Більше мільйона українців хворі на псоріаз

 

29 жовтня за ініціативи Міжнародної федерації асоціацій псоріазу (IFPA) відзначають всесвітній день псоріазу. Україна перша з країн колишнього Радянського союзу з 2009 року приєдналась до цієї ініціативи. Основне гасло дня псоріазу-2012 - «Псоріаз – глобальна проблема охорони здоров’я».

 

У 2008 році заснована Українська асоціація псоріазу, яка має 19 осередків в усіх регіонах країни. Функцією асоціації є захист прав пацієнтів, донесення до них максимально об’єктивної інформації про лікування, сучасні технології, а також захист пацієнтів від того негативу, який вони відчувають.

 

На сьогодні проблема псоріазу набула особливої актуальності. В Україні більше 1 мільйона чоловік страждають від цієї хвороби, з них, за офіційною статистикою,  4 тисячі – жителі Волинської області, серед яких чималу частину складають діти.

 

За статистичними даними, у 2011 році у Волинській області захворюваність на псоріаз становила 393,6 на 100 тис. населення, що на 76% більше за показник по Україні (Україна – 223,9 на 100 тис. нас.), з них діти – 108,1 на 100 тис. нас. (Україна – 83,7 на 100 тис. нас.)

 

Псоріаз і спадковість

Псоріаз належить до хронічних, що часто рецидивують та важко піддаються лікуванню, захворювань шкіри. Хвороба супроводжується появою стійких косметичних дефектів, що негативно позначаються не лише на психоемоційній сфері людини, але й на її працездатності.

 

Псоріаз – це спадкове захворювання, але наявність псоріазу в одного або навіть у двох батьків не обов’язково призводить до виникнення псоріазу у дитини.

 

Якщо псоріазом хворіє один із батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини складає близько 10-15%. Якщо хворіють обоє батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини складає близько 35-40%.

 

Вік і стать

Встановлено, що псоріаз може уражати як старших людей, так і дітей грудного віку, але найчастіше це захворювання розвивається в період від 10 до 30 років із приблизно рівним розподілом за роками. Однак, близько 70% пацієнтів, які страждають псоріазом, хворіють до 20 років.
Відмінностей за частотою захворювання у чоловіків і жінок немає, але у жінок ця хвороба переважно починається в більш ранньому віці.

 

Пускові фактори

Найчастіше дебют захворювання провокує стрес, але також до пускових факторів псоріазу відносять:
інфекції
зайву масу тіла
паління
зловживання алкоголем
прийом деяких лікарських засобів.

Як правило, одного разу дебютувавши, псоріаз іде з людиною по життю, періодично загострюючись.

 

Основні прояви

Шкіряні симптоми псоріазу зводяться до трьох основних проявів, виражених в різних ступенях, а саме:
почервоніння (від блідо-рожевого до вишнево-червоного)
потовщення шкіри (від ледь помітного до кількох міліметрів над рівнем здорової шкіри)
лущення (від ледь помітного дрібного лущення до тотального покриття зони висипу щільними лусочками срібного кольору).

 

Варіанти протікання псоріазу


Псоріаз залишається лише шкірним захворюванням у більшості пацієнтів, але у 10-15% випадків псоріаз може набувати тяжкого системного протікання з ураженням суглобів.

 

Тоді говорять про псоріатичний артрит (синоніми: псоріатичнаатртропатія, артропатичнийпсо-ріаз). В процесі можуть бути залучені як дрібні суглоби кистей рук, так і крупні суглоби:
тазобедренні
колінні
плечові
ліктеві
а також міжхребтові.

Які прояви ураження суглобів при псоріазі?

болючість (від колючих поболювань при рухах у суглобах, до постійного ниття)
ранкова скованість(неприємні відчуття в суглобах, обмеження об’єму рухів. Які змушують «розім’яти» суглоби перед активними рухами), тривалість – від кількох хвилин до кількох годин
обмеження об’єму рухів в суглобі (виникає внаслідок запалення суглоба та навколо суглобних тканин).
Ураження нігтів при псоріазі
Крім суглобів, приблизно у 30-40% пацієнтів з псоріазом з’являються зміни нігтів (псоріатична оніходистрофія). За кількістю уражених нігтів і ступеня їх ураження можна судити про тяжкість псоріазу.

 

Симптоми ураження нігтів:

точкові вдавлення (симптом наперстка);
потовщення нігтя;
зміна кольору нігтя (як правило на жовтувато-сірий);
ламкість вільного краю;
піднігтьові крововиливи;
піднігтьові ороговіння шкіри.

 

Якщо раніше ураження нігтів при псоріазі розглядалось як похідне від шкірних проявів, то останні дослідження однозначно підтверджують, що ураження нігтів – наслідок субклінічного запалення між фалангових суглобів та навколишніх тканин, які зачіпають нігтьову пластину.

 

Терапія

Лікування повинно бути комплексним та індивідуальним з урахуванням можливого передбачуваного фактора (порушення обміну речовин, психічна травма), стадій протікання і сезонності, включаючи:
-дієтотерапію (зменшення кількості продуктів, багатих холестерином - свинини, жирних ковбас, печінки, яєчного жовтка та ін);
- системну терапію;
- зовнішнє лікування;
- фізіотерапію;
- санаторно-курортне лікування (Південний берег Криму, Немирів).

 

Якщо псоріаз протікає тяжко, і особливо при наявності скарг на суглоби, треба приймати швидкі міри. Справа в тому, що підходи в лікуванні шкірних проявів псоріазу і псоріатичного артриту принципово відрізняються.

 

Якщо при шкірних формах основний акцент в лікуванні іде на зовнішню терапію і фототерапію, то при залученні в процес суглобів доцільним і обґрунтованим буде призначення препаратів системної дії. Необхідно розірвати замкнуте коло імунобіологічних реакцій, які підтримують запальний процес у шкірі, нігтях і суглобах.

 

Відомості-UA.com


05.11.2012 1856 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1104
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2466
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2082
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2127
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6440 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2414 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

289

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1113

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1138

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1355
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

235
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

558
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2022
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26468
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

520
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10424 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7964
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

504
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

367
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

517
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

591
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1537