Директор за конкурсом

 

/data/blog/124238/95179bed5efe3e088718d88aa6d23ef7.jpg

 

Безстрокові договори керівників навчальних закладів в Івано-Франківську хочуть замінити на контракти. Втім, бажання міської влади оновити керівний склад шкіл, дитсадків та позашкільних навчальних закладів обласного центру викликало неоднозначну реакцію громадян. То чи готові директори шкіл та завідувачі дитсадків пройти конкурс та працювати за контрактом?

 

Справа добровільна

У жовтні цього року Івано-Франківська міська рада затвердила «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів», відповідно до якого керівників шкіл, дитсадків та позашкільних навчальних закладів обласного центру планують призначати за результатами конкурсного відбору та укладати з ними контракти. При цьому в положенні не вказано, на скільки укладатимуть трудові договори. Вочевидь, конкурсна комісія визначатиме дію контракту для кожного керівника індивідуально.

Так, згідно з відповідним положенням, керівником закладу може бути особа, що є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менше 3 років і стан здоров’я, що дозволяє виконувати професійні обов’язки.

У положенні прописали, що підставою для проведення конкурсного відбору є рішення департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради. А підставами для прийняття такого рішення є утворення нового навчального закладу, наявність вакантної посади керівника або ж просто рішення департаменту щодо припинення трудового договору з керівником.

Відбір на призначення керівників проводитиме конкурсна комісія, до якої входять представники міськради, департаменту освіти і науки, профільної депутатської комісії, профспілки, батьківського комітету. До участі в роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть бути залучені також представники громадських об’єднань.

Претендент на конкурс має подати низку документів, серед яких і перспективний план розвитку навчального закладу. А на співбесіді його доведеться захистити.

Протягом трьох днів після завершення конкурсу комісія приймає рішення. Після цього претенденти мають п’ять робочих днів для заперечення рішення комісії в уповноваженому органі, тобто департаменті освіти та науки Івано-Франківської міської ради.

Також відповідно до положення департамент затверджує графік звітування керівників навчальних закладів на сесії міської ради.

За словами директора департаменту освіти й науки Івано-Франківської міської ради Ігоря Смаля, робота щодо переведення директорів навчальних закладів на контракт почнеться з нового року.

«Це буде справа добровільна. Тобто лише той директор, що захоче перейти на контракт, це зробить. Хто ні – працюватиме далі», – зазначає Смаль.

 

Профспілка проти

Втім, ще до того, як міська рада затвердила зазначене положення, Івано-Франківська МО профспілки працівників освіти і науки заявила, що воно суперечить законодавству.

За словами її голови Андрія Дем’янчука, чинне законодавство не передбачає норм, які б уповноважували органи місцевого самоврядування визначати процедуру призначення керівників дошкільних та позашкільних навчальних закладів.

Він зазначає, що за основу проекту «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» взяли «Порядок призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 р. № 827.

Відповідно до постанови, призначення керівників навчальних закладів державної форми власності справді здійснюється за результатами конкурсного відбору.

«Однак у положенні не враховано, що умови призначення керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної та комунальної форми власності в чинному законодавстві не є однаковими», – каже Дем’янчук.

Наразі, переконує керівник міської профспілки працівників освіти і науки, жодна із законодавчих норм не дозволяє органам місцевого самоврядування запроваджувати обов’язковий конкурсний відбір.

«Також міська рада порушила вимоги ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», згідно з якими «проекти нормативно-правових актів, що стосуються регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, розглядають органи виконавчої влади та місцевого самоврядування з урахуванням думки відповідних профспілок та об'єднань профспілок». До міської організації профспілок працівників освіти і науки України, членами якої є майже 97% працівників освіти міста, щодо врахування думки під час прийняття рішення представники міської ради не звертались», – зазначає Дем’янчук.

 

За оновлення без політики

Серед батьків учнів та дошкільнят Івано-Франківська давно точаться розмови про те, що деякі директори шкіл та завідувачі дитсадків засиділись на посадах.

«Приблизно 40% керівників франківських навчальних закладів понад 15 років перебувають на своїх посадах, 10% – 25 років, 40% – від 5 до 15 років і неповних 20% – рік і більше. На сьогодні керівний склад навчальних закладів має надзвичайний досвід, але це і мінус також, – розповідає голова Асоціації піклувальних рад Івано-Франківська Петро Хмельовський. – В освіті запроваджують новітні технології, а дехто засидівся, вчителювання для нього неможливе без звичних, застарілих підходів. І які інновації можуть бути в закладі, де директор керує 25 чи 30 років? Зрозуміло, що потрібна нова кров».

Позитивом контрактної форми, вважає Хмельовський, є те, що вона передбачає конкурс на заміщення вакантних посад, щоб на керівні місця в освіту прийшли молоді, енергійні, ініціативні люди, які б розширювали можливості управління школою.

Втім, зазначає голова Асоціації піклувальних рад Івано-Франківська, положення, що його прийняла Івано-Франківська міська рада, не має законної сили.

«Сьогодні всі чекають прийняття закону про освіту. В ньому має бути чітко передбачений порядок укладання контрактів із директорами», – каже чоловік.

