Чи готовий Франківськ до звання велостолиці?

Звання велостолиці України Івано-Франківськ завойовує вже давно. Проте, чи справді готове місто до такого титулу? Чи достатня кількість на дорогах елементів велоінфраструктури? Чи знають велосипедисти ПДР і вміють вправно їздити? Журналісти Фіртки спробували це з’ясувати.


В Івано-Франківську ідеальні дороги та умови для їзди на велосипеді, вважає співзасновниця ГО «Franko Bicycle Club» Оксана Артемовська. За її словами, немає такої швидкості, як до прикладу у Києві. Європа практикує спокійну їзду – просто тримаєте праву сторону руху і навіть попри припаркований автомобіль до узбіччя спокійно їдеш.

«Візьмемо вулицю Бельведерську – частина має велодоріжку, інша – ні. Велосипедист їде по велодоріжці, вона закінчується, але людина рух на велосипеді продовжує. Та сама проблема на озері – велодоріжка закінчується, а велосипедист рух продовжує. І починає нарікати, що погана влада, не зробила належним чином. І коли ти запитуєш про те, де ж тут втулити розмітку – то відповідь як правило: «Я не бачу, але хай дороблять, бо я тут хочу їхати», - каже Артемовська.

Але, попри таку категоричність, жінка вважає, що сенс у велодоріжках є. Згідно з ПДР на дорогу можуть виїжджати особи, які досягли 14 років. До того часу якраз їм добре їздити велодоріжками. Окрім того, старші люди, які не є такими маневреними, як молодь також повинні користуватися ними.

«Ми не є противниками велодоріжок, просто акцентуємо на тому, що не вони мають бути основою велоруху. Нам головне, щоб велодоріжками не "відмазувались" люди, які не хочуть вчитися їздити поміж машин. Велодоріжки дають можливість уникнути притискання до бордюрів в заторах чи при ускладненому русі на дорогах. Ще один аргумент в сторону початківців - це можливість вчитися їздити не відразу на дорозі, а в окремо виділеному місці», - каже співзасновниця ГО «Franko Bicycle Club».

За останні п’ять місяців всього зафіксовано вісім ДТП за участю велосипедистів – п’ять з потерпілими, п’ятеро травмованих, - каже речниця патрульної поліції області Христина Мриглід.

«Профілактика проводиться регулярно. Також спілки велосипедистів займаються такими роз’ясненнями. Нещодавно ми навіть зняли відео, де показали, які саме елементи мають бути на одязі та на самому велосипеді.Така робота проводиться постійно: роздаємо брошурки, є розмовні теми. Також наших працівників запрошують на круглі столи для обговорення даної проблеми», - каже Мриглід.


Де не вистачає велодоріжок?

Можна дотягнути велодоріжку з Набережної (від моста на Пасічній) до залізничного переїзду. І продумати можливість доїзду до вул. Шевченка у Вовчинці. Багато дачників так добираються до своїх городів. І діти до 14 років, які їдуть у Вовчинецькі гори, теж могли б безпечно добиратися. Щодо міста, то дискомфортними (не небезпечними) для велосипедистів можуть бути вул. Надрічна, вул. Івасюка, міст на Пасічну, проїзд по Вовчинецькій під залізницею, де є бруківка.

Інші вулиці - по можливості.

Найголовніша проблема, за словами Артемовської, небажання вчитися і низький рівень володіння велосипедом.

«Ми неодноразово проводили Велошколи. Переважно приходить до 20 людей. В той час, коли щороку на Велоднях фіксуються тисячі франківських велосипедистів. Ще одна проблема - велоцентричність. Коли велосипедисти егоїстично вважають, що у велостолиці автівки мають пропускати велосипеди. Найчастіше при курйозах за участю вело, провина перекидається зразу на водія авто. Хочеться більше поваги та здорової взаємодії між водіями усіх ТЗ», - розповідає активістка.


11.06.2021 Ілона Шевченко 5346
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1351
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1033
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2051
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3537
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1329
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1314

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1644

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

479

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1122

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1284
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

323
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24242
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

491
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

373
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

601
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1488
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

665
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2163
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

574
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1450 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

601
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

517