Благодатний вогонь, як інструмент пропаганди РПЦ

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього.

Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

Ми звикли бачити довгі приготування до цієї церемонії - наповнення храму паломниками, прибуття Єрусалимського патріарха, розповіді диктора за кадром про унікальність цього явища та про різні перекази стосовно цього дійства:

«Благодатний вогонь сходить тільки православним», «рік коли не зійде вогонь – буде останнім існуванням людства», «вогонь не обпікає шкіру людини» та ін.

Вже до цих тез коментаторів з’являються питання.

Часто ця подія привертає до себе увагу більшу, аніж саме Воскресіння Христове.

Довгий час ми дивились на це дійство через призму російського православ’я і її філії – УПЦ-МП, але відколи відродилась Православна Церква України й відбулось євхаристійне єднання з іншими православними церквами (співслужіння, співпраця), то виявилось, що все не так, як нам роками розповідали.

Виявляється, православний світ ставиться до цієї події цілком спокійно і без лишнього ажіотажу.

Те, що ми називаємо «Благодатний вогонь» у православних греків це «Святе Світло».

Церемонія Святого Світла звершується у Велику суботу як знак світла, яке засяяло від Гробу Господнього в час воскресіння та світла, яким сяяли ангели, що сповістили про це.

Тобто, знову ж акцент є на світлі, яке виходить з Гробу - з місця для мертвих, що стало місцем живоносним.

В оригінальній традиції йдеться про «Святе світло». Не про вогонь. І не про благодатний. А про Святе світло. І подія називається «церемонією», а не «сходженням».

Називати церемонію Святого Світла, яку звершують у Велику суботу, «сходженням Благодатного вогню» заведено в російській церковній традиції. Бо саме їй властиво поширювати акцент на речовині (вогні), а не на світлі та підкреслювати винятково чудесну природу самої появи вогню – розповідає архиєпископ ПЦУ Євстратій.

Церемонія Святого Світла звершується у Велику суботу, як знак світла, яке засяяло від Гробу Господнього в час воскресіння та світла, яким сяяли ангели, що сповістили про це.

Тобто, знову ж акцент є на світлі, яке виходить з Гробу - з місця для мертвих, що стало місцем живоносним.

Патріарх Єрусалимський запалює свічку від лампадки, яка постійно горить у спеціальній ніші за іконою Воскресіння у Кувуклії, а потім роздає вірянам.

Отож, ніякого надприродного сходження немає. 

Якщо провести аналогію, то церемонія Святого Світла схожа на наше освячення води на Йордан.

Цей вогонь дійсно є благодатним, але таким він стає не тому, що з’являється в чудесний спосіб, а тому, що над ним здійснюється церемонія освячення.

Подібно як богоявленська вода: святою вона стає не через те, що у надприродний спосіб з’являється, а через те, що її освячують в часі Йорданських свят.  

Так само природне походження хліба та вина не заперечує істинності Євхаристії, коли принесені до вівтаря природні речовини дією Духа Святого стають Тілом і Кров‘ю Христовими.

Намагання надати Святому світлу виняткового значення, як певному «доказу істинності православ’я» характерне в першу чергу для московської версії церковності - стверджує архиєпископ Євстратій.

Бо історично наявний там низький загальний освітньо-богословський рівень, саме у цій версії найбільше бачимо відданості зовнішнім ознакам церковного життя, а не його сутності говорить архиєпископ Євстратій.

Для московського православ’я характерне обрядовірство. Тому не дивно, що з  їхньої легкої руки та вплив на ЗМІ,  цілком природню для церковного життя церемонію Святого Світла  перетворили майже на вогнепоклоніння.


15.04.2024 Роман Тадра 3660
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

273
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1690
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3143
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1157
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1194 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

234

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1107

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

928

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

408
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

320
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1307
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7475
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

605 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470