"Про що мовчать військові": в Івано-Франківську обговорюють важливість ментального здоров'я та реабілітації ветеранів та їхніх сімей (ФОТО)

У четвер, 23 січня, в Івано-Франківську стартував всеукраїнський форум "Про що мовчать військові", присвячений ментальному здоров'ю та реабілітації ветеранів та їхніх сімей.

Про це повідомляє журналістка Фіртки з місця події.

Як зазначив модератор події, керівник психологічної служби БО «Перший добровольчий хірургічний шпиталь» Станіслав Онищук, на форумі обговорять важливість створення системи охорони психічного здоров’я для військових, учасників бойових дій, ветеранів та членів їхніх родин.

Організатори, зокрема представники Першого добровольчого шпиталю, наголошують, психологічна частина є критично важливою як для лікування, так і для реінтеграції людей із травматичним військовим досвідом у суспільство, сім’ю та робоче середовище.

За їхніми словами, приблизно 50% ефективності лікування залежить від психологічного стану та мотивації бійця до одужання.

"На сьогодні в Україні активно обговорюється потреба створення комплексної системи, яка включала б єдиний алгоритм та взаємодоповнюючі заходи для надання психологічної допомоги.

Зараз існують окремі психологи, реабілітаційні центри, військові частини та шпиталі, але їхня ефективність значно зросте, якщо всі ці елементи почнуть працювати як єдина система".

До заходу долучився ветеран-психолог, військовий волонтер, громадський активіст Степан Савчук

"Мене запросили як ветерана-психолога. Всі форуми, що стосуються ветеранів, є надзвичайно важливими, тому що наша країна значною мірою складається з людей, які пережили наслідки травматичних подій», — зазначає ветеран.

На думку Степана Савчука, суспільству необхідно відкрито говорити про психологічні наслідки війни, проводити освітні заходи та пояснювати, що таке травма, які бувають її види і як з нею працювати навіть на побутовому рівні.

"У кожну родину повернеться людина з травматичним досвідом. Чи це буде ветеран, чи цивільний — це індивідуально, але суспільство має бути готовим допомагати таким людям", — додає Степан Савчук.

Сьогодні ветеран планує активно брати участь у дискусіях та підіймати важливі теми.

"Як психолог, я хочу говорити про інформаційну підтримку для всіх. Люди часто навіть не знають, як правильно підходити до військових, як їм подякувати чи завести контакт. Це величезна проблема, яку потрібно вирішувати. Хлопці повертаються з війни і не знають, як жити далі. Родини теж часто не знають, як їм допомогти.

Це величезний виклик для всього суспільства, і ним зараз практично ніхто системно не займається.

За понад 10 років війни в нас досі не створено базису освіти для роботи з ПТСР на професійному рівні. Хоча маємо значний та болючий досвід війни, в університетах немає повноцінного напрямку військової психології. Це лише починає з’являтися.

Потрібно створювати більше можливостей для навчання таких спеціалістів, фінансувати їхні проєкти. На жаль, зараз мене, як психолога, залучають переважно приватні, благодійні або волонтерські організації. Державі чи громаді це, здається, нецікаво", — наголошує він.

Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків подякував усім, хто долучається до допомоги військовим і ветеранам.

"Дякую всім учасникам, які сьогодні працюють в Україні, щоб забезпечити фізичну та психологічну реабілітацію наших захисників. Особливо вдячний підприємцям, які активно підтримують ці важливі ініціативи", — зазначив посадовець.

За його словами, минулого року більше тисячі військовослужбовців скористалися програмою фінансової підтримки для реабілітації.

"Це стало можливим завдяки тому, що ми змогли залучити кошти на ці потреби.

Наші психологи працювали з кожним військовим індивідуально, проводили консультації та надавали необхідні висновки, щоб кошти могли бути перераховані безпосередньо тим, хто їх потребує", — розповів Марцінків.

Міський голова наголосив, такі програми мають тривати та розширюватися.

"Ми продовжимо працювати над тим, щоб ветерани й військові, які демобілізувалися, отримували всю необхідну допомогу. Це наш обов’язок перед тими, хто захищає нашу країну", — підсумував Руслан Марцінків.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Посилює проблеми: як війна вплинула на кількість випадків серцево-судинних захворювань серед прикарпатців

"Кожна людина реагує по-своєму": прикарпатцям розповіли, як війна впливає на психічне здоров'я

"Життя не може завмерти": чи на часі відзначення весіль під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Нормальна реакція людської душі на надмірне потрясіння», — психіатр Михайло Пустовойт про симптоми та лікування ПТСР


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

885
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

532
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

903
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1947
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2367 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

634

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

620
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10265
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1108
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5165
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

919
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1122
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

308
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

635
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

955 2