На "дошку ганьби" і віник в руки: Як на Прикарпатті виховують батьків-боржників

 
Останнім часом прикарпатці активно обговорюють методи впливу на батьків, які не сплачують аліменти. Зокрема, резонансу в мережі набрала інформація про арешт майна недобросовісних татусів, заборона полювати і водити авто.

Як розповіла заступниця начальника управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в області Романа Бунчак, з 6 лютого вступили в дію зміни до чинного законодавства, які посилюють відповідальність боржника за злісне ухилення від виконання своїх батьківських обов’язків (сплати аліментів), пише Бліц-інфо.

«Завдяки новим змінам, якщо особа ухиляється від сплати аліментів на термін від півроку державний виконавець має право за своєю вмотивованою постановою обмежувати його в праві виїзду за кордон. Відтак, боржник не може покинути межі України, поки не сплатить борг, адже про заборону повідомлено прикордонників. Наступне – це тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом. Далі - це обмеження в праві користування мисливською та вогнепальною зброєю. Ну і звичайно ще є суспільні роботи. Державний виконавець складає протокол, направляє його до суду і суд своєю постановою направляє боржника на виконання суспільних робіт. Як правило, це прибирання вулиць. Всі зароблені кошти будуть спрямовуватись на сплату аліментів», - пояснює нововведення чиновниця.

Окрім того, за словами заступниці начальника виконавчої служби, якщо батько ухиляється від сплати аліментів він втрачає право надавати дитині дозвіл на виїзд за кордон, поки не погасить борг.

Проте найцікавішим і найдієвішим методом впливу на злісних неплатників аліментів, на переконання Романни Бунчак, стали «дошки ганьби». Таке нововведення нещодавно з’явилось на сайті Державної виконавчої служби. Тут розміщують прізвища та суми боргів найзатятіших неплатників по районах. Метод суспільного осуду дав дуже позитивні результати. За місяць від початку дії нових змін органами державної виконавчої служби стягнено близько 1 млн. 607 тисяч гривень боргів за аліменти.

«Хочу сказати, що це дуже результативний механізм. Багато чоловіків приходить з квитанціями, що ми вже сплатили і вимогою «заберіть мене з цієї дошки». Спочатку ми ці дошки вивішували у відділах виконавчої служби і на стендах органів місцевого самоврядування. Тепер розмістили їх на сайті і це дало результат. Наприклад вчора на прийом прийшов чоловік і кричав «зніміть мене з дошки». Ми сказали: сплатиш, тоді знімемо. Відразу приніс квитанцію на 32 тисячі гривень і ще разів шість телефонував протягом дня, чи його зняли з дошки. І хоча нам говорили, що не дуже правильно розміщувати такі дошки, але хіба не платити аліменти правильно?», - риторично запитує Бунчак.

Потрапляють на таку «дошку ганьби» боржники з найбільшими сумами неоплачених аліментів. Втім, як правило, такі "татусі" після розголосу відразу оплачують всю суму. Днями Бліц-Інфо писав, що в Тлумацькому районі чоловік відразу сплатив борг 57 тисяч. Перед цим в Коломийському районі ще один горе-татусь погасив борг у 32 тисячі гривень.

«Найбільша сума, яку я бачила в квитанції - це 67 тисяч за один платіж. Позитивна динаміка є. Але роботи ще дуже багато. Зараз по всій області їздить наш штаб і спільно з поліцією ми боремося з тими неплатниками. Наприклад, у Коломийському районі чоловік заборгував близько 120 тисяч гривень. Тож оперативний штаб приїхав та описав земельну ділянку. Оскільки чоловік зловживає алкоголем і не може погасити борг, землю віддадуть на реалізацію, а кошти підуть на оплату аліментів», - пояснює чиновниця.

На початку року у службі було близько 9 500 виконавчих проваджень, але за лютий число зменшилось до 8 600 проваджень. Багато боржників добровільно сплатили кошти, а деякі домовилися між собою і забрали виконавчі документи.

«Ми розбиваємо ухилення на три етапи: три місяці, півроку і рік. Після трьох місяців ми вносимо боржника до єдиного реєстру, а після шести місяців - виносимо всі види постанов, які я зазначала і відповідно можемо впливати на такого неплатника. Зараз є близько 600 осіб, які злісно ухиляються від сплати аліментів, але цифра щодня змінюється. Серед них є і жінки. Найчастіше вони ведуть аморальний спосіб життя. На таких мам були складені відповідні протоколи і постанови, тож вони також мусять сплатити борги», - зауважує посадовець.

Романна Бунчак наголошує, що є багато батьків, які готові платити великі гроші адвокатам, але не дітям. Зазвичай не платять аліменти ті батьки, які мають якісь внутрішні конфлікти з матір’ю дитини.

«Треба розуміти, що все залежить від правової культури людини. Бувають випадки, коли державний виконавець починає вживати до боржників якісь заходи, вони придумують заплатити 100-150 гривень і факт виконання судового рішення вже є. Як правило, такі боржники користуються послугами адвокатів, які їм таке радять. З власного досвіду знаю випадки, коли боржник вирішував, що краще платити адвокату, ніж своїй дитині. Приходив на засідання такий бідний нещасний у порваній курточці, але з двома адвокатами. Зараз наше завдання сформувати цю правову культуру. Не платиш аліменти – значить нікуди не їздиш, не користуєшся авто, не полюєш і за вимогою суду підеш замітати місто», - каже заступниця начальника.

Втім серед боржників є не тільки громадяни України, але й іноземці, які проживають на Прикарпатті.

«Якщо є розлучення і залишились діти, то вони так само мають право на аліменти. В разі, коли іноземець виїхав за кордон і там живе, то ми через органи юстиції подаємо рішення суду в країну, де він проживає для виконання. Це досить довготривалий процес, адже потрібно, щоб та держава визнала рішення. Якщо ж він залишається в Україні, то ми застосовуємо до таких батьків ті самі заходи, що і до громадян України», - пояснює Бунчак.

На завершення розмови Романа Бунчак зауважила, що загалом по області найбільше боржників в Івано-Франківську, адже тут проживає найбільше людей, також серед лідерів Коломия і Калуш. Окрім того в Коломиї найбільше осіб, які не сплачують аліменти, оскільки перебувають за гратами.


Читайте також:

"Дошка ганьби": на Прикарпатті почали публікували списки неплатників аліментів (фото)

На Прикарпатті арештовують квартири і будинки злісних неплатників аліментів (фото)


10.03.2018 2127
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

82
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

359
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13939 2
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1599
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

891
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6178

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

654

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1483

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1290

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1180
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

537
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

677
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1597
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

617
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

901
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5940
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13726
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

272
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

570
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

498
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

808 2