До Бандерштадту на гастролі приїхали циркачі «с горада Кієва…»

 

Анонс. Приїхали з гастролями, мало б діяти ринкове правило: «хто платить, той замовляє музику»… В даному випадку тут, ні ринок, ні закони не діють. З одного боку клоун і конферансьє, з іншого безмовні глядачі, які заплатили гроші, але мають «жувати те, що їм дають»

 

До Івано-Франківська з гастролями в котрий раз завітав цирк-шапіто. Це радісна подія для наших людей спраглих за видовищами, особливо цьому втішається малеча.

 

Сидимо в цирку в очікуванні початку вистави. І ось конферансьє російською мовою привітала глядачів: «В ваш город с цирковим прєдставлєниєм приєхал Кієвскій государственний цирк-шапіто…»

 

«Звідки, звідки приїхали?» - перепитала жінка з дитиною, що сиділа по сусідству.

Кажу: «Це наші, з Києва, зі столиці…»

«А я подумала, що це цирк  з Костроми» - віджартувалася жінка.

 

Веселив усіх клоун на ймення «Афоня». Два роки тому «Афоня» мав напарника, тепер прийшлося «дурачити» народ самому. Говорив «Афанасій» по-російськи, а щоб було, (напевно на думку режисерів-сценаристів), смішніше, то він вставляв українські слова.

 

«Не слишу, громче…», - розмахуючи руками час від часу кричав «Афоня», звертаючись до аудиторії. Потім він вчив дітей кликати на допомогу і гукати «пожар». Одного з глядачів назвав «мужиком», а глядачку «бабушкой» і т.д. Одним словом налагоджував з хохлами контакт…

 

«А теперь антракт на 20 мінут», - оголосила конферансьє. І артист-дресирувальник, знову ж таки російською звернувся до аудиторії: «Ви імєєтє возможность сфотографіроваться с артистами и животнимі…  покататься на качелі… купить сладкую вату і попкорн…» Далі йшов перелік цін. Малеча стала в чергу, перерва явно затягувалася…

 

Один з хлопчиків запитав у мами: «А що означає «апрєль» і що означає «животниє»?» Мама відповіла, що «апрєль», то по-російськи так називають місяць квітень, а «животниє» - тварини. «Це з якої країни артисти? - не вгавала дитина. «Це наші», - коротко відповіла мама. «А якщо вони наші, то чому вони говорять не по-нашому?» - наполягав на відповіді хлопчик. «Не знаю!» - відрубала мама.

 

А тепер трохи відійдемо від лірики. Цирк він завжди цирк, а артисти переважно прості трудяги, котрі своєю працею собі заробляють на хліб. Але як каже мій знайомий будівельник: «Є питання…» Отож і у мене виникли питання.

 

Хто затверджує сценарій циркової вистави, хто слідкує за хронометражем?

 

Чи може цирк три роки підряд приїздити в одне і теж місто з однією і тою ж програмою?

 

Хто визначає мову, якою веде циркову виставу конферансьє? Невже мова конферансьє не повинна залежати від аудиторії, від мовного середовища? (Я не кажу про закон про державну мову, про обов’язки, про так звану політику двомовності, коли влада поділила Україну на російськомовні і російськомовні регіони і т.д.) Я говорю про елементарні правила ведення бізнесу, маркетингову політику… Приїхали з гастролями в україномовний регіон, мало б діяти ринкове правило: «хто платить, той замовляє музику»…

 

В даному випадку тут, ні ринок, ні закони не діють. З одного боку клоун і конферансьє, з іншого - безмовні глядачі, які заплатили гроші, але мають «жувати те, що їм дають».

 

Напрошується паралель. Артисти демонстрували чудеса дресирування на тваринах. Невже не можна навчити дівчину-конферансьє вести програму по-українськи, невже не можна придумати для клоуна сценки українською мовою? Та самі ж артисти наочно засвідчують, що вчаться навіть мавпи і дикобрази…. Є інший варіант. Якщо ведучий чи то вистави, чи концерту за своїм інтелектом не підлягає «дресируванню-навчанню», то можна знайти іншого.

 

Чому без діє виконавча влада Івано-Франківська? Невже вона не знайома з сценарієм вистав? Адже може бути гарна вистава, а може і бути халтура, як кажуть артисти цирку «чепуха»? А де принциповість виконавчої влади славного мііста Бандерштадт у мовному питанні?

