Звільнення з військової служби за сімейними обставинами: прикарпатцям розповіли нюанси

З 18 травня 2024 року підстави звільнення з військової служби набули чинності в новій редакції. 

Детальніше про це розповіла адвокатка з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» Наталя Лісова, пише Фіртка.

"На мою думку, нова редакція деяких підстав (за сімейними обставинами) певною мірою обмежує права військовослужбовців порівняно з правом військовозобов’язаних на отримання відстрочки, а також порушує права осіб з інвалідністю", — зазначила адвокатка.

Так, зокрема, чинна редакція підстави для звільнення наступна: «необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я».

Тобто для звільнення військовослужбовцю необхідно підтвердити документально три умови:

  • наявність інвалідності у батька чи матері;
  • потребу у здійсненні постійного догляду за батьком чи матірʼю;
  • відсутність інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або потребу інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення в постійному догляді.

Зі слів Лісової, приймаючи норму в такій редакції законодавець не врахував наступне: чинним законодавством України, яке регулює правовідносини у сфері надання соціальних послуг, охорони здоров’я та реабілітації осіб з інвалідністю, передбачає різні види догляду.  

Закон України «Про соціальні послуги» містить класифікацію видів соціальних послуг та визначає догляд як комплексну соціальну послугу, яка надається на постійній або систематичній основі.

Класифікатор соціальних послуг містить наступні види догляду: вдома, стаціонарний, денний, паліативний, персональний асистент. При цьому кожен із зазначених видів догляду може бути як постійним, так і тимчасовим.

Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» застосовує поняття постійний сторонній догляд по відношенню до осіб з інвалідністю І групи А та Б та дітей з інвалідністю. 

Визначення постійного стороннього догляду надає постанова Кабінету Міністрів України, яка встановлює механізм організації надання деяких соціальних послуг потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання: 

"Постійний сторонній догляд — вид догляду, яким забезпечуються особи з інвалідністю із значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, обумовленими професійним захворюванням, травмою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно вживати їжу, користуватися туалетом, потребують допомоги під час прогулянок тощо).

Тобто, маємо визначене поняття «догляду» як виду соціальної послуги, що надається особі, яка перебуває у складних життєвих обставинах. А також визначене поняття «постійного стороннього догляду» для осіб з інвалідністю зі значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, обумовленими професійним захворюванням, травмою.

"При цьому не встановлені критерії поняття «постійний». Адже судова практика з цього питання невтішна.

У деяких рішеннях суди зазначали, що наявність визначеного строку у медичному висновку щодо потреби у догляді є свідченням того, що це потреба у тимчасовому догляді", — додає адвокатка.


Документальне підтвердження потреби у догляді


Щодо документів, які можуть підтверджувати потребу в догляді чи постійному сторонньому догляді, то вищенаведені нормативно-правові акти передбачають в різних ситуаціях наступне: 

  • згідно з медичним висновком;
  • висновком лікарсько-консультативної комісії;
  • медичним висновком про здатність до самообслуговування та потребу в сторонній допомозі;
  • випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (довідкою до такого акта огляду);
  • відповідно до індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення).

Офіційно затвердженими Міністерством охорони здоров’я форми висновків (для виплати компенсації за здійснення догляду) є лише наступні:

  1. Висновок лікарської комісії про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі;
  2. Висновок лікарської комісії про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, внаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі;
  3. Висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу.

"Саме три останніх висновки, на думку МОЗ, є саме тими висновками, які можуть підтверджувати потребу особи у постійному догляді. Що на мою думку, значно обмежує права хворих осіб на соціальний захист.

Адже висновки, як ми бачимо, мають надаватись невиліковно хворим, особам похилого віку з когнітивними порушеннями та особам з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу.

А як щодо осіб, які, наприклад, після хірургічного втручання на певний період втратили здатність до самообслуговування (або вона значно обмежена саме через медичні приписи щодо зменшення рухової активності тощо)?

Важливо зазначити також, що лише ці три види висновків військові частини, подекуди, приймають як належний доказ потреби у здійсненні постійного догляду. А подекуди і не приймають через відсутність у таких висновках фрази «постійний догляд».

