Є численні запити: скільки витратили громади Прикарпаття на закупівлю дронів для ЗСУ у першому півріччі 2024 року

Планова сума видатків на підтримку ЗСУ із місцевих бюджетів 62 територіальних громад Прикарпаття зросла до понад 930 млн грн, що на 125 млн більше, ніж на початку 2024 року.

Із запланованих коштів муніципалітети Прикарпаття у першому півріччі витратили близько 550 млн грн, з яких понад 180 млн — на закупівлю дронів.

Про це газеті «Галичина» повідомив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, експерт з бюджетних питань Юрій Стефанчук, пише Фіртка.

"На третій рік повномасштабної війни в Україні життя кожного українця зазнало кардинальних змін, а пріоритети державних та самоврядних інституцій істотно змістилися.

Суспільство очікує від усіх рівнів влади правильних і відповідальних рішень, оскільки всі усвідомлюють вагу тієї роботи, яку виконують наші військові, і яку ціну вони за це платять.

Беззаперечний пріоритет сьогодні — це допомога Збройним силам України, забезпечення їхніх потреб, лікування та реабілітація військових, а також підтримка родин героїв", — наголосив Стефанчук.

Щодня керівники територіальних громад, працівники місцевих органів влади та депутати місцевих рад стикаються з численними запитами на отримання допомоги — як від військових, так і від жителів, які потребують підтримки.

"Це стає дедалі складнішим завданням через об’єктивні причини: дефіцит кадрових ресурсів та зменшення фінансів у місцевих бюджетах.

Попри ці виклики всі 62 територіальні громади Івано-Франківщини демонструють згуртованість у подоланні спільних проблем і продовжують ефективно працювати.

Місцеве самоврядування активно співпрацює з військовим командуванням та військовою адміністрацією, а в разі необхідності громади беруть на себе додаткову відповідальність, розподіляючи між собою важливі повноваження: від забезпечення військових медичними послугами до спрямування комунальних працівників та техніки на фортифікаційні роботи", — каже Стефанчук.

На думку Юрія Стефанчука, громади Прикарпаття залишаються системними у своїй допомозі ЗСУ, навіть попри втрату близько трьох мільярдів гривень надходжень через вилучення «військового» ПДФО з місцевих бюджетів у Державний бюджет.

"За даними моніторингової ініціативи «Спільними зусиллями, громади Прикарпаття об’єднані для підтримки ЗСУ», яку реалізує Івано-Франківське регіональне відділення АМУ спільно з ГО «Соціоцентр», на 31 липня 2024 року планова сума видатків на підтримку ЗСУ з місцевих бюджетів 62 територіальних громад зросла до понад 930 млн грн (10,2 відсотка від загального обсягу власних надходжень), що на 125 млн грн більше, ніж на початку року.

Із запланованих коштів муніципалітети Прикарпаття вже витратили близько 550 млн грн, з яких понад 180 млн на закупівлю дронів. Загальний відсоток виконання плану закупівель дронів становить 66,7 (плановий обсяг закупівель дронів на 2024 рік – 270,1 млн грн).

Звертаємо увагу, що відсоток загального виконання плану становить 58,7 із врахуванням видатків на соціальну допомогу військовим, ветеранам та їхнім сім’ям, а також сім’ям полеглих героїв", — зазначає Стефанчук.

Усі громади Прикарпаття активно працюють, але з кожним місяцем це стає дедалі складніше через зменшення фінансових ресурсів, а запити від військових тільки зростають, звернув увагу експерт. Тому для забезпечення ефективної роботи у 2025 році критично важливо зберегти фінансову спроможність місцевого самоврядування.

Необхідно забезпечити постійне зарахування 64 відсотків ПДФО до місцевих бюджетів, відновити надходження «силового» ПДФО та зберегти реверсну дотацію.

Відповідні звернення до народних депутатів та уряду АМУ вже зробила. Досвід свідчить, що ресурси місцевих бюджетів можна ефективно акумулювати для реальної підтримки на місцях, що є ключовим чинником для швидкого розв’язання проблем у час війни.

Також Юрій Стефанчук підкреслив, що громади об’єднали зусилля для допомоги місту Бурштин у підготовці до опалювального сезону, і це є одним із прикладів їхньої співпраці.

"У рамках ініціативи «Взаємодопомога громад Прикарпаття у кризових ситуаціях», запровадженої рішенням позачергових загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення АМУ, 22 громади вже акумулювали понад п’ять мільйонів гривень для допомоги Бурштину. Цей процес триває, і громади продовжують долучатися до ініціативи.

Водночас залишається проблема з найціннішим ресурсом для бурштинців — часом, якого до початку опалювального сезону залишається дуже мало. Підтримка від уряду в розмірі понад 209 млн грн та 10 млн грн від області очікується лише наприкінці серпня.

Ми вдячні Кабінету Міністрів за анонсовану допомогу, проте важливо розуміти, що часу для завершення підготовчих робіт майже не залишилося, а попереду ще уточнення та розробка проєктно-кошторисної документації, проведення тендерів і виконання робіт.

Важливо підкреслити, в умовах війни відповідальність є спільною, як і перемога", — резюмує Стефанчук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківській громаді військовослужбовцям виплачують кошти на реабілітацію: скільки захисників вже отримали

Понад 12 пунктів: що відомо про виплати для військовослужбовців в Івано-Франківській громаді


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

975
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2754
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

953
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3058 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

869

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

115
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2312
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

435
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15052
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7365
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

362
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

274
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096