Чи захищені прикарпатці? Офіційні дані про укриття і жертви серед цивільних

Україна продовжує зазнавати масованих ракетно-дронових атак, що призводять до значних руйнувань інфраструктури та жертв серед цивільного населення.

У ніч на 23 червня Київ зазнав масованої атаки із застосуванням дронів-камікадзе, балістичних та крилатих ракет. У Дніпрі 24 червня внаслідок атаки загинули 19 осіб та понад 300 поранені, 18 з них — діти.


І після цього – масована атака на Прикарпаття, що сталася 29  червня 2025 року. Пошкоджені приватні господарства Рогатинської та Більшівцівської громад Івано-Франківського району, а в селі Васючин — вікна Церкви Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ та частково дерев'яну дзвіницю. У селі Нараївка травмовано жінку, яку госпіталізували, та пошкоджено житловий будинок.

Також у ніч на 29 червня Дрогобиччина зазнала наймасованішої ракетно-дронової атаки за період повномасштабної війни. Був уражений один із промислових об’єктів у місті. Унаслідок влучань виникло шість осередків загоряння, включаючи резервуар з пальним об’ємом 1000 літрів.

Вибито 50 вікон у семи багатоквартирних будинках. Атака спричинила знеструмлення частини міста, включаючи насосні станції третього підйому.

Під час атаки мешканці громади повідомили про недоступність укриттів у навчальних закладах. У зв'язку з цим міський голова видав вказівку про призначення відповідальних осіб у школах, які зобов'язані забезпечити доступ до найпростіших укриттів під час повітряних тривог.


Укриття в Івано-Франківській області: чи дійсно люди в безпеці?


З огляду на зростання атак ми вирішили з’ясувати стан укриттів в Івано-Франківській області, звернувшись до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області.

Нам відповів виконуючий обов’язки начальника Головного управління ДСНС, полковник служби цивільного захисту Віталій Федорчук.

За його словами, фонд захисних споруд регіону налічує 1820 об’єктів, включаючи захисні споруди цивільного захисту, об’єкти подвійного призначення, мобільні укриття та найпростіші укриття.

З них 42 укриття визнані готовими до використання, 447 — обмежено готовими, 302 — неготовими. 1029 найпростіших укриттів рекомендовано для використання.

ДСНС зазначає, що відповідальність за утримання та забезпечення функціональності укриттів покладено на місцеві органи влади відповідно до Кодексу цивільного захисту України.


Але що означають ці класифікації?


Рекомендовані укриття — це місця, які офіційно перевірила Державна служба з надзвичайних ситуацій і визнала їх придатними для захисту людей під час небезпеки, наприклад, обстрілів чи вибухів.

Це можуть бути сховища, протирадіаційні укриття, підземні паркінги чи міцні підвали. Вони мають усе необхідне: міцні стіни, вентиляцію, світло, воду, аптечки, і зазвичай два виходи.

Такі укриття готові приймати людей одразу або з мінімальними доробками, і їх позначають табличками «Укриття».

Готові укриття — це найкращі з них, які відповідають всім стандартам: міцні, з повним набором обладнання (вентиляція, світло, вода, туалети), і можуть захистити від вибухів, уламків чи навіть радіації.

Обмежено готові — це укриття, які майже готові, але чогось бракує, наприклад, вентиляції чи другого виходу, і їх треба дообладнати.

Не готові — це споруди, які взагалі не підходять: вони можуть бути старі, затоплені, без світла чи з пошкодженими стінами, і їх не можна використовувати без серйозного ремонту.

Різниця між цими категоріями в тому, наскільки вони безпечні та обладнані.

Саме наявність укриттів та те, чи не ігнорують їх громадяни, є запорукою безпеки.


Загиблі цивільні в Івано-Франківську та області


За даними МВС, за весь період війни в Україні втричі збільшилася  кількість захисних споруд, і на початок 2025 року вона складала майже 62 тис.

Але попри це статистика загиблих цивільних погіршується: згідно зі звітом Управління верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) від 30 червня 2025 року, в Україні за період із грудня 2024-го по травень 2025-го різко зросла кількість жертв серед цивільних через агресію РФ: 968 загиблих і 4807 поранених, що на 37% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Основними причинами є удари далекобійною вибуховою зброєю, атаки безпілотників малого радіуса дії та використання осколкових боєголовок, які завдають значної шкоди.

Найбільше постраждали підконтрольні Україні території, зокрема через такі інциденти, як удар безпілотника по автобусу в Дніпропетровській області (10 загиблих, 57 поранених).

За даними ООН, від початку вторгнення в лютому 2022 року до лютого 2025 року ООН підтвердила 12 654 загиблих і 29 392 поранених цивільних, зокрема 673 загиблих дітей і 1865 поранених.

Реальна кількість жертв, ймовірно, вища через непідтверджені дані з перших днів війни та обмежений доступ до постраждалих регіонів. Майже половина загиблих у 2024 році — люди похилого віку в прифронтових громадах.


А як справи в Івано-Франківську та області?


У відкритих джерелах відсутня інформація про кількість загиблих цивільних на Прикарпатті.

Ми намагалися з’ясувати її в Головному управлінні Національної поліції в Івано-Франківській області.

У відповіді від 17 червня 2025 року начальник Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Сергій Безпалько повідомив, що з 2022 року дотепер до ЄРДР не вносилися відомості про поранення чи загибель цивільних внаслідок обстрілів на території області, а досудові розслідування за такими фактами не проводили. 

Так, 29 червня 2025 року до Івано-Франківської міської ради скерували відкритий запит щодо жертв серед цивільних.

Другого липня 2025 року заступник міського голови, директор Департаменту по взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, правоохоронними органами та надзвичайними ситуація міської ради Руслан Гайда повідомив, що на території громади не зареєстровано постраждалих чи загиблих.


Окрім того, не були суттєво пошкоджені житлові будинки окрім вікон, віконних рам тощо (6 вулиць); унаслідок влучання ракети частково постраждали окремі навчальні корпуси Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

Останні масовані атаки РФ на Україну, зокрема на Івано-Франківську область, вкотре підкреслюють критичну важливість ефективної системи цивільного захисту. Попри значну кількість захисних споруд в регіоні (1820 об’єктів), лише мала частина з них повністю відповідає стандартам безпеки (є готовими), а значна кількість укриттів потребує дообладнання або ремонту.

Зростання жертв серед цивільного населення, як свідчать дані ООН, вказує на необхідність термінового вдосконалення інфраструктури укриттів, посилення відповідальності місцевих органів влади та підвищення обізнаності громадян щодо їх використання.

Хоча в Івано-Франківській області, за офіційними даними, обійшлося без загиблих, пошкодження інфраструктури та поранення демонструють, що загроза залишається реальною.

Забезпечення доступності та належного стану укриттів є ключовим для збереження життів у умовах агресії, що триває.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Спорткомплекс за 145 мільйонів у Калуші: чому скасували?

Рубали роками: хто відповість за знищення лісу на Прикарпатті?

«Земля знань» чи поле для збагачення: як Войнилівський ліцей перетворив навчальні гектари на бізнес-проєкт

Обманювала родини зниклих військових: історія цинічного шахрайства на Івано-Франківщині


09.07.2025 356
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

6071
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1413
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1066
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2090
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3601
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1358

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1717

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

523

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1153

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1325
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

495
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24271
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

517
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

475
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

637
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1525
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

693
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6512
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

626
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1605 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

628
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

541