Тож, маючи дану проблему вже не один рік, законодавець, затверджуючи статтю 26 Закону України «Про військову службу та військовий обов’язок» в новій редакції, залишає формулювання «постійний догляд».

Термінологічна неузгодженість між нормативно-правовими актами перешкоджає реалізації права військовослужбовців  та порушує права певної категорії осіб на соціальний захист", — наголошує Наталя Лісова.


Документальне підтвердження відсутності інших членів сім’ї


Не краща ситуація і з підтвердження відсутності інших членів сім’ї при звільненні з військової служби, каже Лісова.

На думку законодавця, військовослужбовець для звільнення повинен довести відсутність родичів першого та другого ступеня споріднення або їх неспроможність здійснювати догляд.

Хто такі родичі першого ступеня споріднення? Це батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. До родичів другого ступеня споріднення відносяться рідні брати та сестри, баба та дід, онуки.

"І що ми маємо. З родичами першого ступеня споріднення майже все зрозуміло.А от питання наявності родичів другого ступеня споріднення.

Наявність, наприклад, брата мами військового, яка є особою з інвалідністю І групи та потребує догляду, стане перешкодою для звільнення. І на практиці такі відмови я вже зустрічала.

Зауважу, що брат не має обов’язку через закон утримувати чи доглядати свою повнолітню сестру, щобільше, він не є членом сім’ї мами військового. 

Тобто, законодавець створює умови щодо практичної неможливості звільнення з військової служби певної категорії військовослужбовців, батьки яких потребують догляду та залишились самі.

Саме формулювання «за умови відсутності інших членів сім’ї» є абсурдним. 

Відсутність членів сім’ї, які більше не є такими або їх фізична відсутність може бути підтверджена свідоцтвом про розірвання шлюбу, свідоцтвом про смерть, рішенням суду про визнання безвісно відсутнім, рішенням суду про оголошення померлим, витягом з єдиного реєстру осіб зниклих безвісти.

А щодо членів сім’ї яких ніколи й не було? На практиці військові частини часто вимагають підтвердження відсутності членів сім’ї, яких ніколи і не було. Найпоширеніший випадок — підтвердження відсутності інших повнолітніх дітей у матері чи батька.

Єдиним варіантом, на сьогодні є лише заява самої матері чи батька про відсутність у них інших дітей.

Адже щодо надання витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність дітей у особи Міністерство юстиції України вже надало роз’яснення: такі витяги не передбачені чинним законодавством, відсутня технічна можливість формувати такі витяги.

Отже, ми можемо документально підтвердити факт відсутності стосовно тих осіб, які колись були в сім’ї. 

Стосовно підтвердження факту відсутності інших дітей чи інших родичів, яких і не було, на сьогодні питання вирішити можна лише шляхом підписання афідевіту. Тобто письмової урочистої заяви про наявність або відсутність певних фактів (подій), які мають юридичне значення.

Оформлення афідевіту належить до компетенції державних та приватних нотаріусів.

Окрім протиправності такої норми, варто підкреслити й наявність ознак дискримінації. Адже військовозобов’язані особи мають ширші права на отримання відстрочки  в тих же самих умовах: наявності потреби матері чи батька в догляді. А мобілізований — вже не має таких прав",— зауважує адвокатка.

Зокрема, відстрочка може бути надана військовозобов’язаному, зайнятому постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду. Тобто, в цьому випадку відсутня умова наявності інвалідності чи наявності інших членів сім’ї будь-якого ступеня споріднення. Достатньо підтвердити факт здійснення догляду.

А в разі наявності у батьків військовозобов’язаного І чи II групи інвалідності, вони можуть отримати відстрочку незалежно від потреби у догляді за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати. Коло осіб, відсутність яких потрібно довести, чітко визначене і відповідає положенням Сімейного кодексу України.

"Таким чином, на мою думку, частина 12 статті 26 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу” потребує внесення змін. На додаток, склад документів, які військовослужбовець має додати до рапорту про звільнення має бути визначений нормативно-правовими актами", — резюмувала Лісова.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


05.08.2024 6179
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1076
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

548
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1957
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3480
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2379 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

738

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

639

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1119
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5180
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2730
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1126
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

317
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

644
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2