Зазначимо, що закон «Про освіту», прийнятий поки лише в першому читанні, справді передбачає, що до керівників закладів освіти застосовується контрактна форма трудового договору.

«Навіть якби це положення захотіли впровадити в Івано-Франківську, це можна застосувати тільки щодо директорів, які приходять на роботу. Бо тих, що працюють за безстроковим договором, фактично неможливо звільнити без порушення законодавства», – зауважує Петро Хмельовський.

Також, на його думку, «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів», прийняте Івано-Франківською міською радою, має і політичний підтекст. «Якщо директор буде безпосередньо звітувати перед міською владою і політичними партіями, значить, на нього чинитимуть тиск і він буде не громаді служити, а політичній партії та її електорату. На виборах залучатимуть батьків, адмінресурс, і якщо керівник не піде назустріч, його усунуть і призначать іншого», – міркує Хмельовський.

На його думку, для призначення директорів за конкурсом розробити типове положення має Міносвіти, а не місцеві органи самоврядування.

«Оцей порядок мають розробити незаангажовані фахівці, що не мають стосунку до місцевої влади і політичних партій, я за такий контракт», – наголошує голова Асоціації піклувальних рад Івано-Франківська.

«Попри те, що міська рада вже прийняла рішення, текст контракту досі вдосконалюють, над ним працює робоча група. А після того, як документ доопрацюють, будуть внесені зміни до рішення міської ради щодо «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів», – розповідає директор департаменту освіти і науки Ігор Смаль.

Зокрема, керівників навчальних закладів, які погодяться перейти на контракт, заохочуватимуть матеріально. «Директори, що лишаться працювати за безстроковим договором, матимуть меншу заробітну плату, ніж ті, що погодяться піти на конкурс», – розповідає Ігор Смаль. А керівників пенсійного віку, котрі не справляються з роботою, будуть переконувати і просити піти на пенсію.

«Хочу наголосити, що директор пенсійного віку, який зараз нормально працює, до якого немає претензій і його підтримує колектив, може без будь-яких проблем бути на контракті», – запевняє Смаль.

Із закидами про те, що положення міської ради суперечить законодавству України, він не погоджується.

«У законі «Про освіту», прийнятому в першому читанні, є положення про контрактну форму трудових відносин, тому нема ніяких колізій, нюансів і всього такого», – вважає Ігор Смаль.

 

До речі, думки керівників навчальних закладів Івано-Франківська з приводу нововведень міської ради розходяться.

Ігор Дейчаківський, директор Української гімназії №1:

Є громада міста Івано-Франківська, що обирає очільників, які представляють її інтереси. Депутати міської ради через виконавчий орган мають право приймати рішення про механізм призначення керівників навчальних закладів. Це їхня компетенція. Тим більше трудове законодавство це не забороняє. Тобто якщо вони вирішать, то, напевно, так буде правильно, бо це рішення міської громади і воно буде логічним у цій ситуації. Якщо по-іншому – теж буде правильно, то їхнє право.

Оскільки в нас держава демократична, я вважаю, що цей механізм правильний. І не треба робити з цього проблему, а навпаки – нас треба хвалити, що у воєнній ситуації можемо собі дозволити такий демократичний механізм вирішення питання.

 

Дмитро Чміль, директор Івано-Франківської ЗОШ I-III ступенів №18:

Нема закону, який контракт? Контракти передбачені законом «Про освіту» в першому читанні. Тож нехай дочекаються другого й тоді запроваджують, нікуди від контрактів ми не дінемося. Це європейська практика, нічого тут страшного нема, але не таким шляхом, як збираються робити: нагинати, примушувати. Це ж не 30-ті роки.

Я втомився переконувати, доводити, розказувати. Є закон, який передбачає, що керівники закладів державної форми власності призначаються за контрактом. А наші школи – комунальна власність, на нас це не поширюється. Є нова вакансія чи нову школу побудували – будь ласка, проводьте конкурс, укладайте контракт, а з чинними керівниками не маєте права цього робити. Це оскаржуватимуть у судах, буде ще багато проблем.

 

Микола Василик, директор НВК «Загальноосвітня школа-ліцей №23 Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника»:

Дійсно, питання це на часі, й думаю, рано чи пізно його запровадять. Чи правильний момент обрала наша міська рада, то вважаю, що ні, зарано. Якщо взяти новий закон «Про освіту», там буде це прописано, але його ще не прийняли у другому читанні. Тому в цьому випадку положення законодавчо не підкріплене.

Але контрактна форма роботи має бути. У світі така практика є, і Україну це не мине. Можливо, міська рада захотіла бути першою, тому й зробила це. Але, на жаль, із певними юридичними порушеннями. Директорів зв’язуватимуть по руках і ногах, бо треба буде щорічно подавати план роботи школи, а в законодавстві це поки не прописали.

 

Марія Гаврилюк, журнал МІСТО


20.01.2017 Марія Гаврилюк 8412 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

331
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13767 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1570
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

867
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6132
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1720

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

636

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1464

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1273

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1164
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

519
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

655
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1577
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

599
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

878
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5922
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13609
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

245
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

545
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

483
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

789 2