До Бандерштадту на гастролі приїхали циркачі «с горада Кієва…»

 

Анонс. Приїхали з гастролями, мало б діяти ринкове правило: «хто платить, той замовляє музику»… В даному випадку тут, ні ринок, ні закони не діють. З одного боку клоун і конферансьє, з іншого безмовні глядачі, які заплатили гроші, але мають «жувати те, що їм дають»

 

До Івано-Франківська з гастролями в котрий раз завітав цирк-шапіто. Це радісна подія для наших людей спраглих за видовищами, особливо цьому втішається малеча.

 

Сидимо в цирку в очікуванні початку вистави. І ось конферансьє російською мовою привітала глядачів: «В ваш город с цирковим прєдставлєниєм приєхал Кієвскій государственний цирк-шапіто…»

 

«Звідки, звідки приїхали?» - перепитала жінка з дитиною, що сиділа по сусідству.

Кажу: «Це наші, з Києва, зі столиці…»

«А я подумала, що це цирк  з Костроми» - віджартувалася жінка.

 

Веселив усіх клоун на ймення «Афоня». Два роки тому «Афоня» мав напарника, тепер прийшлося «дурачити» народ самому. Говорив «Афанасій» по-російськи, а щоб було, (напевно на думку режисерів-сценаристів), смішніше, то він вставляв українські слова.

 

«Не слишу, громче…», - розмахуючи руками час від часу кричав «Афоня», звертаючись до аудиторії. Потім він вчив дітей кликати на допомогу і гукати «пожар». Одного з глядачів назвав «мужиком», а глядачку «бабушкой» і т.д. Одним словом налагоджував з хохлами контакт…

 

«А теперь антракт на 20 мінут», - оголосила конферансьє. І артист-дресирувальник, знову ж таки російською звернувся до аудиторії: «Ви імєєтє возможность сфотографіроваться с артистами и животнимі…  покататься на качелі… купить сладкую вату і попкорн…» Далі йшов перелік цін. Малеча стала в чергу, перерва явно затягувалася…

 

Один з хлопчиків запитав у мами: «А що означає «апрєль» і що означає «животниє»?» Мама відповіла, що «апрєль», то по-російськи так називають місяць квітень, а «животниє» - тварини. «Це з якої країни артисти? - не вгавала дитина. «Це наші», - коротко відповіла мама. «А якщо вони наші, то чому вони говорять не по-нашому?» - наполягав на відповіді хлопчик. «Не знаю!» - відрубала мама.

 

А тепер трохи відійдемо від лірики. Цирк він завжди цирк, а артисти переважно прості трудяги, котрі своєю працею собі заробляють на хліб. Але як каже мій знайомий будівельник: «Є питання…» Отож і у мене виникли питання.

 

Хто затверджує сценарій циркової вистави, хто слідкує за хронометражем?

 

Чи може цирк три роки підряд приїздити в одне і теж місто з однією і тою ж програмою?

 

Хто визначає мову, якою веде циркову виставу конферансьє? Невже мова конферансьє не повинна залежати від аудиторії, від мовного середовища? (Я не кажу про закон про державну мову, про обов’язки, про так звану політику двомовності, коли влада поділила Україну на російськомовні і російськомовні регіони і т.д.) Я говорю про елементарні правила ведення бізнесу, маркетингову політику… Приїхали з гастролями в україномовний регіон, мало б діяти ринкове правило: «хто платить, той замовляє музику»…

 

В даному випадку тут, ні ринок, ні закони не діють. З одного боку клоун і конферансьє, з іншого - безмовні глядачі, які заплатили гроші, але мають «жувати те, що їм дають».

 

Напрошується паралель. Артисти демонстрували чудеса дресирування на тваринах. Невже не можна навчити дівчину-конферансьє вести програму по-українськи, невже не можна придумати для клоуна сценки українською мовою? Та самі ж артисти наочно засвідчують, що вчаться навіть мавпи і дикобрази…. Є інший варіант. Якщо ведучий чи то вистави, чи концерту за своїм інтелектом не підлягає «дресируванню-навчанню», то можна знайти іншого.

 

Чому без діє виконавча влада Івано-Франківська? Невже вона не знайома з сценарієм вистав? Адже може бути гарна вистава, а може і бути халтура, як кажуть артисти цирку «чепуха»? А де принциповість виконавчої влади славного мііста Бандерштадт у мовному питанні?

