ОБОРОНА

 

 

Нам казали: насолоджуйтесь війною, мир буде жахливим. Проте, й цю насолоду в нас вкрали книжники і фарисеї.

 

Ми сяк-так примирилися з відсутністю шпаг у офіцерів на полі бою, але коли нещодавно американці об'явили за скасування багнетів, я став пацифістом.

 

Проте, не все було втрачене!

 

Інтернет приніс благу звістку: Бундесвер відновив кавалерію! Виявилося, що боротися з партизанами в локальних конфліктах не можливо лише ракетними військами стратегічного призначення. Щоправда, сідло впровадили американське, себто пересуватися клусом вони не зможуть, лише чвалом й кроком.

 

Цікаво, що новій німецькій кінноті протиставлять французи?

 

Один френд з інтернетів припустив, що французи, як завжди, найматимуть польських уланів.

 

За 20 років після розпаду Варшавського договору, краху СРСР та припинення гонки озброєнь, воєнний бюджет США зріс у два з половиною рази. Графік американських воєнних витрат - це хвиляста лінія, яка йде вгору.

 

Європейські країни перебувають в економічній кризі, проте, витрати на оборону вцілому не скорочують. На один відсоток скоротила Британія, бо вона виділяє збройним силам більше коштів, ніж ті можуть витратити.

 

Не зважаючи на зменшення надходжень від Газпрому, Москва збільшує фінансування армії, й планує дуже коштовне переозброєння. Днями вона провела наймасштабніші за 20 років навчання ядерних сил.

 

З цієї тенденції трохи випадає Україна, але на тлі урізання фінансування Збройних сил, дедалі потужніше фінансуються спецпідрозділи Внутрішніх військ, їхня чисельність зростає. Й це розумно, адже найнебезпечнішим ворогом Української держави є український народ.

 

Можуть зауважити, що ВПК з'їдає свій відсоток ВВП, бо на нього зав'язано стільки населення, бюрократії, промисловості й суспільної інерції, що їх небезпечно недофінансовувати. Народ, який не хоче годувати армію, буде годувати хунту. Цікаво, що ті самі американці, навчені гірким досвідом антивоєнної кампанії часів В'єтнаму, легше сприймають витрати на афганську війну, ніж на реформу системи охорони здоров'я.

 

Втім, аналіз бюджету може призвести лише до тривіальних висновків, на зразок необхідності заощадження, що завжди має руйнівні наслідки. Справжнє осягнення можливе лише через художні засоби. Бо людина пізнає світ тими самими інстументами, якими Бог створив його.

 

В Україні протікала ( швидче - нагромаджувалася ) творчість одного з найвизначніших митців ХІХ ст. Тотлебена. Він експериментував з інсталяціями на грунті фортифікації. Його укріплення, зокрема Лисогорський форт у Києві - це чисте мистецтво не замулене брутальними потребами оборони. Його стиль можна характеризувати, як "неоархаїку", він навіяний аллюзіями Змієвих валів - дивовижних споруд наших предків, якими не можливо було захиститися від печенігів, але можна було вразити уяву цих підступних кочівників.

 

Виключно геометричнi розрахунки i пояснення фортифiкацii є рудиментами примітивного просвітництва. Бiльшiсть фортечних споруд була покликана до життя вигаданими страхами й cпоруджена пiд впливом естетичних уявлень та амбiцiй. Отже, геометрiя має бути пояснена психiатрiєю. Я нинi пишу ессе "манiакально-депресивний полiгонал Тотлебена на Лисiй горi у Києвi" (дивіться в наступних серіях).

 

Все це стосується не лише фортифікації, але оборони вцілому. Армія потрібна народу аби боронитися від суспільних неврозів, а також тому, що це красиво. Мистецтво війни - це в першу чергу мистецтво. Навідміну від знарядь праці, зброя найчастіше красива (навіть кулемет Максима має своєрідну кумедну грацію). Можна медитувати, наприклад, на австрійську кавалерійську шаблю, а на токарний станок - ні.

 

Принцип стратегії вісімнадцятого ст.: "битва - це рвотне для хворого, коли не лишається нічого іншого". Моріц Саксонський віддавав перевагу маневру перед стріляниною. Нині переозброєння, обмеження озброєнь, сварки навколо ПРО - все це нерухомі маневри, аби обійтися без "рвотного".

 

Розповідає Річард Ф. Бьортон, а він чув від Р. Шомбурга, а той бачив в індіанців Демагара, що коли хлопчика посвячують в юнаки, йому дають твердий камінь, який той має відшлифувати руками. Буває хлопчик стає чоловіком до того як виконає це завдання.

 

Людина дорослішає, тобто стає вповні людиною, коли зосереджується на безсенсових речах, які не дають жодної практичної користі. Вони і є найважливішими. Те саме стосується всього суспільства, для якого армія - це індіанській педагогічний камінець.

 

Але є одна річ, яка бентежить: не зважаючи на надмір військовиків, війни таки трапляються.

 

Людям лише здається, що вони згодні сплачувати податки на військо бо мріють за мир. Насправді, вони мріють за війну.

 

Чоловік, який купляє АКМ під евфемізмом "мисливський карабін" виправдовує це для себе міркуваннями безпеки, а насправді хоче постріляти. В начальника.

 

Коли нації накопичують озброєння, вони на військових складах зберігають на депозиті волю.

 

"Всі значні постфрейдистські відкриття в психології підтверджують теорію Ніцше... - неврастенія виникає в результаті невикористаної волі" (Уїлсон).

 

Для того, щоб пояснити захворювання самого Ніцше, доведеться скористатися арсеналом не психології, але демонології.

 

Життя - це підготовка до чогось, що ніколи не станеться - казав Єйтс, який не знав, що незабаром станеться Світова війна.

 

Мені теж поталанило: я був знайомий з людьми, які знали тих, хто допомагав тим, хто був потерпілим від тих з ким сталося.

 

Я за мирне життя. Бо звичайний філістерський гоп-стоп значно приємнішій за, наприклад, атаку стримуючого опорного пункту у складі посиленої мотострілецької чоти.

 

Але війна буде, бо її щось давненько не було.

 

В одній малобюджетній чорнушній американській комедії почув гарний, мйже шекспірівської сили діалог:

 

- Дивись, він вмер!

- Так, це побічний наслідок ножа в спині...

 

Побічні наслідки бувають несподівані.

 

Дмитро Корчинський,

Cпеціально для ТСН

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чи варто дозволити в Україні вільне володіння зброєю?

 


Коментарі (2)

O-o-o! 2013.03.11, 18:15
Як завжди, красиво та розумно!
Я 2013.03.13, 16:03
Шлях держави в майбутнє у верховній раді мали б визначати хоча б напів-філософи, мислителі з життєвим досвідом. А не директори-господарники чи інші спеціалісти та пройдисвіти. Нам ще дуже далеко до цього, тому й бідуємо...
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1563
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3033
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1068
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1109
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1134 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3353 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

139

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1037

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

856

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

393
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

244
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2429
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1230
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

503
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15129
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7433
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

258
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

316
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

424
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

715