Через активність Сонця земляни втратять два трильйони доларів

Два трильйони доларів коштуватиме світу масштабна електромагнітна буря, викликана сплеском сонячної активності, яка фіксується останніми роками. Такого висновку дійшли експерти американської Асоціації сприяння розвитку науки.

Наукові інститути із спостереження за так званою космічною погодою в США, Великобританії і Швеції вже закликали світ до стану підвищеної готовності, пише газета The Financial Times.

"Нам слід серйозно поставитися до космічної погоди. Сонце виходить з періоду затишшя, і наша вразливість підвищилася з моменту останнього сонячного спалаху, що спостерігався близько 2000 року", - зазначив провідний науковий консультант британського уряду Джон Беддінгтон, повідомляє "Интерфакс".

"Прогнозування і готовність - ключові слова. Зараз набагато більше наших технологій уразливі для сонячних бур, аніж це було 10 років тому", - вважає керівниця Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США Джейн Любченко.

Сонячні шторми починаються з викидів надгарячого іонізованого газу. Ці швидко рухомі потоки заряджених частинок, досягаючи атмосфери Землі, викликають електромагнітні коливання, які впливають на радіочастотний діапазон. Це призводить до порушення роботи стільникового зв'язку, коротких замикань, збоїв в електроніці, використовуваній в цивільній авіації. Найсильніші шторми можуть на кілька годин вимкнути супутники на орбіті Землі.

Минулого тижня астрономи зафіксували на Сонці серію серйозних спалахів після аномально тривалого мінімуму активності. За оцінками американських експертів, ця серія була найсильнішою з 2007 року. Вона викликала деякі ускладнення з радіозв'язком і трохи вплинула на роботу цивільної авіації - маршрути авіарейсів, які пролягають через полярні регіони, довелося тимчасово змінити.

Найінтенсивніша сонячна буря за всю історію спостережень вибухнула в 1859 році. Тоді було пошкоджено багато нещодавно прокладених ліній телеграфу, проте за тодішнього рівня технологічного розвитку загальні втрати були не дуже великі. Трильйонним збитком загрожує буря аналогічної потужності, але в сучасних умовах, вважають американські науковці.

Магнітні бурі викликатимуть стрибки напруги в лініях електропередачі, що може призвести до відключення електропостачання на зразок того, яке сталося на всій території канадської провінції Квебек у 1989 році.

Серйозніша сонячна буря може завдати непоправної шкоди електронній "начинці" штучних супутників Землі.

Максимум сонячної активності в поточному сонячному циклі, як очікується, припаде на 2013 рік. Причому сила дії сонячної бурі розцінюється як помірна. Але цей прогноз не має нас заспокоювати, попереджає директор Центру прогнозу погоди США Том Богдан.

Адже сонячна буря 1859 року припала на цикл слабкої активності. Тому, хоча в циклі, через який Земля проходить тепер, сонячна активність не дуже висока, не слід чекати, ніби і на своєму піку вона також буде малопотужною.

Під час кожної магнітної бурі на Землі міняються атмосферний тиск і вміст кисню в повітрі, хоча ці зміни не дуже значні. Але все ж таки лікарі рекомендують навіть тим, хто здоровий, в дні магнітних бур потурбуватися про себе: уникати підвищених навантажень і раніше лягти спати.

Раніше повідомлялося, що у 2013 році Сонце прокинеться після багаторічної сплячки. За прогнозами фахівців NASA, "ідеальна магнітна буря" призведе до техногенної катастрофи на Землі.

Такі висновки містяться в доповіді Річарда Фішера, голови відділу NASA, який займається спостереженням за Сонцем. За словами науковця, вже зараз температура на сонячній поверхні стрімко зростає.

 


15


23.02.2011 1931 0
Коментарі (0)

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5213 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1843 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4053 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3177 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7973 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20303 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

285

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

825

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1919

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2397
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

195
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

704
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

486
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18392
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

986
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1222 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6107 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23401 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

300
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

998 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1194 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

504