємства. Тобто, абсолютно незалежно від того є в підприємства гроші чи їх нема, податки треба платити. Тут ми є рекордсменами в світі! Під час світової економічної кризи  2009 року ми встановили світовий рекорд з падіння валового внутрішнього продукту - 15%. Не бачить зв’язку між цим сумним рекордом і совковою дикістю нашої податкової системи тільки влада.

 Хіба не очевидно, що при такій податковій системі, при такому відношенні до бізнесу, наша економіка не має майбутнього? Хіба не очевидно, що коли держава не дає бізнесу отримати прибуток, то він не буде розвиватись? Хіба не очевидно, що якщо ми не змінимо систему сьогодні, то ця система поховає економіку і разом з нею державу?

Хіба не очевидно, що якщо ми хочемо щоб і в наших селах були плавальні басейни, то й робити мусимо щось подібне до того, що роблять українці в Канаді?


18.02.2015 Василь Мартинюк 2043 1
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

914
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

535
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

905
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1951
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2368 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

635

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

620
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1108
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5166
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

919
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

310
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

636
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2