Диякониси: призабуте жіноче служіння раннього християнства

Християнство впродовж історії свого розвитку і поширення дало багато персоналій, які працювали на користь Церкві. Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

Диякониса (грецьк.Διακόνισσα)  служителька, служебниця - це особливий вид жіночого служіння в ранній християнській Церкві I-VIII ст.

Апостол Павло в Посланні до Римлян згадує про дияконису:

«Поручаю вам Фіву,— сестру нашу, дияконису церкви Кенхрейської. Прийміть її для Господа, як личить святим, і допоможіть їй, в чому вона матиме потребу у вас, бо і вона була помічницею багатьом і мені самому» (Рим. 16:1-2).

Першими служебницями, дияконисами можна вважати жінок мироносиць Євангеліст Лука серед них згадує ще Іоанну, дружину домоправителя Іродового Хузи, і Сусанну, а також “багато інших, які служили Йому (тобто Христу) з майна свого” (Лк. 8:3). 

Диякониси  допомагали апостолам і священнослужителям, опікувалися хворими, сиротами та бідними, а також готували жінок до прийняття таїнства Хрещення.

Через своєрідне ставлення до жінок в цей історичний період диякониси були там, де чоловікам було заборонено.

У Апостольських постановах сказано: «у деякі будинки не можна послати до жінок чоловіка диякона, через невірних: тому, для заспокоєння помислу нечестивих, відправ туди жінку дияконису».

Наприклад, в імператорському палаці існували  гінекологіони — спеціальні приміщення, де перебували  жінки  імператорської родини, а також наложниці імператора. 

Тому очевидно, що в такі місця, чоловікам вхід був заборонений. Тому  саме диякониси відвідували такі місця зі Святим Причастям, чи іншими духовними потребами.  

Функції та обов’язки дияконис: підготовка причасного хліба, допомога під час богослужіння, підтримання порядку в жіночій частині храму, відвідини хворих зі Святим Причастям, підготовка до хрещення, допомога хворим, провідували і надавали духовну підтримку християнам, які були у полоні мусульман.

Вимоги до жінок-дияконис, що допомагали при  богослужінні були дещо вищими ніж  для інших.

До такого служіння допускалися неодружені жінки, вдови та черниці, котрі досягли сорокарічного віку.

Для інших зобов’язувалося при досягнені 25-річного віку носити особливий одяг і жити в домі батьків до 40-річного віку.

Апостоли Петро і Павло дають рекомендації стосовно жінок:

«Так само жінки нехай будуть поважні, не обмовливі, тверезі та вірні в усьому.»(1 Тим.3:11) «А окрасою їм нехай буде не зовнішнє, заплітання волосся та навішання золота або вбирання одеж, але захована людина серця в нетлінні лагідного й мовчазного духа, що дорогоцінне перед Богом»(1 Петра 3:3,4).

Серед відомих дияконис, згаданих у Біблії можемо згадати: Св. Ніна просвітителька Грузії, Св.Тетяна Римська (мучениця), Св. Ксенія Римлянка.

Служіння дияконис було прикладом милосердя та жертовності. Вони не тільки допомагали в практичних потребах, а й підтримували віру та духовний розвиток спільноти.

Їхня діяльність нагадує сучасне соціальне служіння, яке завжди базується на любові до ближнього та вірності Христу. Поступово зі зростанням кількості жіночих монастирів  практика  поставлення дияконис поступово зникає, адже їхні обов'язки перебирають черниці.

Наразі в православному світі ведеться обговорення стосовно відновлення чину дияконис.

Відновлення цього чину розпочали в Александрійській Православній Церкві.

Александрійський патріархат офіційно відновив давнє правило рукоположення жінок-дияконис.  Так, 2 травня 2024 року митрополит Серафим Зімбабвійський звершив рукопокладення жінки-диякониси. Ця давня традиція, яка була втрачена століттями, відроджена. Можливо вона відродиться і в інших православних церквах.


14.02.2025 Роман Тадра 999
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1319
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2044
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3524
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1321
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1308

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1625

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1110

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24236
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

486
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2646
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

589
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

552
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1369 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512