Чи можна поєднувати парацетамол з алкоголем? Розповість лікар

Кисляк Юлія Михайлівна – сімейний лікар МЦ «Оксфорд Медікал Івано-Франківськ»

Цьогорічне святкування новорічних та різдвяних свят має свою специфіку. Враховуючи епідемічну ситуацію щодо коронавірусної інфекції та інших захворювань, що впливають на стан пацієнта, багато з нас постає перед вибором: лікуватися чи відпочити на святі? Це саме стосується й щорічної традиції – корпоративів. 

Бажання створити собі святковий настрій затьмарює здоровий глузд, тому, на жаль, багато людей просто штучно знижують температуру антипіретиками, тим самим парацетамолом та порошками і вирушають на святкування.

Саме ці дії можуть призвести до значних негативних наслідків, серйозність яких, на жаль, розуміє далеко не кожен.

ЯК ВПЛИВАЄ НА ОРГАНІЗМ ПАРАЦЕТАМОЛ І В ЯКИХ ВИПАДКАХ ДОЦІЛЬНИЙ ЙОГО ПРИЙОМ?

Парацетамол - це найпопулярніший антипіретик, який застосовуються для зниження температури тіла як у дорослих, так і у дітей, для усунення головного болю та запальних явищ. Найбільш популярним він є при значному різкому підвищенні температури, яка виникає при респіраторних інфекціях, гострих кишкових інфекціях та ін. Парацетамол поєднує у собі такі переваги як швидка дія, доступність та низька ціна.

Парацетамол випускається у різних формах, дозуваннях, під різною торгового назвою. Варто зазначати, що доза парацетамолу в дорослих не повинна перевищувати 500-1000мг (разова доза) та 4г (сумарна добова доза ), тобто не більше шести таблеток з інтервалом не менше 4 год. У дітей розраховують разову дозу таким чином: 10-15 мг/кг маси тіла дитини.

Мусимо не вперше наголосити кожному, що знижувати температуру можна тільки при досягненні показника 38,5⁰С і вище! Зниження незначної субфебрильної температури порушує формування імунної відповіді і адекватну боротьбу організм зі збудниками.

ЩО СТАНЕТЬСЯ, ЯКЩО ПОЄДНАТИ ПАРАЦЕТАМОЛ І АЛКОГОЛЬ?

Навіть якщо вам не пощастило захворіти у період свят, ви обов’язково стикнетесь із нестерпним  бажанням випити бодай келих шампанського, щоб повністю не випадати із ритму свята та не втратити новорічний настрій. І оточуючі вас друзі чи родичі ледь не хором  спонукають вас словами: «Всього два ковтки ігристого не зашкодять, навпаки вилікують!»

Що у такому випадку відбувається з організмом? Для того, щоб мінімізувати токсичну дію парацетамолу та зв’язати продукти його розпаду, у печінці продукується глутатіон. Ця ж речовина повинна ліквідувати токсичні продукти розпаду алкоголю. Поєднавши парапетам і алкоголь, ви різко підвищуєте навантаження на печінку. Внаслідок цього клітини печінки незворотно відмирають, потроху розвивається токсичний гепатит. Насправді процес розвивається неймовірно швидко – буквально за 3-4 дні. 

При цьому розвиваються такі симптоми:

  • посилення головного болю;
  • нудота та блювання;
  • запаморочення;
  • пожовтіння склер;
  • утруднення дихання.

ЯК ПРАВИЛЬНО ДІЯТИ?

Перше ваше питання: «коли можна вживати алкоголь після прийому ліків і навпаки?». Мушу сказати, що в ідеалі, залучення алкоголю під час лікування взагалі не рекомендовано.  Не забувайте, що парацетамол містить у багатьох лікарських засобах, тільки з іншою торговою назвою, тому обов’язково читайте на упаковці склад та діючу речовину, їх дози. 

У випадку, якщо ви прийняли певну дозу алкоголю і через певний час виявили гарячку, то зазначаємо, що приймати парацетамол можна не раніше ніж через 6-8 годин після прийому алкоголю (залежить від дози та відсотку етилового спирту у напої). Якщо ви забули про прийняті ліки і вжили достатню дозу алкоголю, варто одразу ж промити шлунок (випити багато теплої води і спровокувати блювотний рефлекс). При наявності ознак отруєння чи інтоксикації – негайно викличте швидку!

Якщо у вас наявні захворювання печінки, варто обрати інший препарат для зниження температури, найкраще порадитися на рахунок цього із лікарем.

Бажаю провести ці свята у колі близьких людей, без зайвих турбот та проблем зі здоров’ям! Щасливого вам Нового року та Різдва Христового!

Партнерський матеріал


05.01.2021 16717
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1148
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2843
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1067 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3153 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

926

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2363
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

464
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15084
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

302
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123