Чому Росія «плюнула» в Україну на «Євробаченні»?

 

/data/blog/35846/16f9d7198adc9238d2be97c92a31914d.jpg

Голосування Росії за Україну на пісенному конкурсі «Євробачення-2013» могло стати відповіддю Кремля на євроінтеграційні прагнення Києва.

 

Про те, що «Євробачення» - конкурс не тільки (і не стільки) пісенний, а й політичний, зайвий раз можна не згадувати. Голосування не за кращі пісні, а за сусідів, особливо помітне під час оголошення результатів із численних балканських країн, вже давно викликає у більшої частини решти Європи хіба що легкий смішок. Не дарма ведучий ВВС Террі Воган років п´ять тому зазначив, що «Західна Європа виграла «холодну війну», але програла «Євробачення», - мовляв, на тлі взаємопідтримки східноєвропейських країн виконавцям із Британії, Франції чи Італії прорватися у переможці все складніше.

 

Цього разу представників Балкан у фіналі взагалі не виявилося, і Хорватія, Македонія Словенія і т.д. вимушено роздавали бали за велінням більше слуху, ніж серця. Втім, вірність принципу голосування «по-сусідськи» було кому підтримувати: Кіпр традиційно віддав свої 12 балів Греції, Грузія - Азербайджану, Румунія - Молдові. Швеція заохотила найвищими балами Данію і Норвегію, Молдова - Румунію і Україну, ми обмінялися «дванадцятками» з Білоруссю.

 

Але політику творять не тільки симпатії. І в цьому сенсі одним із найбільш показових моментів «Євробачення-2013» для України стало голосування Росії. В останні роки «старший брат» українських виконавців на «Євробаченні» не особливо жалував, стабільно виставляючи нашим співакам нижчі оцінки, ніж українські глядачі - російським. Коли в 2007 році тоді ще всенародна російська улюблениця Вєрка Сердючка отримала від РФ тільки 8 балів, це можна було пояснити роздутим напередодні «Євробачення» скандалом навколо приспіву її заводної «Лаша тумбай», де росіянам почулося образливе «Раша, гудбай!». Однак і у 2008 році, коли нашу країну на конкурсі представляла не тільки улюблена в РФ, але ще й продюсована Філіппом Кіркоровим Ані Лорак, їй від росіян дісталися ті самі 8 балів. Хоча можна, звичайно, припустити, що в нашій Shady Lady сусіди відчули головну конкурентку своєму Дімі Білану, тим більше що за підсумками голосування Ані посіла друге місце після нього.

 

У наступні роки невисокі оцінки (або ж повна їх відсутність, як на «Євробаченні-2012», де Україну представляла Гайтана) від Росії теж можна пояснити. Наприклад, відсутністю хітових пісень або не надто яскравими виконавцями. Але нинішній, 58-й за рахунком конкурс «політичного караоке» у цьому сенсі став особливо показовим. Злата Огневич - співачка дійсно яскрава, і пісня у неї була помітна, адже не дарма європейські букмекери називали українку однією з головних фавориток «Євробачення-2013». І «почесний» 1 бал від Росії інакше, як плювком якщо не в обличчя, то в душу, розцінити складно. І ось чому.

 

«Євробачення», звичайно, в «старих» країнах Євросоюзу вже давно охрестили «конкурсом для домогосподарок», і давно вже не ставляться до нього з таким трепетом, як на просторах колишнього СРСР. Однак після введення правила, за яким бал від країни виводиться із суми показників голосування телеглядачів і оцінки авторитетного журі, навіть 0 балів Україні від «пануючої» в ЄС Німеччини можуть насторожити. У випадку ж Росії в політичному характері «аж одного» бала Златі Огневич можна не сумніватися.

 

Як і до всіх можливих змагань, ставлення до «Євробачення» в РФ перебільшено серйозне. Справа в тому, що Росія «ніколи не програє». Здавна притаманний імперській зарозумілості нашого північного сусіда комплекс переможця, ретельно виплеканий роками радянської пропаганди, в часи «царювання» Володимира Путіна досяг апогею. Щоб у цьому переконатися, достатньо послухати коментарі на телеканалах РФ під час виступів, навіть невдалих, російських спортсменів.

 

А нещодавно в інтернеті розгорівся скандал навколо міжнародного шоу «Великі перегони». Уважні блогери виявили, що фінал цього конкурсу, показаний по російському телебаченню і в інших країнах, відрізняється... переможцем. У програмі, яку в грудні минулого року демонстрував «Перший канал», переможним кубоком над головою під переможні вигуки ведучого Дмитра Нагієва радісно трясе команда Росії. Тоді як за «міжнародною» версією, показаною в інших країнах-учасницях, у сезоні 2012 року перемогла команда Казахстану. Після того як підміну виявили, на сайті «Першого каналу» заднім числом змонтували нову версію. Згідно з якою, переможців уже двоє - бойова, так би мовити, нічия.

 

Все це могло б видатися смішним, якби політика російського телебачення не формувався на найвищому рівні. І нехай це звучить параноїдально, але віддати вищий бал виконавцю з країни, яка перебує в немилості у Кремля, путінське ТБ не здатна в принципі. Ах, Києву заманулося замість розкритих обіймів Митного союзу податися в ЄС? От нехай у Європі вашу Злату і оцінюють. Невідомо, чи дивляться «Євробачення» в Межигір´ї, але сигнал, безумовно, був адресований саме туди.

 

Сама Огневич, до слова, хоч і здивувалася єдиному балу від Росії, але запевнила, що зла не тримає. «Бог їм суддя! Вони зробили те, що вважали за потрібне», - заявила співачка.

 

Зате обговорення результатів конкурсу в студії Андрія Малахова на «Першому каналі» було значно менш толерантним до України. Ми, бачите, Росію теж не вшанували, давши татарці Діні Гаріповій «жалюгідних» 4 бали. Щоправда, п´яте (дійсно досить високе) місце голосистої Діни у Малахова називали не інакше, як перемогою. Не без «засудили», звичайно. Але не дарма ж перед голосуванням ведучий задався питанням, які санкції Росія зможе застосувати до тих країн, які не дадуть Гаріповій 12 балів. Із зали чулися репліки в дусі «відключимо газ». І хто знає, скільки в цьому реченні було жарту, пишуть Версії.


22.05.2013 1095 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1563
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3033
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1068
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1109
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1135 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3355 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

140

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1037

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

856

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

393
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

244
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2430
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1230
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

503
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15129
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7436
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

258
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

316
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

425
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

715