Більше мільйона українців хворі на псоріаз

 

29 жовтня за ініціативи Міжнародної федерації асоціацій псоріазу (IFPA) відзначають всесвітній день псоріазу. Україна перша з країн колишнього Радянського союзу з 2009 року приєдналась до цієї ініціативи. Основне гасло дня псоріазу-2012 - «Псоріаз – глобальна проблема охорони здоров’я».

 

У 2008 році заснована Українська асоціація псоріазу, яка має 19 осередків в усіх регіонах країни. Функцією асоціації є захист прав пацієнтів, донесення до них максимально об’єктивної інформації про лікування, сучасні технології, а також захист пацієнтів від того негативу, який вони відчувають.

 

На сьогодні проблема псоріазу набула особливої актуальності. В Україні більше 1 мільйона чоловік страждають від цієї хвороби, з них, за офіційною статистикою,  4 тисячі – жителі Волинської області, серед яких чималу частину складають діти.

 

За статистичними даними, у 2011 році у Волинській області захворюваність на псоріаз становила 393,6 на 100 тис. населення, що на 76% більше за показник по Україні (Україна – 223,9 на 100 тис. нас.), з них діти – 108,1 на 100 тис. нас. (Україна – 83,7 на 100 тис. нас.)

 

Псоріаз і спадковість

Псоріаз належить до хронічних, що часто рецидивують та важко піддаються лікуванню, захворювань шкіри. Хвороба супроводжується появою стійких косметичних дефектів, що негативно позначаються не лише на психоемоційній сфері людини, але й на її працездатності.

 

Псоріаз – це спадкове захворювання, але наявність псоріазу в одного або навіть у двох батьків не обов’язково призводить до виникнення псоріазу у дитини.

 

Якщо псоріазом хворіє один із батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини складає близько 10-15%. Якщо хворіють обоє батьків, то ризик розвитку псоріазу у дитини складає близько 35-40%.

 

Вік і стать

Встановлено, що псоріаз може уражати як старших людей, так і дітей грудного віку, але найчастіше це захворювання розвивається в період від 10 до 30 років із приблизно рівним розподілом за роками. Однак, близько 70% пацієнтів, які страждають псоріазом, хворіють до 20 років.
Відмінностей за частотою захворювання у чоловіків і жінок немає, але у жінок ця хвороба переважно починається в більш ранньому віці.

 

Пускові фактори

Найчастіше дебют захворювання провокує стрес, але також до пускових факторів псоріазу відносять:
інфекції
зайву масу тіла
паління
зловживання алкоголем
прийом деяких лікарських засобів.

Як правило, одного разу дебютувавши, псоріаз іде з людиною по життю, періодично загострюючись.

 

Основні прояви

Шкіряні симптоми псоріазу зводяться до трьох основних проявів, виражених в різних ступенях, а саме:
почервоніння (від блідо-рожевого до вишнево-червоного)
потовщення шкіри (від ледь помітного до кількох міліметрів над рівнем здорової шкіри)
лущення (від ледь помітного дрібного лущення до тотального покриття зони висипу щільними лусочками срібного кольору).

 

Варіанти протікання псоріазу


Псоріаз залишається лише шкірним захворюванням у більшості пацієнтів, але у 10-15% випадків псоріаз може набувати тяжкого системного протікання з ураженням суглобів.

 

Тоді говорять про псоріатичний артрит (синоніми: псоріатичнаатртропатія, артропатичнийпсо-ріаз). В процесі можуть бути залучені як дрібні суглоби кистей рук, так і крупні суглоби:
тазобедренні
колінні
плечові
ліктеві
а також міжхребтові.

Які прояви ураження суглобів при псоріазі?

болючість (від колючих поболювань при рухах у суглобах, до постійного ниття)
ранкова скованість(неприємні відчуття в суглобах, обмеження об’єму рухів. Які змушують «розім’яти» суглоби перед активними рухами), тривалість – від кількох хвилин до кількох годин
обмеження об’єму рухів в суглобі (виникає внаслідок запалення суглоба та навколо суглобних тканин).
Ураження нігтів при псоріазі
Крім суглобів, приблизно у 30-40% пацієнтів з псоріазом з’являються зміни нігтів (псоріатична оніходистрофія). За кількістю уражених нігтів і ступеня їх ураження можна судити про тяжкість псоріазу.

 

Симптоми ураження нігтів:

точкові вдавлення (симптом наперстка);
потовщення нігтя;
зміна кольору нігтя (як правило на жовтувато-сірий);
ламкість вільного краю;
піднігтьові крововиливи;
піднігтьові ороговіння шкіри.

 

Якщо раніше ураження нігтів при псоріазі розглядалось як похідне від шкірних проявів, то останні дослідження однозначно підтверджують, що ураження нігтів – наслідок субклінічного запалення між фалангових суглобів та навколишніх тканин, які зачіпають нігтьову пластину.

 

Терапія

Лікування повинно бути комплексним та індивідуальним з урахуванням можливого передбачуваного фактора (порушення обміну речовин, психічна травма), стадій протікання і сезонності, включаючи:
-дієтотерапію (зменшення кількості продуктів, багатих холестерином - свинини, жирних ковбас, печінки, яєчного жовтка та ін);
- системну терапію;
- зовнішнє лікування;
- фізіотерапію;
- санаторно-курортне лікування (Південний берег Криму, Немирів).

 

Якщо псоріаз протікає тяжко, і особливо при наявності скарг на суглоби, треба приймати швидкі міри. Справа в тому, що підходи в лікуванні шкірних проявів псоріазу і псоріатичного артриту принципово відрізняються.

 

Якщо при шкірних формах основний акцент в лікуванні іде на зовнішню терапію і фототерапію, то при залученні в процес суглобів доцільним і обґрунтованим буде призначення препаратів системної дії. Необхідно розірвати замкнуте коло імунобіологічних реакцій, які підтримують запальний процес у шкірі, нігтях і суглобах.

 

Відомості-UA.com


05.11.2012 2141 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1319
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2044
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3524
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1321
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1308

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1625

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1110

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24236
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

486
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2646
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

589
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

552
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1370 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512