Звертаючись до Конституції та Господа, франківських перевізників вчили мовної культури

 

 

Члени Івано-Франківського обласного об’єднання ВУТ "Просвіта" ім. Т. Шевченка ініціювали зустріч з міськими перевізниками, щоб навчити їх мовної культури. Розповіли їм, як мова впливає на здоров'я, про шкоду лихослів'я, зверталися до законодавства та... Господа Бога.


На зустріч з "просвітянами" прийшли з десяток франківських перевізників. Зважаючи на непоодинокі скарги франківців на грубість водіїв, такий захід виглядав доцільним. Втім, навряд чи підприємці сподівалися, що культури спілкування їх вчитимуть у такий оригінальний спосіб. Перевізникам довелося продемонструвати неабияку витримку і стриманість, аби вислухати півторагодинну лектуру "патріархів" місцевої "Просвіти", пише Курс.


З вступним словом до них звернувся голова обласної "Просвіти" Степан Волковецький, який почав зі Статті 10 Конституції України, згідно з якою єдиною державною мовою в Україні є українська.


"Але навіть у нас, у Галичині, здавалося би, у твердині українства, все одно мовний режим і культура мови абсолютно не зберігається і є серйозні проблеми. Сегмент української мови зменшується, і для того не потрібно особливих досліджень, варто лише подивитися сесії Верховної Ради, де самі депутати порушують цей режим, послухати виступи членів Кабінету міністрів", – почав здалека Волковецький.


Далі обурився мовною культурою посадовців місцевого рівня, зрештою дійшов і до перевізників.


"Кожну людину, яка вважає себе патріотом, напевно, зачіпає той факт, що в автобусах і таксі найчастіше можна почути низькопробну російську попсу", – вважає голова обласної "Просвіти".


Його заступник Євген Романишин прочитав присутнім лекцію про те, як мова впливає на здоров’я.


"Проти нас ведеться сім різних воєн, сьогодні це бойові дії, це економічна війна, це прихований геноцид. Це те, чим нас годують. Крім того, це наркоманія, алкоголізм (ми в першій п’ятірці країн по алкоголізму), в тому числі і духовна війна, і так дальше. Тому ми повинні знати правду про нашу мову", – розпочав свою доповідь Романишин.


Також заступник голови обласної "Просвіти" запевнив присутніх, що всі "європейські мови пішли з Праукраїни". А відтак перейшов до "статистики".


"Сьогодні практично доведено, що хто лихословить, говорить погані слова, він на п’ять років менше живе. Сьогодні також доведено, що хто розмовляє в Україні на російській мові, також на п’ять-сім років менш живе. Не вірите – подивіться статистику за останні роки, яка захворюваність в Західній і Центральній Україні і на Сході. Це одна із причин, чому на Сході і на Півдні менше живуть і захворюваність вища", – вважає Романишин.


Ще одна "просвітянка" Олександра Мечева підготувала доповідь на тему: "Земля, мова, людина, небо".


Жінка теж посилалася на "наукові дослідження" та часто апелювала до Бога.


"Читаючи Біблію, я приходжу до висновку, що мова – це є той провайдер до Господа Бога. Ти заговорив українською – і Бог знає, що ти кличеш на допомогу", – міркувала вона.


Правда, доповідачка відзначила, що і сама інколи грішить лихослів’ям, особливо коли заходить на франківський автовокзал. При цьому наголосила, що лихослів’я прийшло до нас з Росії.


Після доповіді Мечева сформулювала пропозиції до франківських перевізників. Серед яких: оголошувати по радіо у маршрутках назви зупинок; дотримуватися культури в обслуговуванні пасажирів та... позбутися реклами.

 

 

А насамкінець заявила:


"Ми готові прийти з лекціями на ваші підприємства, зустрітися з вашими робітниками, розказати їм! Колись ходили агітатори, говорили про те, що нам чуже, а ми хочем прийти розказати про те, що нам рідне".


Присутні на зустрічі перевізники не надто зраділи такій пропозиції. Вони розповіли доповідачам, що у 90% маршрутках Франківська нема ніяких програвачів, а отже, й будь-якої музики. Також у місті нема російськомовних водіїв, а російську музику порадили шукати у таксі та кафе.


"Культура до водія – це не лише культура водія, а всіх нас разом узятих. Я не можу зрозуміти, чому лише в нас є проблема?" – відзначив один з перевізників.

 


12.04.2016 412 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

324
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13721 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1560
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

860
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6122
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1715

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

632

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1459

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1269

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1162
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

516
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

648
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1570
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

595
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

874
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5919
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13572
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

238
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

540
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

479
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

784 2