 

 

P.S. Не можна сказати, що за сценарієм не було нічого українського. «А тепер представтє сєбє, что ви очутілісь в украинском селе…», - чуємо голос ведучої, лунає українська музика і дресирувальник в українському брилі, (але правда чомусь без шароварів), виводить на сцену кнура, цапа і інші тварини. Згадалися радянські часи, студентські роки проведені у Києві, коли Україна, українська мова асоціювалися з насаджуваним стереотипом - «забите село, бидло (худоба), рагулі…»

 

І останнє. Отож, тепер я не про архітектурні потвори, а про людську і національну гідність.

 

А для Вась і Пєть повідомляю: квитки на виставу від 60 грн. і вище, програма та ж, що минулого і позаминулого року, жарти ті ж, мова та ж російська… але нічого страшного, «какая разніца на каком язике?» Найважливіше, що позаминулого року клоунів було два, а тепер один «Афоня» лишився. Поспішайте на вистави, бо гастролі закінчуються, як сказала конферансьє, «29 апреля».

 

 Тетяна Суха для агенції новин «Фіртка»


28.04.2012 Тетяна Суха 1680 7
Коментарі (7)

Щукар 2012.04.28, 16:21
То точно,мавпу можна навчити,а тих дресирувальників ні
Канюс Галина 2012.04.29, 08:55
І знову міська влада попала... Нацоналісти при владі, а київський цирк - по російськи і на це ніби-то немає ради. А це не проблеми глядачів вимагати щоб щороку циркова програма була новою, чи щоб конферансьє вела циркову виставу українською мовою, це має робити влада, - В.Анушкевичус. Люди заплптили гроші і впевнені, що на 100 грн. за квиток отримають цікавий "продукт", а тут примітивщина, клоун дійсно мекле чепуху. Добре, що ще цапа не вбрали у вишивану сорочку, для більшого українського колориту.
Сапожніков 2012.04.29, 08:36
На каналі СТБ йде передача Україна має таланти. Там стільки цікавих номерів просто дух захоплює. А у київького цирку завдання "капусту" нарубати. Може номера і складні, але кожного року одні і тіж. А клоуну "Афоні" могли б придумувати на кожну виставу інші номери,якщо в нього самого голова не варить, а то дійсно меле різну "чепуху". А в цілому, порівнюючи виступи аматорів на каналі СТБ і виступи професіоналів, можна стверджувати, що аматори демонструють цікавіші і складніші номери. А найголовніше, аматори кожні два тижні готують щось нове...
Василь Кузьмич 2012.04.29, 09:05
Мої сусіди, що були на виставі, а це чотири сімї разом з дітьми обурені. Дітям звісно сподобалося, клоун, звірі, дядько ходив по склі... Але дорослі через "Бля" і т.д., кажуть інше... Якщо чиновники не "порадять", недадуть артистам... "Цінні Вказівки" , то напевне дійде до того, що одну з вистав глядачі просто зірвуть і тоді всі, і влада, і артисти, і решта мешканців міста, дізнаютьмя, що в Франківську живуть не хохли, а українці.
Василь з Говерли 2012.04.29, 09:18
Виходить, що Анушкевичусу ганьба, а Олександру Сичу - СЛАВА. "Свободі" слава! Так звані "свободівці", тільки на мітингах вміють кричати, а на циркову виставу з дітьми ходили, і нібито нічого не помітили. Язики в одне місце запхали... Де пікет, де ваша позиція, панове депутати...? Сичу і Марцінківу слава, Вишиванюку ганьба!
Cпокій 2012.04.29, 12:10
Василю з горба, якщо є біда з логікою, то не кричіть про то на весь світ. Лише хворий може вважати, що депутати міськради конче відвідали цей балаган та ще й з дітьми. І далі, якщо у Вас в туалеті смердить, то до Вас має депутат прийти і злити воду? Ви бачили балаган і що, Ваш пікет де,чи хоч слово тим блазням сказали? Певен що ні, бо то вже був би вчинок людини з хребтом.
Таня 2012.08.09, 10:56
Відвідали з дитиною цирк Європа з Будапешта, програма велась виключно українською мовою , дуже сподобалась.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1651
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3108
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1109
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1136
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1170 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3417 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

204

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

893

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

404
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

292
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2459
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1215
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1279
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15159
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7461
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

297
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

333
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

368
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

357
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

448