Правдива історія: в Івано-Франківську презентували монографію "Лемківські долі: трагізм і пам'ять поколінь" (ФОТО)

У монографії висвітлюються складні сторінки історії найзахіднішої етнографічної групи – лемків, яка внаслідок радянсько-польської змови стала жертвою трагічних післявоєнних депортаційних акцій з рідних етнічних теренів і назавжди їх втратила.

У цій праці автор намагається привідкрити залаштункові етнополітичні ігри щодо цієї етногрупи у міжвоєнній Польщі, Чехословаччині, СРСР та їх післявоєнних наступників, інформує кореспондент Фіртки.

«Ця тема мені не нова, я займаюся нею близько 15 років. У монографії я ставив собі за мету насамперед зосередити увагу на архівних матеріалах. Важливість теми полягає в першу чергу у тому, що нею перенасичена словацька, польська та діаспорна історіографія. В цьому ключі українські історичні наративи виглядають дуже скупо. І тому мені хотілось засвітити це питання в українській історіографії», - розповідає автор монографії, історик Ігор Любчик.

У книзі використано матеріали українських архівних та бібліотечних фондів Києва, Львова, Івано-Франківська, польських джерел з Варшави, Кракова, Перемишля та словацьких - з Кошице, Пряшева, Свидника.

Основний акцент у праці робився на чи не найбільшій трагедії лемків – депортації.

«Ми по сьогоднішній день маємо таку величезну помилку, коли депортованих називають біженцями чи евакуйованими. Але це ж абсолютно різні поняття. Тому у своїй монографії я наводжу дуже багато цитувань та документів. Будь-який читач, підготовлений чи не підготовлений, матиме на кожній сторінці посилання на джерело», - додає автор.

У книзі приділена увага й Прикарпаттю, оскільки сюди виселили велику кількість лемків, холмщаків, надсянців. Лемки оселялись на Прикарпатті у всіх районах, за винятком гірських.

У реалізації цього монографічного проєкту допоміг президент Івано-Франківської торгово-промислової палати, депутат Івано-Франківської обласної ради Андрій Левкович.

«Ця книга зібрала документальні факти про лемків, які є частиною українського народу, етносом, який має надзвичайно великий пласт культури. Фактично у книзі показали частину їхнього життя. Я також за походження по батькові є лемком. І в цю книжку вкладено документальні факти, фото. Ми хочемо передати книгу в кожну бібліотеку Івано-Франківської області, а також плануємо розповсюджувати її далі», - розповідає Андрій Левкович.

За його словами, у планах є перекласти книгу англійською мовою для поширення її в Канаді, адже там також живе велика кількість лемків.

Автор книги зазначає, що словацькі, польські дослідники мають свій погляд на цю тему. А українського не вистачає.

«Сьогодні масово виходять лемківські монографії у Словаччині, Польщі, і навіть в Росії. І так мало цих робіт у нас. Слово "переселенець" криє в собі сегмент добровільності. Але ж так насправді не було. Стояло питання виселити лемків з їхньої території. А куди поселити – то вже як вийде. Бувало, депортованих селили в один будинок по 4-5 родин. Тобто, насправді, це жахлива трагедія, це драма поколінь, про яку не можна забувати», - каже Ігор Любчик.

Саме тому для автора важливими були архівні цитування, як переконливі свідчення істини, правдивості того часу.

За його словами, монографія написана для того, щоб нею користувались студенти, викладачі, вчителі у школах, щоб розповідали правду. Адже тільки так можна зберегти пам'ять про ті часи.

Автор акцентує, важливим було бажання видати цю монографію саме у 2020 році – у Рік пам’яті депортацій українців ХХ століття, що проголошений на Івано-Франківщині.

Ідея написання монографії зародилась у вересні цього року, а втілилась вже у грудні.

«Лемки - це моя історія, історія моєї родини, мого батька та його батьків. Спілкуючись з Ігорем Любчиком, я повернувся у своє дитинство, коли моя бабця розказувала, як все було, як вони жили, тяжко працювали. Моя бабця вільно володіла польською та німецькою мовами. І вона знала стільки казок, лемківських пісень і я собі згадую, який все ж таки тільки у моєї бабці був великий пласт культури. А скільки ще я прочитав у цій книзі. І коли Ігор (автор монографії, – ред.) прийшов до мене в кабінет та розповів про ідею книжки, то я відразу виявив бажання долучитися, тому що це також моя історія», - розповів Андрій Левкович.

Відроджувати пам'ять про лемків меценат спільно з покійним народним депутатом Анатолієм Матвієнком почали ще декілька років тому.

«Ми започаткували таку історію: видавати щось про лемків. Перша річ, яку профінансував Анатолій Матвієнко, був диск лемківських пісень. Наступна – вистава «Лемківська драма» або «Вигнані з Раю», яку ми також підтримували. І ця книга є продовженням цієї традиції, яку розпочав Анатолій Матвієнко», - додав Андрій Левкович.

За словами начальника управління культури, національностей та релігій ОДА Володимира Федорака, важливо, що автор підготував правдиву розповідь про частину нашого народу, яку змусили залишити рідні землі.

«Дуже важливо, що є молоді автори, які проливають світло на "білі плями" у цій історії. Крім того, дослідник представив у книзі історії конкретних людей, родин, які потрапили в драматичні ситуації. Коли ми пізнаємо справжні факти нашої історії, тоді ми справді можемо відчути частину того болю, який пережили вони», - додав Володимир Федорак.

Завершили презентацію лемківськими піснями з драми-концерту «Вигнані з Раю» у виконанні Заслуженої артистки України Галини Баранкевич.


Довідково:

Ігор Любчик – кандидат історичних наук, доцент кафедри українознавства і філософії ІФНМУ. Автор понад 80 наукових публікацій на лемківську тематику українською, польською та англійською мовами, з яких дві монографії.

Фотогалерея


19.12.2020 2591
Коментарі ()

10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10730 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1783
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1677
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2696
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4532
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3178

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

261

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

997

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1400

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1288
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1662
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1455
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1181
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

547
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

622
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1822
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1953 8
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20316
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

296
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

649 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

688
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1032