Діти ліквідаторів Чорнобильської катастрофи не мають жодних мутацій — дослідження

У дітей, народжених від батьків, які зазнали опромінення від вибуху в Чорнобилі до зачаття, немає "додаткових ушкоджень ДНК".

Згідно з опублікованим у журналі Science дослідженням скринінгу генів дітей, чиї батьки були залучені для допомоги в ліквідації наслідків ядерної аварії, вони не мають жодних мутацій, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

Всі учасники, які були зачаті після катастрофи й народилися у період з 1987 по 2002 рік, пройшли скринінг всіх геномів. Професорка Джеррі Томас з Імперського коледжу Лондона витратив десятиліття на вивчення біології раку, особливо пухлин, які пов'язані з ушкодженнями від радіації. Вона пояснила, що це нове дослідження вперше продемонструвало, що "навіть коли люди піддавалися відносно високим дозам радіації — у порівнянні з фоновою радіацією — це не впливало на їх майбутніх дітей".

Нове дослідження проводила професорка Мередіт Йегер з Національного інституту раку США у Меріленді. У центрі уваги були діти робітників, які були залучені для допомоги в очищенні сильно забрудненої зони навколо АЕС, а також діти евакуйованих з покинутого міста Прип'ять та інших населених пунктів у 70-кілометровій зоні навколо нього.

Один з ведучих дослідників доктор Стівен Чанок також пояснив BBC, що дослідницька група набирала цілі родини, щоб вчені могли порівняти ДНК матері, батька і дитини.

"Тут ми не дивимося на те, що трапилося з тими дітьми, які були в утробі матері під час аварії; ми дивимося на те, що називається мутаціями de novo", — сказав він.

Нові мутації у ДНК випадковим чином виникають в яйцеклітині або сперматозоїді. Залежно від того, де в генетичному плані дитини виникає мутація, вона може не мати жодного впливу чи, навпаки, — бути причиною генетичного захворювання.

"У кожному поколінні відбувається близько 50-100 таких мутацій — і вони випадкові. У певному сенсі вони є будівельними блоками еволюції. Так нові зміни вносяться в популяцію, одне народження за раз", — пояснив доктор Чанок.

Він розповів, що дослідники подивилися на геноми матері та батька, а потім на дитину.

"І ми витратили ще дев'ять місяців на пошук будь-якого сигналу — зокрема цих мутацій — який був пов'язаний з радіаційним впливом на батьків. Ми не змогли. Нічого не знайшли", — повідомив він.

Це означає, кажуть вчені, що вплив радіації на організм батьків не вплине на дітей, яких вони збираються зачати у майбутньому. Науковці зазначили, що багато людей боялися мати дітей після атомних бомб (у Нагасакі та Хіросімі), тому що вони думали, що їхня дитина постраждає від радіації, якої вони зазнали. Учені висловили сподівання, що зможуть показати, що такі впливи не мають жодного ефекту і, таким чином, полегшити цей страх.


23.04.2021 25359
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1051
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

546
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

910
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1956
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3473
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2373 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

736

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

638

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

619

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10272
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1118
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5174
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

923
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2728
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1125
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

316
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

641
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

550
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

609
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

958 2