ЯРЕМАК

 

Яремак видихнувся? Малоймовірно. Останні пастельні натюрморти в галереї «Цмок» говорять про майстерне володіння матеріалом і технікою. Проте Мирослав Яремак завжди вмів розставляти акценти як в просторі так і в часі. Виставка Яремака, яка почалась в «АртБастіоні» за тиждень до Великодня і закінчиться тиждень опісля Великодня, стає рубіконом на якому він вирішив розставити крапки. 

Не розкриватиму таємниці Мирослава. Ті, що побували на відкритті виставки, і знають мистецтво автора (10-20 відсотків) попрацювали зі своєю пам’яттю, повитягали з неї спогади зустрічей і образи картин. Інші, 80-90 відсотків, за очікуванням самого Яремака реагуватимуть негативно. Адже їм потрібно буде звернутись до спогадів (яких немає!) і добряче попрацювати з уявою,  а пізніше розчарувавшись і в одному і в іншому пред’явити Яремаку : «Ми тебе не знаємо!», що і потрібно було автору довести : )

Як на мене, Мирослав провів межу, поставив крапку (вкотре!) не тільки для «своїх». Для необізнаних, навпаки, виставка звіт усього його творчого життя є поштовхом/початком для знайомства з його роботами. Здається, тепер Мирослав потребує розмови, щоб зрозуміти тенденції, адже майстерність залишилась, проте ідеї бродять масами і Яремак намагається моніторити  суспільство на рахунок затребуваності мистецтва. Він вимагає розмови про мистецтво, оскільки він ніколи не був просто художником, він ще й провокатор різних мистецьких акцій. Тому треба йти і розмовляти з ним, бо замість нього і нас говоритиме і показуватиме шоу-телевізор.

Леонардо да Вінчі в «Трактаті про живопис» писав: «Жалюгідний той майстер, твори якого випереджають його судження». Яремак мені завжди був шукачем істини/знаку/слова, а вже потім чуттєвого образу. Хочу зауважити різкий поворот Яремака від образу до знаку/мови, котрий, як на мене, стає передвісником чогось більшого/іншого, що закладає підвалини майбутнього.

Далі послугуюсь цитатою з «Галактики Гутенберга» Маршалла Мак-Люена: «Примітивне» малювання двомірне, тоді як малювання й живопис письменної людини тяжіє до перспективи. Без такого розуміння ми не можемо з’ясувати, чому люди перестали бути «примітивними», чи аудіотактильними, у своєму сприйнятті. Нам також складно зрозуміти, чому люди «від часів Сезанна» полишили візуальне сприйняття та перейшли до аудіо тактильної свідомості й організації свого досвіду. Якщо нам поталанить …нам легше буде збагнути роль абетки та друку у встановленні домінантної ролі візуального сприйняття в мистецтві й мові , а також у соціальному та політичному житті загалом… Адже письмо – це візуальне замикання невізуальних просторів і чуттів, яке спричинює відокремлення візуального від звичної взаємодії чуттів. А оскільки мова – одночасне вираження всіх наших чуттів, то письмо – абстрагування мови».

Чи повернеться Художник від знаку/мови в інформаційну добу до образу на новому рівні залежатиме (не побоюсь сказати) подальший хід цивілізації. Адже закривання одних чуттєвих каналів (зір - емо) в догоду іншим комунікаціям (знак звук – раціо) збіднить наш світ. Ну що ж, все потребує межі/закінчення/вивершення, якою і стала виставка Яремака в «АртБастіоні».

 

НА МЕЖІ

 

Себе очікую.

Коли свідоме Я

буття фіксує в мені й поза мною,

яке не потребує мого визнання

і анонімно перетікає нас,

мене, її, його, тебе і Вас;

коли моє свідоме Я

перетривало ніч-день,

тінь-світло-темінь, зиму-літо

і скуштувало: звук, запах, тіло,

колір, смак життя,

спинилась,

перед початком іншого,

того, чиє ім’я є Смерть –

знак не-буття -

тринадцяте зерно.

 

Яремаку  Вітер 

Івано-Франківськ, 29 квітня 2013.

 


03.05.2013 Еріка Вітер 2076 6
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

273
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1690
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3143
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1157
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1194 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

234

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1107

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

928

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

409
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

320
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1307
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7475
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

605 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470