 

 

P.S. Не можна сказати, що за сценарієм не було нічого українського. «А тепер представтє сєбє, что ви очутілісь в украинском селе…», - чуємо голос ведучої, лунає українська музика і дресирувальник в українському брилі, (але правда чомусь без шароварів), виводить на сцену кнура, цапа і інші тварини. Згадалися радянські часи, студентські роки проведені у Києві, коли Україна, українська мова асоціювалися з насаджуваним стереотипом - «забите село, бидло (худоба), рагулі…»

 

І останнє. Отож, тепер я не про архітектурні потвори, а про людську і національну гідність.

 

А для Вась і Пєть повідомляю: квитки на виставу від 60 грн. і вище, програма та ж, що минулого і позаминулого року, жарти ті ж, мова та ж російська… але нічого страшного, «какая разніца на каком язике?» Найважливіше, що позаминулого року клоунів було два, а тепер один «Афоня» лишився. Поспішайте на вистави, бо гастролі закінчуються, як сказала конферансьє, «29 апреля».

 

 Тетяна Суха для агенції новин «Фіртка»


28.04.2012 Тетяна Суха 1392 7
Коментарі (7)

Щукар 2012.04.28, 16:21
То точно,мавпу можна навчити,а тих дресирувальників ні
Канюс Галина 2012.04.29, 08:55
І знову міська влада попала... Нацоналісти при владі, а київський цирк - по російськи і на це ніби-то немає ради. А це не проблеми глядачів вимагати щоб щороку циркова програма була новою, чи щоб конферансьє вела циркову виставу українською мовою, це має робити влада, - В.Анушкевичус. Люди заплптили гроші і впевнені, що на 100 грн. за квиток отримають цікавий "продукт", а тут примітивщина, клоун дійсно мекле чепуху. Добре, що ще цапа не вбрали у вишивану сорочку, для більшого українського колориту.
Сапожніков 2012.04.29, 08:36
На каналі СТБ йде передача Україна має таланти. Там стільки цікавих номерів просто дух захоплює. А у київького цирку завдання "капусту" нарубати. Може номера і складні, але кожного року одні і тіж. А клоуну "Афоні" могли б придумувати на кожну виставу інші номери,якщо в нього самого голова не варить, а то дійсно меле різну "чепуху". А в цілому, порівнюючи виступи аматорів на каналі СТБ і виступи професіоналів, можна стверджувати, що аматори демонструють цікавіші і складніші номери. А найголовніше, аматори кожні два тижні готують щось нове...
Василь Кузьмич 2012.04.29, 09:05
Мої сусіди, що були на виставі, а це чотири сімї разом з дітьми обурені. Дітям звісно сподобалося, клоун, звірі, дядько ходив по склі... Але дорослі через "Бля" і т.д., кажуть інше... Якщо чиновники не "порадять", недадуть артистам... "Цінні Вказівки" , то напевне дійде до того, що одну з вистав глядачі просто зірвуть і тоді всі, і влада, і артисти, і решта мешканців міста, дізнаютьмя, що в Франківську живуть не хохли, а українці.
Василь з Говерли 2012.04.29, 09:18
Виходить, що Анушкевичусу ганьба, а Олександру Сичу - СЛАВА. "Свободі" слава! Так звані "свободівці", тільки на мітингах вміють кричати, а на циркову виставу з дітьми ходили, і нібито нічого не помітили. Язики в одне місце запхали... Де пікет, де ваша позиція, панове депутати...? Сичу і Марцінківу слава, Вишиванюку ганьба!
Cпокій 2012.04.29, 12:10
Василю з горба, якщо є біда з логікою, то не кричіть про то на весь світ. Лише хворий може вважати, що депутати міськради конче відвідали цей балаган та ще й з дітьми. І далі, якщо у Вас в туалеті смердить, то до Вас має депутат прийти і злити воду? Ви бачили балаган і що, Ваш пікет де,чи хоч слово тим блазням сказали? Певен що ні, бо то вже був би вчинок людини з хребтом.
Таня 2012.08.09, 10:56
Відвідали з дитиною цирк Європа з Будапешта, програма велась виключно українською мовою , дуже сподобалась.
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1445
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2705
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2215
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2290
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6868 61
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2571 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

455

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1294

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1384

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1566
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

410
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

270
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

675
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

164
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26637
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

640
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10568 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

174
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

196
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

507
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

648
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

714