Дисциркуляторна енцефалопатія – вирок? Ні!

 

/data/blog/120324/8239664eec5061bb12b0fde72a24914b.jpg

 

Дисциркуляторна енцефалопатія (ДЕ) – це недостатність кровообігу в судинах головного мозку, яка призводить до поступового порушення його функцій, а також до його структурних змін.

 

Це захворювання, що прогресує повільно та характеризується поступовим багатовогнищевим порушенням мозкових функцій..

    

ДЕ – не самостійне захворювання, оскільки розвивається внаслідок багатьох чинників, а саме:

  • атеросклеротичне ураження судин головного мозку;
  • гіпертонічна хвороба;
  • цукровий діабет та інші системні і обмінні захворювання (ревматизм, системний червоний вовчак, склеродермія);
  • наслідки перенесених черепно-мозкових травм та нейроінфекцій;
  • венозний застій у мозкових судинах;
  • нейроциркуляторна дистонія;
  • васкуліти, захворювання крові та ін.

 

Однак, найчастіше ДЕ розвивається внаслідок атеросклерозу і артеріальної гіпертензії, а, переважно, в результаті їх поєднання. Третє місце серед причин розвитку ДЕ посідає цукровий діабет. Ці захворювання призводять до порушення циркуляції крові в судинах головного мозку, що, в свою чергу, сприяє розвитку кисневого голодування, порушення живлення мозкової речовини. Виникають атрофічні зміни речовини головного мозку (так званий лейкоареоз), вогнища мікроінфарктів. Ці зміни можна побачити за допомогою додаткових методів обстеження, таких як комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія. Це проявляється у вигляді характерної неврологічної симптоматики.

 

На ранніх етапах розвитку ДЕ її ознаки є неспецифічними. До перших ознак можна віднести швидку втомлюваність, погіршення настрою, дратівливість, підвищену збудливість. З часом до цих симптомів приєднуються і ознаки нервово-психічних розладів, погіршення пам’яті, нестійкість емоцій, уваги і мотивації. Часто хворих турбує головний біль, головокружіння та шум у вухах, безсоння. Також хворі помічають погіршення загального стану та наростання симптомів у другій половині дня, а також при фізичному та психоемоційному перенавантаженні.

 

ДЕ має стадійний характер. Виділяють 3 стадії перебігу.

  • Для першої стадії характерні початкові прояви. При вчасному зверненні до лікаря і лікуванні основного захворювання ці зміни є цілком оборотними. Хворі виявляють вищезгадані скарги. Найчастіше вони виникають при несвоєчасному виявленні та несистематичному лікуванні таких захворювань як атеросклероз, гіпертонічна хвороба та цукровий діабет.
  • Друга стадія за своїми симптомами подібна на першу, однак, вирізняється прогресуванням симптоматики, наявністю порушень координації рухів, появою змін у рефлекторній діяльності, а також характерними змінами на очному дні, що виявляються в ході неврологічного та офтальмологічного обстеження.
  • Третя стадія вирізняється прогресуванням неврологічних синдромів, нерідко приєднанням епілептиформних нападів і значним зниженням пам’яті та інтелекту. Такі хворі некритичні до свого стану, розвивається деменція.

 

Діагностувати ДЕ в сучасних умовах не є складно. Обов’язковим є терапевтичний, неврологічний огляд, офтальмологічне обстеження, контроль ліпідного спектру крові, коагулограми, реоенцефалографія, транскраніальна доплерографія судин голови і шиї, комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія голови.

 

Лікування дисциркуляторної енцефалопатії має мультидисциплінарний підхід. І, при своєчасному зверненні, повертає попередню якість життя. Необхідно перебувати під спостереженням лікаря-терапевта, невролога, ендокринолога. Обов’язковим є лікування основного захворювання. А саме – контроль і корекція артеріального тиску, систематичний прийом гіпотензивних засобів.

 

Контроль і корекція ліпідного спектру крові, прийом статинів. Контроль і корекція рівня глюкози в крові, своєчасна профілактика ускладнень цукрового діабету. Курсовий прийом ноотропів і антигіпоксантів, інших нейротропних препаратів згідно з рекомендаціями невролога. І слід пам’ятати, що найкраще лікування – це профілактика. Починати профілактику потрібно з відмови від шкідливих звичок – відмови від алкоголю або зменшення його вживання, відмови від тютюнопаління, розширення фізичної активності, перегляду своїх харчових звичок і уподобань.

 

Анохіна Світлана Любомирівна

Лікар невролог, психіатр. Асистент кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ІФНМУ

Клініка "Медекс Плюс" вул. Військових Ветеранів,10

Тел: (0342)711560; моб: (097)6607117; (066)2375522


18.11.2016 68395 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1717
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

852
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

942
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2028
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3527
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2435 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

767

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

670

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

643

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

660
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10308
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1156
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5227
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

969
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2766
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1152
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

365
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

680
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

587
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

632
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

986 2