Аналітична група «Фіртка-Магус». Вишиванки під піджаками: Галицький варіант політичного кітчу

 

 

Кожна країна і кожний регіон мають свій різновид політичного кітчу. Тобто таку іміджеві подачу політики, яка – навмисно (або ж ненавмисно), – створена для представників нижчих прошарків населення – яких дехто ще називає «маленькими» (українцями).

 

Україна відома у світі політичного кітчу в першу чергу завдяки політтехнологам Юлії Тимошенко та дівчатам з FEMEN. Коровайні зачіски, плаття з буфами та поєднання віночків з голими жіночими торсами вже невіддільні від міжнародного тренду тої дивної історичної субстанції, яку називають «українською політикою».

 

На цьому тлі галицька політика виглядає не настільки яскраво та екзотично. Галицький політичний кітч архаїчний, з відчутними присмаками літературщини та містечкової фальшивої клерикальності (бо ж в неділо з церкви – «на сто грам»!). Його  своєрідним символом є поєднання української етнічної сорочки – вишиванки з піджаком лапсердачного типу. Несміливі нагадування модельєрів про те, що етнічний одяг принципово не поєднується з чиновницьким, на Галичині ніколи до уваги не бралися. Ані в кінці ХІХ століття, коли тодішні галицькі політики почали носити вишиванки в комлекті під гімназійними сюртуками, ані кінці ХХ-го, коли вишиванку вже одягали в комплекті з циганськими джинсами та двобортними «блюзками» покрою доби «пізніх шестидесятих», ані у ХХІ, коли політики теперішні носять їх навіть під «плащовками» та під костюмами шитими за кредитними лекалами «від кутюр».

 

Власне, у цьому поєднанні можна знайти певну рацію. Адже галицькі політики завжди намагалися поєднати щиру етніку з чиновницькою «солідністю». Типу: я хоч і влада, але «свій хлоп».

 

Прагнення здаватися «своїм», «народним», «місцевим» є нормальним прагненням для кожного політика. Мотиви вулично-кухонної естетики зустрічаються в політичних трендах від Венесуели до Індонезії. Для того, щоби сподобатися «політичній вулиці» претенденти на любов електорату намагаються не носити окуляри (щоби не виглядати надто «вумним»), розмовляють «по простому», одягають дешеві «лахи» та вставляють до свого іміджу якусь родзинку згідно з місцевими особливостями.

 

За наївної доби дев’яностих місцевому політику достатньо було значка з тризубом та кепки в «упівському» або ж «стрілецькому» стилі, щоби забезпечити впізнаваність за народно-вуличною дихотомією «свій-чужий». Тепер вимогливість електорату зросла. Народні маси прагнуть чогось цікавішого. Не виходять з моди «фото з ксьондзами», на яких поряд з галицьким політиком локалізована сакраментально-поважна постать в рясі (Це щось із серії фото з подорожей – «Я і мавпа з тайського зоопарку»). Також пристойним тлом для політика вважаються діти і монументи («Я і піраміда Хеопса», «Я і Ейфелева вежа»).

 

Радикалізація політичного поля додає свої корективи. Колись знакова синьо-жовта символіка поступилась місцем червоно-чорній, вишнево-чорній та різноманітній партійній. Пишні зачіски, розраховані на шляхетну сивину, та «козацькі» вуса відійшли у минуле. Тепер, в «кризовий час»,  політик має носити коротку мілітарну зачіску, що підкреслює важку потилицю та добре гармонує з вузьким чолом та розвинутими надбрівними валиками. Просторі піджаки натякають на готовність взяти участь у бійці та можливу наявність зброї. Навіть улюблені довгоносі черевики втратили в тренді і замінюються моделями зручнішими для копання політичних супротивників.

 

Стиль виступів і промов, натомість, залишається незмінним. Стандартна кітчева промова починається з нагадування про «окупацію» та чергові витівки «окупаційного режиму» і «п’ятої колони», продовжується апеляціями до Бога і померлих героїв, а закінчується або присягою боротися до перемоги, або ж резолютивними тезами, спрямованими до «вирію» (предків, Бога, народного віче, прогресивного людства, послів демократичних держав… тощо). Найбільш вправні оратори-кітчовики вставляють до своїх промов щось сльозогінне: про страждання політичних в’язнів, живих і ненароджених дітей та про подорожчання ліків в аптеках і овочів на базарі.

 

Добігає до кінця (й все ніяк не добіжить) хвиля перейменувань вулиць та громадських об’єктів. Неприбраним брудно-сірим «бомбленим» вулицям присвоюються імена римських понтифіків та померлих поетів. Це також політичний кітч на догоду тим, хто за звичкою готовий сприймати назви окремо від названих об’єктів.

