"Медицина та штучний інтелект": ректор ПНУ Ігор Цепенда розповів про розвиток освітніх програм

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (ПНУ) є найбільшим зі закладів вищої освіти Івано-Франківської області, який налічує 17,5 тисяч студентів.

Які нові спеціальності або освітні програми планують розвивати та в чому вбачають розвиток університету, Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора університету, професором Ігорем Цепендою.

"Ми сформували класичний університет. На сьогодні, якщо проаналізувати факультети, які є в університеті, інститути, вони відповідають класичному університету будь-якої європейської країни.

Звичайно, що в умовах кардинальних змін, які відбуваються і прогресу цього буде недостатньо, але ми тримаємо руку на пульсі.

Перші напрями, які ми зараз хочемо підсилити і максимально розвивати, — це медицина та штучний інтелект", — каже Ігор Цепенда.

Зі слів ректора, перший крок, який зробили, — це відкрили магістерську програму спільно з колегами — Тюбінгенським університетом в Німеччині, яка стосується біоінформатики.

"Це програма, яка об'єднує і міждисциплінарну, і міжфакультетну. Тобто, ми маємо з одного боку біохіміків, з іншого боку — інформатиків.

Це напрям, який йде в бік так званої персоналізації медицини, тому що в світі вже близько 20 мільйонів людей лікуються за допомогою штучного інтелекту.

Це не означає, що лікарів нам не потрібно, але це значно підсилить наші лікарські кадри, які матимуть більшу можливість допомогти людині".

З іншого боку, фізики ґрунтовно розвивають програму «Медична фізика», уточнює Ігор Цепенда.

"Нещодавно відбулися цікаві розмови у нас в онкодиспансері за участю головного лікаря Ігоря Дмитренка про те, що такі потужні онкологічні центри потребують фізиків в обслуговані радіаційного обладнання. Це надзвичайно складна апаратура та процеси, які вимагають знань та зусиль.

Наприклад, маємо електронні мікроскопи, які також вимагають додаткових долучень, пов'язаних з радіаційними елементами.

Все це ще раз говорить про те, що в багатьох випадках ми намагаємося розуміти і оцінити світові тенденції, які відбуваються, і максимально наблизити їх до підготовки фахівців.

Ще один напрямок. Протягом багатьох років ми були успішними в робототехніці, і знову повертаємося до цього питання.

До речі, декілька місяців тому на Піп Івані вже випробовували робота, який на швидкості 5-7 км/год може долати на одному заряді близько 25 кілометрів, вивозячи вантаж 300 кілограмів. Він на гусеницях, може пілотуватися і людиною, і за допомогою дрона.

Україна втратила внаслідок еміграційних процесів багато людей, але розвиток роботизації, штучного інтелекту дозволяє зменшувати кількість втрат.

Ми це розуміємо, аналізуємо і працюємо в цьому напрямку спільно із нашими партнерами, тому що такі питання вимагають великих зусиль для розвитку.

Зокрема, повертаючись до Міжнародного центру зустрічі в Микуличині, окрім діалогу ми зацікавлені в тому, щоб молоді люди починали перші стартапи, які пізніше вони змогли б вже розвивати в своїх університетах, об'єднуючи свої команди".

Окрім того, додає ректор ПНУ, готують великий IT-хаб, де проводитимуть (і вже мають обладнання) комп'ютерну симуляцію прийняття рішень для молодих лідерів.

"Цікаві моделі, які дозволяють побачити швидкість мислення, неординарність мислення людини.

Хочемо робити такі речі навіть для органів місцевого самоврядування, — ще один напрямок роботи в регіоні та громадах.

Загалом, успіх університету полягає в тому, що він має потужну грантову історію (зараз у в нас є гранти, які перевищують мільйони євро)  завдяки не тільки ідеям, цікавим проєктам, а саме тому, що вони супроводжуються та успішно завершуються.

Коли говоримо про Міжнародний науковий центр-обсерваторію, то він ввійшов в сімку найкращих проєктів, реалізованих в рамках програми «Україна – Польща» з 2014 по 2020 роки, відзначених саме європейськими програмами".

Більше про функціонування ПНУ під час війни читайте у матеріалі: «Щоб молодь бачила себе в Україні», — ректор ПНУ Ігор Цепенда про університет під час війни, спеціальності майбутнього, мобілізацію та наукові школи.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1113
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

548
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1960
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3483
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2381 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

738

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

640

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1120
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5180
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2731
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1127
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

319
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

645
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2