 

Головною проблемою місцевого політичного кітчу залишається його набридлива ОДНОМАНІТНІСТЬ, використання одних й тих самих передбачуваних символів та прийомів. Від цього символи та прийоми девальвуються. «Заюзаний» політиками Тарас Шевченко поступово перетворюється на «загальне місце», щоденні розмови про «народне повстання» викликають лише позіхальну реакцію…

 

В Галичині політика завжди була рясно наповнена «ужитковим культурництвом» найпримітивнішого штибу. Це зіграло злий жарт і з культурою, і з політикою. Першу звикли сприймати лише як гарнір до вічної «боротьби з окупантами», а друга стала чимось на кшталт безупинної святочної академії.

 

Освічена молодь, відлякана таким політично-культурницьким гібридом («Просвіта» вже може лише злякати і відштовхнути), тікає до віртуальних світів. Її місце в політиці займають кар’єристи та представники люмпену, для яких кітч і фальш є звичними форматами сприйняття та споживання дійсності. Люмпенізація політики є не лише джерелом, але й наслідком політичного кітчу. На жаль, Галичина є одним з лідерів цього процесу в Україні.

 

 

 

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Національна ідея України - Духовно-мілітарна мобілізація

 


22.04.2013 1221 11
Коментарі (11)

Сергій Чирва 2013.04.22, 16:23
А мені чомусь нагадалась публікація Олександра Кривенка "МАРГІНАЛЬНА МОЯ УКРАЇНА" . Ну вже його ніхто в один ряд з Олесем Бузиною не поставить, також і до донецьких не приєднає... Треба мати самокритику, як у накс кажуть - ЗДОРОВИЙ ГЛУЗД. А відсутність самокритики це вже синдром ..... тривожний...
україн 2013.04.22, 20:20
шо правда то не гріх. вишиванки, писанки, сапа, рискаль... - це наше. не мислимо ми модерно, літати на марси не мріємо. і тому ми в дупі. це хфакт. але коли в світі все впаде, - їх індустріалізація і інхформатизація, - то в нас на горді якраз достигне бульба.... слабкість є сила....
ник 2013.04.22, 18:59
А НАЩО НАМ САМОКРИТИКА І САМОЇДСТВО. МИ ЙДЕМ, А ПСИ ТІПА БЕЗІМЕННОЇ АНАЛІТИКИ І чирви ГАВКАЮТ. А МИ ШО ШЕ МАЄМ ВАМ ДЄКУВАТИ?
До НИКА 2013.04.22, 20:43
"МИ ЙДЕМ". "ПСИ ГАВКАЮТЬ". Серед карт Таро є одна. Називається "Блазень". Там такий собі фацет звіздує до прірви,веселий, нічого не поміча. А поряд гавка пес - хоче того блазня попередити про прірву. А тому - пофіг. Він йде.
Таня 2013.04.22, 21:35
бульба це даааа -- сииила... а передостанній дятько чорно-білий це хто, Брежнєв?
ник 2013.04.23, 08:32
НУ ТИ ЗНАЄШ - СТРАШНА ПРІРВА - НЕ ТАК ВБИРАЄМСІ ЯК БИ КОМУСЬ ХТІЛОСІ, А МАЄМ ПРО РАКЕТИ ДУМАТИ. ЯК МОЯ ТЕЩА - ШНУРКИ НА МЕШТАХ НЕ ТАК ЗАВЇЗАВ, І ВЖЕ Я ПОГАНИЙ. НІКОЛИ ЇЇ НЕ ВГОДИШ. АЖ КОЛИ Я ПІШОВ ВІД НИХ, ТОГДИ ВСПОКОЯЛАСІ. ТАК І ВИ, ЧУЖАКИ ТУТ, СО ВСЄМІ ВИТЄКАЮЩІМІ.
+1 2013.04.23, 18:23
Нехай пси гавкають, і мекають (як НИК), Фіртка правду написала. У нас прийнято добиватись великих цілей дешевими та примітивними засобами, таке враженя, що в місті розумних людей меншає з кожним роком. Ми перетворюємся на колгосп з дірявими дорогами та загаженими тротуарами, населений нашвидкоруч зробленими мавпами. Шкода, колись було інакше
До +1 2013.04.23, 18:28
Підтримую 100% ! За радянських часів з півшостої ранку поливальні машини і двірники шурували як у німців. Місто було чистісіньке. А тепер порохи такі, що сто метрів пройдеш а мешти як у юзя з пациківа. забичили франківськ
Lv 2013.04.23, 18:29
Не розумію, чим вам ся не сподобала вишиванка. Кічовість ідеологій, політичних програм -- оце так. Але вишиванка тут ніц не завинила.
хе-хе 2013.04.23, 18:31
НІКУ, а шо теща в тебе міська була? І видала доньку за колгоспного утопіста? Ото з тобов намучилисі люди))))))))))
До Lv 2013.04.23, 18:34
Читай уважніше. Мова не про вишиванку, а про те, що її не можна поєднювати з лапсердаком. Це все йдно, що до бальної сукні одягнути кросовки "пума" й так вихилятися на балі
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1602
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3053
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1070
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1111
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1140 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3383 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

156

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1046

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

867

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

250
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2435
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1200
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1242
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

507
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15132
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7440
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

271
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

331
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

339
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

431
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

719